Справа № 429/11996/12
іменем України
29 січня 2013 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Врони А.О., при секретарі - Антощенко В.В., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до приватного підприємства "К-П-1" про зобов'язання укласти договір та виключення з нарахувань за житлово-комунальні послуги суму, нараховану за обслуговування ліфту, -
27 листопада 2012 року позивач звернулась до суду з позовом до Приватного підприємства «К-П-1», в якому просить зобов'язати відповідача укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, з урахуванням типового договору, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 року та зобов'язати відповідача виключити з нарахувань за житлово-комунальні послуги суму нараховану за обслуговування ліфту. Позов мотивовано тим, що відповідно до договору міни нерухомого майна від 23 жовтня 1998 року позивачу належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1. Зазначена квартира знаходиться на другому поверсі дев'ятиповерхового будинку. В квартирі вона проживає разом з сім'єю. Вона добросовісно сплачує всі рахунки по факту отримання послуг. Послуги по утриманню будинків та прибудинкових територій, де вона проживає надає відповідач. Однак до теперішнього часу, відповідач не підготував та не уклав з нею договір про надання житлово-комунальних послуг з визначенням взаємної відповідальності сторін за дотримання умов його виконання згідно типового договору. Ніяких пропозицій щодо укладення такого договору від відповідача не надходило. На її адресу приходять рахунки, в яких включено послуги за користування ліфтом, однак ні вона, ні її члени родини не користуються ним. Вона, разом з сусідами неодноразово зверталась до відповідача з заявами блокування дверей на їхньому поверсі, та не виставляти рахунок за користування ліфтом, однак це питання не було вирішено.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на доводи, зазначені в позовній заяві. Представник позивача уточнив, що просить зобов'язати відповідача виключити з нарахувань за житлово-комунальні послуги суму нараховану за обслуговування ліфту з 09.08.2011 року по день розгляду справи.
Представник відповідача позов не визнав. Згідно наданих суду заперечень на позов, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що 27.01.2010 року ПП «К-П-1» визнано виконавцем послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій житлово-експлуатаційній дільниці №1 та №4. На підставі зазначеного Рішення, Павлоградська міська Рада 01.06.2010 року уклала з підприємством ПП «К-П-1» договір на утримання житлових будинків і прибудинкових територій, яким передала замовнику функції по утриманню та обслуговуванню житлового фонду, наданню житлово-комунальних послуг та проведення розрахунків з квартиронаймачами і власниками житлових приміщень. При цьому, сторони договору зобов'язані керуватися чинним в Україні законодавством, підзаконними актами, правилами та нормами, які стосуються комунальних підприємств, що обслуговують житловий фонд. Відповідно п 2.2.1 Договору. Виконавець зобов'язаний «забезпечити утримання житлових будинків відповідно до вимог законодавства та нормативних документів». 31.05.2010 року виконавчий комітет Павлоградської міської Ради прийняв Рішення №515 яким затвердив мінімально необхідний (обов'язковий) перелік послуг з утримання будинків і споруд для ПП «К-П-1». Пунктом 11 цього переліку затверджено послуги з технічного обслуговування ліфтів, пунктом 12 затверджено обов'язок ПП «К-П-1» надавати послуги з енергопостачання для ліфтів. Пп. З п.2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов'язок надавача послуг підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Постановою КМУ №529 від 20.05.2009 року затверджено типову форму договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та типовий перелік послуг. До складу типового переліку послуг віднесено послугу «Технічне обслуговування ліфтів». Постановою КМУ України №869 від 01.06.2011 року затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Відповідно до п. 11 затвердженого Порядку, витрати з технічного обслуговування ліфтів визначаються за формулою, яка обраховує всі квартири, крім квартир першого поверху та нежитлових приміщень у житловому будинку, що не мають окремих виходів на сходові клітки. Позивач в своєму позові підтверджує що його квартира знаходиться на другому поверсі, тобто вимоги Позивача щодо не нарахування оплати за обслуговування ліфту є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Крім того, відповідач неодноразово намагався укласти з позивачем договір на надання житлово-комунальних послуг, та направляв позивачу його проект на узгодження. Однак відповідача не влаштовують види послуг зазначені в договорі (які є обов'язковими для ПП «К-П-1» згідно з рішення виконкому та нормами діючого законодавства). Тому відповідач безпідставно відмовляється від підписання договору, порушуючи вимоги пп.1 п.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», яка прямо зобов'язує споживача послуг укласти договір на надання житлово-комунальних послуг.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до договору міни нерухомого майна від 23 жовтня 1998 року квартира АДРЕСА_1 належить позивачу (а.с.3).
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року N 1875-IV споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Пунктом 3 ч. 2. ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Згідно частин 1, 2 ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
Відповідно до рішення виконкому Павлоградської міської ради № 61 від 27.01.2010 року приватне підприємство «К-П-1» визнано виконавцем послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій житлово-експлуатаційній ділянці № 1 та № 4 (а.с.21).
Згідно договору на утримання житлових будинків та прибудинкових територій від 01 червня 2010 року, який укладено між Павлоградською міською радою та ПП «К-П-1», відповідач зобов'язався утримувати житлові будинки та прибудинкові території житлово-експлуатаційних ділянок (а.с.26, 27).
Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 529.
14 грудня 2012 року, тобто після звернення позивача до суду, приватне підприємство «К-П-1» підготувало договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій № 2438, на який споживач послуг, позивач, 17 грудня 2012 року вказала свої заперечення, підписати відмовилась (а.с.46).
Суд критично ставиться до тверджень представника відповідача, що представники ПП «К-П-1» неодноразово звертались до споживача для укладання договору, оскільки матеріали справи не містять доказів такого звернення до позивача.
При аналізі наданого відповідачем договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій № 2438 від 14.12.2012 року суд приходить до висновку, що вказаний договір не відповідає Типовому договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 529. А саме пропозиція договору № 2438 від 14.12.2012 року не містить пунктів 6, 7 (вказаними пунктами визначено порядок оплати послуг), пп.6-8 п.10 (вказаними пунктами визначено права споживача), пп.5 п.12 (вказаним пунктом визначено права виконавця щодо внесення змін до договору), пп.5-7 п.13 (вказаним пунктом визначено обов'язки виконавця), пп.3 п.15 (вказаним пунктом визначено відповідальність виконавця), пунктів 16,17 (вказаними пунктами визначено дії споживача у разі порушення виконавцем умов договору), ч.2 п.21 (вказаним пунктом визначено умови дострокового розірвання договору), які вказані в Типовому договорі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України.
Враховуючи, що ПП «К-П-1» є єдиним підприємством, яке рішенням виконкому Павлоградської міської ради визнано виконавцем послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій житлово-експлуатаційній ділянці № 1 та № 4, при цьому цим виконавцем послуг не включено до пропозиції договору пункти, що стосуються, зокрема, прав споживача, обов'язків виконавця, відповідальності виконавця, суд приходить до висновку, що вказана невідповідність пропозиції договору Типовому договору визначеному постановою Кабінету Міністрів України є істотною невідповідністю, оскільки впливає на захист прав споживача при отриманні житлово-комунальних послуг.
Виходячи з вищенаведеного у суду є всі підстави для задоволення вимоги позивача зобов'язати відповідача укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, з урахуванням типового договору, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 529 від 20.05.2009 року.
Що стосується вимоги позивача зобов'язати відповідача виключити з нарахувань за житлово-комунальні послуги суму нараховану за обслуговування ліфту з 09.08.2011 року по день розгляду справи суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року N 1875-IV залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на, зокрема, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Згідно ч. 2 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Частинами 1, 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. N 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, пунктом 2 якого визначено, що тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку, при цьому до Переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій включено послугу - Технічне обслуговування ліфтів. Пунктом 11 вказаного Порядку визначено, що при вирахуванні витрат з технічного обслуговування ліфтів враховується сумарна загальна площа квартир (житлових приміщень у гуртожитку), нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) (крім квартир першого поверху та нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку), що не мають окремих виходів безпосередньо на сходові клітки).
Відповідно до рішення виконкому Павлоградської міської ради № 515 від 31.05.2010 року виконавчий комітет Павлоградської міської ради затвердив мінімально необхідний перелік послуг з утримання будинків і споруд для ПП «К-П-1», де пунктом 11 затверджено послуги з технічного обслуговування ліфтів (а.с. 21-22).
Відповідно до відомості об'єктів та обсягів з технічного обслуговування ліфтів на 2012 рік встановлена вартість обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації у м.Павлограді, в тому числі будинку № 11 по вул. Підгірній (а.с.25).
Пунктом 5 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.
Відповідно до копії заяви позивач зверталась до відповідача з проханням блокування дверей на їхньому поверсі, та не виставляти рахунок за користування ліфтом (а.с.7-8).
Відповідно до листа ПП «К-П-1» відключення кнопки ліфту на відповідному поверсі можливе лише після виходу будинку в товариство співвласників (а.с.9).
Таким чином, відповідачем відповідно до чинного законодавства було включено до розрахунку оплати комунальних послуг послугу - технічне обслуговування ліфтів, а позивачем не було доведено у встановленому законом порядку ненадання або надання не в повному обсязі, зниження якості надання вказаної послуги. При цьому суд критично ставиться до тверджень представника позивача, що позивач не користується ліфтом, оскільки матеріали справи не містять доказів в підтвердження цього факту.
Виходячи з вищенаведеного, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.3 ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Керуючись ст.ст.10,11,209,212,214-215,218 ЦПК України,
Позов ОСОБА_3 до приватного підприємства "К-П-1" про зобов'язання укласти договір та виключення з нарахувань за житлово-комунальні послуги суму, нараховану за обслуговування ліфту - задовольнити частково.
Зобов'язати приватне підприємство "К-П-1" укласти з ОСОБА_3 договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з типовим договором, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 529.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з приватного підприємства "К-П-1" на користь держави судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя: А. О. Врона