Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 березня 2013 р. Справа № 805/2686/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-00 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Спасової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «ЦЗФ Донецька» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 680,00 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012 року № 201-ДО-1-Е, 202-ДО-1-Е, -
Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі позивач, комісія) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до закритого акціонерного товариства «ЦЗФ Донецька» (надалі відповідач, товариство) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 680,00 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012 року № 201-ДО-1-Е, 202-ДО-1-Е. В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що відповідач у встановлені законодавством строки не подав та не розмістив у загальнодоступній базі даних позивача квартальну інформацію за 1 квартал 2012 року, чим порушив вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 3 гл.3 р. IV «Положення про розкриття емітентами цінних паперів». Враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноваженою особою позивача 09.07.2012 були винесені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 201-ДО-1-Е, та № 202-ДО-1-Е, якими до відповідача застосовано фінансові санкції. Оскільки відповідач у встановлені законом строки фінансові санкції не сплатив, позивач просив стягнути в дохід Державного бюджету України суму зазначених фінансових санкції у розмірі 680 грн.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи без його участі, в письмовому проваджені.
Відповідачу процесуальні документи та судові повістки надсилались на адресу його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців. Проте зазначені поштові відправлення не були доставлені.
Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомленим про розгляд даної адміністративної справи, приймаючи до уваги заяву позивача, на підставі ч.4, 6 ст. 128 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх наявними доказами, визначившись із правовою нормою, яку слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач у справі Закрите акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (ідентифікаційний код 00175797), зареєстроване в якості юридичної особи 12.02.2003 року виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області. (а.с.24-26)
25 червня 2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку були встановлені правопорушення на ринку цінних паперів, які відображені в Актах № 201-ДО-1-Е та № 202-ДО-1-Е. (а.с.13,16).
Зокрема, актом № 201-ДО-1-Е встановлено порушення вимог статті 40 «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 3 гл.3 р. IV «Положення про розкриття емітентами цінних паперів», у виді неподання відповідачем, як акціонерним товариством, що має державну частку в обсязі 25% і більше акцій у статутному капіталі до Комісії квартальної інформації за 1 квартал 2012 року.
Актом № 202-ДО-1-Е встановлено порушення вимог статті 40 «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 3 гл.3 р. IV «Положення про розкриття емітентами цінних паперів», відповідно до яких відповідач повинен був розмістити, але не розмістив у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії квартальну інформацію за 1 квартал 2012 року.
Відповідно до Постанов від 27.06.2012 року № 03/01/5-09/1911/12 та № 03/01/5-09/1937/12 розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «ЦЗФ Донецька» було призначено на 09 липня 2012 року об «11» год. «30» хв.
В письмових пояснення до Актів представник відповідача зазначив, що звітність до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та розміщення інформації не здійснювалось через те, що підприємство протягом тривалого строку не здійснює діяльність та у зв'язку з відсутністю уповноваженої на подання звітності посадової особи, поштова кореспонденція не отримується. (а.с.17)
09 липня 2012 року позивачем прийнята Постанова № 201-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої за неподання інформації до Комісії застосовано до ЗАТ «ЦЗФ Донецька» фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. та Постанова № 202-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі Комісії застосовано до ЗАТ «ЦЗФ Донецька» штраф у розмірі 340,00 грн. (а.с.4-5)
Зазначені Постанови були надіслані на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією. (а.с.6)
Доказів оскарження вищезазначених постанов відповідачем до суду не надано.
Фінансові санкції мали бути сплачені відповідачем до Державного бюджету України протягом 15 днів з моменту отримання постанов. Доказів сплати штрафу на час розгляду справи відповідачем не надано.
Частиною 2 ст.2 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", в редакції чинній на момент здійснення відповідачем правопорушень на ринку цінних паперів, визначено, що учасники фондового ринку - емітенти, інвестори, саморегулівні організації та професійні учасники фондового ринку.
Емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 5 зазначеної статті, звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Відповідно до п.3 розділу І Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:
- розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
- подання до Комісії.
Відповідно до гл.1 розділу ІV Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" встановлено, що емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію (далі - квартальна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення. Квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу. Обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється на: акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу; державні (національні) акціонерні товариства; холдингові компанії, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу; підприємства, пакети акцій (частки, паї) яких передано до статутного капіталу державних (національних) акціонерних товариств та/або холдингових компаній, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу; емітентів, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств; емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних облігацій; емітентів, які здійснили відкрите розміщення іпотечних сертифікатів; емітентів, які здійснили відкрите розміщення сертифікатів ФОН.
Розкриття квартальної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.
Особи, зазначені у підпунктах 3.1, 3.4 - 3.8 пункту 3 глави 1 цього розділу, зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.
З наведеного вбачається, що відповідач зобов'язаний був здійснити передбачені законодавством заходи щодо розкриття річної інформації за 1 квартал 2012 року та подати її до Комісії. Проте за матеріалами справи встановлено невиконання відповідачем зазначених дій.
Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 6 ч.1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ч.1 ст.12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", в редакції чинній на момент прийняття постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012р. № 201-ДО-1-Е, 202-ДО-1-Е, встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття спірного рішення діяв як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, заборгованість відповідача з фінансових санкцій у вигляді штрафу за постановами про накладення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012р. № 201-ДО-1-Е, 202-ДО-1-Е підлягає примусовому стягненню.
На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та вбачає наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «ЦЗФ Донецька» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 680,00 грн. згідно Постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012 року № 201-ДО-1-Е, 202-ДО-1-Е - задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» (ідентифікаційний код 00175797) в доход Державного бюджету України фінансові санкції у розмірі 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 (нуль) копійок, накладені Постановами про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.07.2012 року № 201-ДО-1-Е та № 202-ДО-1-Е від 09.07.2012 року, які перерахувати за наступними реквізитами: відділення Державного казначейства в м. Донецьку, р/р 31110106700004, ЄДРПОУ 38033949, банк - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова прийнята та підписана у нарадчій кімнаті 18 березня 2013 року.
Суддя Спасова Н.В.