Справа: № 2-а-4/12 Головуючий у 1-й інстанції: Усатов Д.Д.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
Іменем України
14 березня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Києво-Святошинського району Київської області в інтересах держави в особі Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Головного управління Держкомзему у Київській області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 червня 2012 року у справі за адміністративним позовом заступника прокурора Києво-Святошинського району Київської області в інтересах держави в особі Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Головного управління Держкомзему у Київській області до Лісниківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа: ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення, -
Заступник прокурора Києво-Святошинського району Київської області звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Головного управління Держкомзему у Київській області до Лісниківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа: ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення Лісниківської сільської ради № 65/38 від 30 серпня 2008 року.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 червня 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, заступник прокурора Києво-Святошинського району Київської області в інтересах держави в особі Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Головного управління Держкомзему у Київській області звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі, а постанова суду першої інстанції скасуванню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням сесії Лісниківської сільської ради № 65/38 від 30 серпня 2008 року надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га в с. Лісники, вул. Підлісна, б/н, ОСОБА_5.
Згідно з Розпорядженням голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації Пашинського М.В. № 854 від 02 листопада 2006 року затверджено проект землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП «Боярська лісова дослідна станція» та передачі її до земель запасу (землі комунальної власності) в межах с. Лісники Києво-Святошинського району Київської області. На підставі даного розпорядження припинено право постійного користування земельною ділянкою Боярської ЛДС площею 9,7999 га (ліси 1 групи, вкриті лісом) у зв'язку з добровільною відмовою, без зміни цільового призначення.
Згідно з рішенням Господарського суду м. Києва від 04 лютого 2010 року по справі № 21/111 за позовом міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету міністрів України, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Київській області до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, треті особи: Національний університет біоресурсів і природокористування України, відокремлений підрозділ Національного університету біоресурсів та природокористування України «Боярська лісова дослідна станція», про визнання недійсним розпорядження, позов задоволений повністю. Визнано недійсним розпорядження голови Києво-Святошинської РДА Пашинського М.В. № 854 від 02 листопада 2006 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП «Боярська лісова дослідна станція» (відокремлений підрозділ національного аграрного університету) та передачі її до земель запасу (землі комунальної власності) в межах с. Лісники Києво-Святошинського району Київської області».
Як встановлено судом першої інстанції, спірна земельна ділянка є складовою частиною земельної ділянки площею 9,7999 га, яка передана в комунальну власність територіальної громади с. Лісники на підставі зазначеного Розпорядження.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 02 червня 2010 року у справі № 21/111 рішення Господарського суду м. Києва від 04 лютого 2010 року скасовано, провадження у справі припинено відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 травня 2011 року по справі № 2а-10762/10/2670, залишеною в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року міжрайонному природоохоронному прокурору Київської області відмовлено в задоволенні позовних вимог про скасування розпорядження голови Києво-Святошинської РДА Пашинського М.В. № 854 від 02 листопада 2006 року.
Таким чином, судом першої інстанції зроблено висновок, що розпорядження голови Києво-Святошинської РДА Пашинського М.В. № 854 від 02 листопада 2006 року на цей час є чинним, законність якого підтверджена судовим рішенням, що набрало законної сили 20 березня 2012 року, та на цій підставі зроблено висновок про відсутність підстав для задоволення позову заступника прокурора Києво-Святошинського району Київської області.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції не можна погодитись, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення відповідних спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Між тим, з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р зобов'язано Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгосп та Держкомзем, до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері, зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, а також відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
Так, статтею 13 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, реалізація державної політики у галузі використання та охорони земель, розроблення і забезпечення виконання загальнодержавних програм використання та охорони земель, організація державного контролю за використанням і охороною земель та здійснення землеустрою, встановлення порядку проведення моніторингу земель та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Положеннями ч. 1 ст. 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено, що Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Вказані приписи кореспондуються з нормами ст. 117 Конституції України, якими встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно зі ст. 143 Конституції України, органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Таким чином, відповідач, як орган місцевого самоврядування, зобов'язаний у своїй діяльності керуватися, зокрема, актами Кабінету Міністрів України, які є обов'язковими до виконання.
Крім цього, згідно з частинами 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які приймаються рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 Лісового кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Враховуючи той факт, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р ніким не скасоване та не визнано нечинним, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення сесії Лісниківської сільської ради № 65/38 від 30 серпня 2008 року, яким надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га в с. Лісники, вул. Підлісна, б/н, ОСОБА_5, було прийнято незаконно та з порушенням наведених законодавчих норм.
Позиція суду першої інстанції з приводу того, що оскільки розпорядження голови Києво-Святошинської РДА Пашинського М.В. № 854 від 02 листопада 2006 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП «Боярська лісова дослідна станція» (відокремлений підрозділ національного аграрного університету) та передачі її до земель запасу (землі комунальної власності) в межах с. Лісники Києво-Святошинського району Київської області», складовою частиною якої є спірна земельна ділянка, на цей час є чинним, та його законність підтверджена ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року у справі № 2а-10762/10/2670, є передчасною та спростовується Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2012 року у справі № К/9991/29145/12, якою постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 травня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року скасовано, а справу № 2а-10762/10 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Таким чином, враховуючи приписи норм Лісового і Земельного кодексів України та функціональні завдання і повноваження відповідача, визначені на законодавчому рівні, колегія суддів вважає, що при розгляді питання про надання дозволу на складання проекту землеустрою Лісниківська сільська рада діяла з порушенням законодавчих норм, зокрема, розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610-р.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2012 року у справі № К/9991/45400/11; Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04 липня 2012 року № К-37305/09; Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04 жовтня 2012 року у справі № К/9991/6158/11.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає адміністративний позов обґрунтованим, постанову суду першої інстанції такою, що прийнята з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню із ухваленням нової про задоволення позовних вимог.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, неповно з'ясував обставини справи, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу заступника прокурора Києво-Святошинського району Київської області - задовольнити.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 червня 2012 року - скасувати.
Адміністративний позов заступника прокурора Києво-Святошинського району Київської області - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Лісниківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 65/38 від 30 серпня 2008 року «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га в с. Лісники, вул. Підлісна, б/н, ОСОБА_5».
Повний текст постанови виготовлений 19 березня 2013 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.