Ухвала від 25.03.2013 по справі 2а-233/12

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Сингаївський О.П.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"25" березня 2013 р. Справа № 2а-233/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.

при секретарі Степанській А.В.

за участю позивача та представника ГУПФ :

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "05" грудня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4. звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Міністерство оборони України і Житомирський обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок його вислуги років з урахуванням часу виконання обов'язків у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова, з розрахунку один місяць за три місяці. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок належної йому пенсії на підставі розрахунку вислуги років у коефіцієнті один місяць за три місяці за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту у Придністровському регіоні Республіки Молдова та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати і виплатити недоплачену різницю пенсії починаючи з 12 грудня 2011 року.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 05.12.2012 року позов задоволено. Зобов'язано Міністерство оборони України і Житомирський обласний військовий комісаріат здійснити ОСОБА_4 перерахунок вислуги років з урахуванням часу виконання обов'язків у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова з розрахунку один місяць за три місяці. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок належної ОСОБА_4 пенсії на підставі розрахунку вислуги років у коефіцієнті один місяць за три місяці за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту у Придністровському регіоні Республіки Молдова. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати і виплатити недоплачену різницю пенсії ОСОБА_4 починаючи з 12 грудня 2011 року.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України, подали апеляційні скарги. У своїх апеляційних скаргах відповідачі посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 05.12.2012 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційні скарги відповідачів не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом командира військової частини А-0172 від 12.12.2011 року № 162 полковника ОСОБА_4, начальника відділу миротворчої діяльності, звільненого наказом Міністра оборони України від 01.12.2011 року № 1387 у запас за пунктом «а» ч. 6 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку із закінченням строку контракту, з 12 грудня 2011 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Житомирського ОМВК.

З довідки за № 1457 від 12.12.2011 року вбачається, що позивач на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 23.10.1998 року № 1685 «Про участь військових спостерігачів України у врегулюванні наслідків конфлікту у Придністровському регіоні Республіки Молдова» та наказів Міністра оборони України (по особовому складу) №361 від 28 квітня 2010 року та від 7 липня 2011 року, у період з 29.06.2010 року по 09.07.2011 року проходив службу у складі 53 групи (військових спостерігачів) у Зоні безпеки Придніпровського регіону Республіки Молдова та виконував завдання з нормалізації ситуації, відновленню законності та правопорядку.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції вірно виходив з положень Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях», відповідно до ст. 1 якого миротворчий контингент - це військові підрозділи, оснащені відповідним озброєнням і військовою технікою, засобами підтримки і зв'язку, що направляються Україною для участі в міжнародних миротворчих операціях, у тому числі військові підрозділи Збройних Сил України, інших військових формувань, котрі входять до складу об'єднаних військових підрозділів, що створюються спільно з іншими державами для участі у міжнародних миротворчих операціях (спільні батальйони тощо).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» соціальний захист учасників міжнародних операцій і членів їх сімей забезпечується згідно із законами України. Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних миротворчих операцій, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.

Згідно з п. 1.2 спільного наказу Міністра оборони України та Міністра закордонних справ України від 4 серпня 1999 року № 235/130, яким затверджено Положення про українських військових спостерігачів, які направляються до Придністровського регіону Республіки Молдова, військові спостерігачі входять до складу миротворчих сил Придністровського регіону Республіки Молдова та здійснюють свою діяльність на підставі домовленостей, які були досягнуті під час чотиристоронньої зустрічі (Україна, Російська Федерація, Республіка Молдова, Придністров'я) 20.03.1998 (м. Одеса), постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.1998 № 1685 та рішень Об'єднаної комісії.

Пунктом 1.3 зазначеного Наказу № 235/130 визначено, що військові спостерігачі підпорядковуються Об'єднаному військовому командуванню спільних миротворчих сил.

Зважаючи на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що 53 група військових спостерігачів України в Придністровському регіоні Республіки Молдова має ознаки миротворчого контингенту, у зв'язку з чим на її учасників поширюються положення Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях».

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту і миротворчого персоналу обчислюється з розрахунку один місяць за три місяці.

Підставою для направлення позивача для проходження служби у складі 53 групи була Постанова № 1685. Однак, оскільки на момент проходження позивачем служби у складі 53 групи у період з 29 червня 2010 року по 9 липня 2011 року, Закон був чинний, тому вислуга років повинна обраховуватися у відповідності до правил ст. 8 Закону.

Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 03.04.2007 року, призначення і виплата пенсії особам, зазначеним у ст. 1-2 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Служба безпеки, Державну податкову адміністрацію, Державний департамент з питань виконання покарань та інші органи, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зобов'язано забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрастом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та передачу їх до 1 січня 2007 року органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.

Враховуючи, що позивач с пенсіонером з 12 грудня 2011 року відповідного до наказів Міністра оборони України від 01.12.2011 року № 1387 та командира військової частини А-0172 від 12.12.2011 року № 162, тому обов'язок виплачувати пенсію останньому лежить на органах Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про необхідність зобов'язати Міністерство оборони України і Житомирський обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок вислуги років позивача, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок належної йому пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати і виплатити недоплачену різницю пенсії починаючи з 12 грудня 2011 року.

Судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції про задоволення позову ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Судом вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено. Твердження апеляційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "05" грудня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис) (підпис) І.Ф.Бондарчук Б.С. Моніч

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" березня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10001

3- відповідачу Міністерство оборони України пр-т Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168 Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України вул. Баранова, 4,м.Житомир,10001 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003