Постанова від 19.03.2013 по справі 816/721/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/721/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ясиновського І.Г.,

при секретарі - Лайко О.В.,

за участю:

представника позивача - Жовковського М.В.,

представника відповідача - Решетнік М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекціої у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 03.12.2012 №0005252306.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом на підставі висновків перевірки про порушення позивачем порядку ведення обліку товарів за місцем реалізації товару, а саме: на момент перевірки встановлено надлишок паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 7 764,71 грн. Позивач вважає такі висновки необґрунтованими з огляду на те, що працівниками податкового органу під час замірів нафтопродуктів на АЗС № 102 недостачу зараховано в надлишки нафтопродуктів так, як кількість по даним обліку більша, ніж фактичні залишки запасів на час перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив суд у їх задоволенні відмовити, з підстав викладених у письмових запереченнях. Наголошував, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" (ідентифікаційний код 38194448) перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби.

12.11.2012 року на підставі направлень ДПС у Харківській області від 09.11.2012 року № 4537 та № 4538 проведено перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна", а саме - АЗС № 102, розташованої за адресою: м. Харків, просп. 50-ти річчя СРСР, 33 /а.с.34-35/.

За результатами перевірки складено акт від 20.11.2012 року № 76/16/01/22/38194448 (а.с. 38-39), яким встановлено порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року, а саме: проведеною перевіркою встановлено порушення порядку ведення обліку товарів за місцем реалізації товару, на момент перевірки встановлено надлишок паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 7 764,71 грн /а.с.38-39/.

За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 03.12.2012 року № 0005252306 /а.с.36/, яким позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 15 529,42 грн.

Не погодившись, ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" оскаржило податкове повідомлення-рішення від 03.12.2012 року № 0005252306 в адміністративному порядку до:

- Державної податкової служби у Полтавській області (скарга №21/04-499 від 13.12.2012 року (а.с. 12)). За наслідками розгляду, ДПС у Полтавській області прийнято рішення про результати розгляду скарги від 25.12.2012 року №3295/10/10-215, яким скарга залишена без задоволення (а.с. 14).

- Державної податкової служби України (скарга №21/04-8 від 03.01.2013 року (а.с. 15)) за результатами розгляду скарги ДПА України винесено рішення № 1271/6/10-2415 від 28.01.2013 року, яким скаргу залишено без задоволення (а.с.17-18).

Із даним податковим повідомленням-рішенням від 03.12.2012 року № 0005252306 позивач не погодився та оскаржив його до суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню - рішенню, суд виходить із наступного.

Пунктом 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995, № 265/95-ВР (надалі - Закон № 265/95) закріплено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідальність за порушення вказаної вимоги передбачена статтею 20 Закону № 265/95, а саме: до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що перевіряючими під час проведення перевірки господарської одиниці АЗС № 102, яка належить ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" встановлено порушення останнім пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.

Під час перевірки здійснено заміри нафтопродуктів, наявних на АЗС №102, згідно приписів Інструкції "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20.05.2008 року, затвердженої в Міністерстві юстиції України № 805/15496 від 02.09.2008 року (надалі -Інструкція) та встановлено на момент перевірки надлишок паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 7 764,71 грн. Дане порушення виявлено наступним чином.

Згідно даних обліку ТОВ "Татнєфть - АЗС - Україна" залишки запасів ТМЦ станом на 12год.15хв. 12.11.2012 року складають:

-А-95ПР - 7976 л;

-А-95 - 10293 л;

-А -92 - 7317 л;

-ДП- 13724 л,

що суперечить даним відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів ТМЦ станом на 12.год.15хв.12.11.2012, складеної уповноваженими представниками податкового органу, згідно якої фактичні залишки запасів ТМЦ виявлені під час перевірки станом на 12год.15хв. 12.11.2012 складають:

-А-95ПР -7885л;

-А-95 - 10170л;

-А-92 -7220л;

-ДП - 13300л.

На підставі даних обліку та фактичних даних представниками ДПІ зроблено висновок про надлишки ТМЦ, зокрема паливно-мастильних матеріалів в наступному обсязі:

-А-95ПР - 34 л;

-А-95 - 83 л;

-А -92 - 95 л;

-ДП - 53 л,

Вказана вище Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів.

Ця Інструкція поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів.

Вимоги Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

У відповідності з підпунктом 4.3.1 Інструкції об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, міраз повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.

Згідно підпункту 4.3.2.7 Інструкції рівень нафти, нафтопродукту та підтоварної води або льоду в резервуарах має вимірюватись металевими рулетками з вантажем, метро штоками, стаціонарними рівнемірами або іншими засобами вимірювання, допущеними застосування Держспоживстандартом України.

Перед кожним вимірюванням рівня нафти і нафтопродукту у вертикальних і горизонтальних резервуарах здійснюється перевірка базової висоти згідно з підпунком 4.3.2.6 цієї Інструкції.

Щоб уникнути спотворення лінії змочування на стрічці рулетки або на шкалі метроштока при вимірюванні рівня, стрічку рулетки або метрошток необхідно опускати повільно, поки вантаж рулетки чи метрошток не торкнеться дна, не допускаючи при цьому відхилення від вертикального положення, не торкаючи внутрішнє обладнання і зберігаючи спокійний стан поверхні нафти або нафтопродукту. Відлік на стрічці рулетки або шкалі метроштока здійснюють з точністю до 1 мм одразу після появи змоченої частини стрічки рулетки чи метроштока над замірним люком. Для визначення рівня світлих нафтопродуктів допускається застосування спеціальних чутливих паст.

У разі вимірювання рівня нафтопродуктів у горизонтальних циліндричних резервуарах нижній кінець метроштока чи вантажу рулетки має потрапляти на нижню твірну резервуара.

Вимірювання рівня нафти або нафтопродукту здійснюються двічі. У разі виявлення розбіжностей між результатами двох вимірювань понад допустиму похибку (± 2 мм) вимірювання необхідно повторювати доти, доки різниця між результатами трьох поспіль проведених вимірювань не буде в границях допустимої похибки вимірювання. При цьому за результат вимірювань береться середнє арифметичне значення результатів трьох найближчих вимірювань.

Окрім того, у відповідності з підпунктом 4.3.6.2 Інструкції масу нафти або нафтопродукту, що міститься у технологічному трубопроводі, визначають за сумою мас продукту окремих ділянок трубопроводу. Визначення маси нафти або нафтопродукту окремих ділянок трубопроводу визначається за їх об'ємом і середньою густиною в резервуарі на визначення маси.

Місткість технологічного трубопроводу (або його частини) на АЗС визначають за його градуювальною таблицею, яка розробляється розрахунковим шляхом та затверджується керівником підприємства, якому належить АЗС. Розрахунки необхідно уточнювати після кожного ремонту трубопроводу.

Пунктом 4.3.6.3 передбачено, що перед визначенням маси нафти нафтопродукту технологічні трубопроводи мають бути повністю заповнені. Контролювання за їх заповненням здійснюється за допомогою повітряних кранів, установлених на підвищених ділянках трубопроводу.

Пунктом 4.2 закріплено Методи та засоби визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів. Облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях об'єму. Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976. Об'ємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах). Границі відносної похибки методу не мають перевищувати:

± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т і більше;

± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.

Значення відносної похибки методу в конкретних випадках його застосування мають визначатись відповідно до ГОСТ 26976. Похибка методу не поширюється на визначення об'єму нафти і нафтопродукту в мірах повної місткості (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).

З огляду на вище викладене судом встановлено наступне.

На час перевірки о 12 годині 15 хвилин 12 листопада 2012 року по АЗС №102 після X - звіту до 24 години 00 хвилин 11.11.2012 року, було реалізовано нафтопродукти до 12 години 15 хвилин 12.11.2012 та встановлено залишок їх на час перевірки:

А-95ПР 7985,59 л - 8,77л = 7976,82л

А-95 11081,57 л - 787,78л = 10293,79л

А-92 7873,80 л - 556,46л = 7317,34л

ДП 14303,14 л - 578,8 л = 13724,34л

Цей залишок нафтопродуктів відповідає даним занесеним перевіряючими у графу -Залишкі запасів (ТМЦ) на 12.11.2012 на АЗС №102 за даними обліку відомості про результати перевірки повноти оприбуткування, реалізації /а.с.10/.

З пояснень представника позивача та документів наявних в матеріалах справи судом також встановлено, що в результаті перевірки по первинним документам правильності змінного звіту АЗС на 12.11.2012 року, перевірки реалізації нафтопродуктів та внесення в облік надходжень в цей день встановлено, що оператор касир отримавши газ скраплений 5675 л. помилково внесла в дані в прихід дизельного пального о 16 год. 36 хв. та замітивши цю помилку внесла в прихід в газ пропан бутан в 16год.37хв. Враховуючи той факт, що програма обліку на АЗС каса - приход не може коригуватися оператором (функція в програмі каси), то для правильності обліку ДТ внесла коригування у змінний звіт, тобто зменшила залишок на початок зміни на 5675 л. (суму приходу), що склав 8628,14 л. Таким чином, залишок ДТ на початок зміни склав 14303,14 л. тобто даним X-звіту на кінець 11.11.2012 року /а.с.64-66/.

Згідно даних Х-звіту за 11.11.2012 року станом на 23 год. 38хв. в резервуарах АЗС 102 були наступні залишки паливно-мастильних матеріалів (а.с. 64):

-А-95ПР -7985,59 л;

-А-95 - 11081,57 л;

-А-92 - 7873,80 л.

-ДП - 14303,14 л.

Вказані показники відповідають показникам, які зазначені в змінному звіті оператора ОСОБА_3 з 0год.15хв. по 23год. 50хв. 12.11.2012 року, складеному о 23год.45хв., зокрема в графі: "залишок на початок зміни" (а.с.52).

Відповідно до даних відомості реалізації нафтопродуктів на АЗС з 0год. до 12.год.15хв. (до моменту проведення перевірки) 12.11.2012 року на АЗС було реалізовано наступний об'єм паливно-мастильних матеріалів (а.с.62-63):

-А-95ПР - 8,77 л;

-А-95 - 787,80 л;

-А -92 - 556,46 л;

-ДП - 578,80 л.

Таким чином, виходячи з даних Х-звіту за 11.11.2012 року (а.с.64), змінного звіту оператора ОСОБА_3 на 12.11.2012 року (а.с.52) та відомості реалізації нафтопродуктів на АЗС з 0год. до 12.год.15хв. (а.с.62-63), за даними обліку на АЗС рахуються наступні залишки паливно-мастильних матеріалів:

-А-95ПР - 7976 л.;

-А-95 - 10293 л.;

-А-92 - 7317 л.;

-ДП - 13724 л.

Фактичні залишки паливно-мастильних матеріалів на момент перевірки АЗС (12.11.2012р. о 12год.15хв.), згідно відомості про результати перевірки (а.с.51) встановлено у наступних показниках:

-А-95ПР - 7885 л.;

-А-95 - 10170 л.;

-А-92 - 7220 л.;

-ДП - 13300 л.

Таким чином, якщо визначити різницю між фактичними залишками паливно-мастильних матеріалів на АЗС на момент перевірки (а.с.51) та показниками залишків паливно-мастильних матеріалів згідно обліку на АЗС (а.с.52; 62-64), яка становить:

-А-95ПР - 91 л.;

-А-95 - 123 л.;

-А -92 - 97 л.;

-ДП - 424 л.

то встановлено відсутність надлишку паливно-мастильних матеріалів, а наявність нестачі паливно-мастильних матеріалів у тому ж розмірі, який вказаний у відомості про результати перевірки але в графі: "надлишок", а не в графі: "недостача".

Відповідачем не було доведено здійснення позивачем продажу товарів не облікованих у встановленому чинним законодавством порядку.

Таким чином, висновок відповідача в Акті перевірки про порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" спростований матеріалами справи.

Відповідно, застосування до позивача санкції передбаченої статтею 20 України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - є безпідставним.

Представником відповідача не було надано обґрунтованих пояснень та належних доказів, на підставі чого представниками ДПІ під час здійснення перевірки та складання відомості про результати перевірки було внесено до графи: "надлишок" показники паливно-мастильних матеріалів, які фактично відповідають недостачі паливно-мастильних матеріалів. Крім того, відповідачем не було надано обґрунтувань врахування під час проведення замірів та складання відомості про фактичні залишки паливно-мастильних матеріалів вимог Інструкції "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", зокрема чи бралось до уваги при підрахунку фактичних залишків нафтопродуктів на момент перевірки об'єми паливно-мастильних матеріалів, які містяться в трубопроводах від основної ємності до колонки і відповідно, не надано належних обрахунків фактичних залишків паливно-мастильних матеріалів.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірних повідомлень-рішень покладено на податковий орган.

Суд не погоджується з позицією відповідача у справі, оскільки його твердження спростовані матеріалами справи, а інших доказів на підтвердження правомірності свого рішення відповідачем не надано. Суд вважає, що відповідачем невірно застосовані норми чинного законодавства, відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято необґрунтовано та не на підставі закону, а тому воно підлягає скасуванню.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Зважаючи на те, що податкове повідомлення-рішення є правовим актом індивідуальної дії, та згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог про скасування вищевказаного податкового повідомлення-рішення, натомість визнати його протиправним і скасувати.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби №0005252306 від 03.12.2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнєфть - АЗС - Україна" суму витрат по сплаті судового збору в розмірі 155,29 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2013 року.

Суддя І.Г. Ясиновський