9.4.4
Іменем України
14 березня 2013 року Справа № 812/2137/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Захарової О.В.,
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.,
за участю:
представника позивача: Новікова І.О. (довіреність від 02.01.2013 №5),
представника відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 1020,00 грн., -
27 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 1020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ВАТ «Промхіммонтаж» в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства» на письмову вимогу акціонера - ВКП в формі TOB «Фірма «Агробудтехсервіс» (лист від 11.05.2012 №05/12-11 (вх. ВАТ «Промхіммогтаж» від 17.05.2012 №62) не були надані запитувані документи (в межах, визначених ч. 1 ст. 78 цього Закону) у 10-ти денний встановлений строк. Такі дії ВАТ «Промхіммонтаж» підпадають під правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»" - ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації.
У зв'язку з цим, керуючись ст.ст.9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 14.08.2012 уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР у відношенні ВАТ «Промхіммонтаж» було винесено постанову №421-ДО1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1020,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Держбюджету України на розрахунковий рахунок Управління Державної казначейської служби у Донецькій області протягом 15 днів з дня отримання постанови. Копії платіжних документів - направити до Донбаського територіального управління НКЦПФР.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалася, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанови до Донбаського територіального управління НКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» суму штрафних санкцій у розмірі 1020,00 грн. в дохід Державного бюджету України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 17). Заяви про визнання позову чи розгляд справи без його участі від відповідача не надходило.
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням положень ч.4 ст.128 КАС України, суд вважав можливим розглядати справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - ЗУ №448)
Відповідно до ст.5 ЗУ №448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно із абзацом 2 ст.1 Закону України №448 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Зі ст.6 Закону України №448 вбачається, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 31.01.2012 №217 затверджено Положення про Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (а.с. 24).
Згідно п.1 Положення про Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить до системи Комісії, є підпорядкованим та підзвітним Комісії (а.с. 25-29).
Відповідно до п. 4 ст.7 Закону України №448 до основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за №120/14811 ) - далі Правила №2272.
Надання акціонерним товариством інформації врегульовано ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 №514-VI.
Відповідно до ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 №514-VI (далі - ЗУ №514) акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.
Протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства та печаткою товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За надання копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою.
Будь-який акціонер, за умови повідомлення виконавчого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів, має право на ознайомлення з документами, передбаченими частиною першою цієї статті, у приміщенні товариства за його місцезнаходженням у робочий час. Виконавчий орган товариства має право обмежувати строк ознайомлення з документами товариства, але в будь-якому разі строк ознайомлення не може бути меншим 10 робочих днів з дати отримання товариством повідомлення про намір ознайомитися з документами товариства.
Акціонери можуть отримувати додаткову інформацію про діяльність товариства за згодою виконавчого органу товариства або у випадках і порядку, передбачених статутом або рішенням загальних зборів акціонерного товариства.
Публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власну веб-сторінку в мережі Інтернет, на якій у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1-3, 5, 6, 10, 11, 13-16 частини першої статті 77, та інформація, визначена частиною третьою статті 35 цього Закону.
На вимогу акціонера або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку акціонерне товариство надає перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.
Акціонерне товариство зобов'язане розкривати інформацію відповідно до законів України.
Згідно частини 1 ст. 77 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 №514-VI акціонерне товариство зобов'язане зберігати:
1) статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;
2) положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;
3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства;
4) документи, що підтверджують права товариства на майно;
5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;
6) протоколи загальних зборів;
7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;
8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;
9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;
10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;
11) річну фінансову звітність;
12) документи бухгалтерського обліку;
13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам;
14) проспект емісії, свідоцтво про державну реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;
15) перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій;
16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;
17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.
Пунктом 1 розділу IV Правил №2272 передбачено, що уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.1 розділу VІ Правил №2272 справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності.
Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої залучається до матеріалів справи.
У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
З матеріалів справи вбачається, що Виробничо-комерційне товариство в формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Агробудтехсервіс», як акціонер ВАТ «Промхіммотаж» повторно листом від 11.05.2012 звернулось до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» з вимогою про відповідно до ст.75 Закону України «Про акціонерні товариства» надати належним чином засвідчені копії документів за переліком (а.с.8).
Зазначений лист отриманий Відкритим акціонерним товариством «Промхіммонтаж» 17 травня 2012 року вх.62 (а.с. 8).
Обсяг документів, зазначених у листі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Агробудтехсервіс» від 11.05.2012 вих.№05/12-11, відповідає обсягу документів, які акціонерне товариство повинно зберігати відповідно до ч.1 ст.77 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 №514-VI.
У зв'язку із ігноруванням вимог акціонера та ненаданням копій документів відповідно до ст.75 Закону України «Про акціонерні товариства», 05 червня 2012 року Виробничо-комерційне товариство в формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Агробудтехсервіс» звернулось до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про порушення провадження у справі про адміністративні правопорушення (а.с. 6).
25 липня 2012 року уповноваженою особою позивача винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку з порушенням ВАТ «Промхіммонтаж» вимог абз. 1 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства» (ненадання запитуваних документів, в межах, визначених ч.1 ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства») у 10-ти денний встановлений строк (а.с. 9-10).
06 серпня 2012 року уповноваженою особою позивача було складено акт №421-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому встановлено - «ВАТ «Промхіммонтаж» в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства» на письмову вимогу акціонера - ВКП в формі ТОВ «Фірма «Агробудтехсервіс» (лист від 11.05.2012 №05/12-11 (вх.ВАТ «Промхіммонтаж» від 17.05.2012 №62) не були надані запитувані документи (в межах, визначених ч.1 ст.78 цього Закону) у 10-ти денний встановлений строк», представник юридичної особи не з'явився (а.с. 21).
Згідно постанови від 06 серпня 2012 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, розгляд справи призначено на 14 серпня 2012 року (а.с. 20).
Пунктом 14 ст.8 Закону України №448 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з п.3 ч.1 ст.11 цього Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно абз.5 ст.12 ЗУ №448 уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
14 серпня 2012 року на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №421-ДО-1-Е від 06.08.2012 уповноваженою особою Донбаського територіального управління НКЦПФР винесено постанову №421-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 1020,00 грн. за ненадання інвестору в цінні папери на його письмовий запит інформації про діяльність емітента, яку відповідач мав сплатити до Державного бюджету протягом 15 днів з моменту отримання постанови (а.с. 11-12).
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.08.2012 №421-ДО-1-Е отримана представником відповідача 14 серпня 2012 року (а.с. 12).
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідач суму штрафу у розмірі 1020,00 грн. в добровільному порядку не сплатив, постанову від 14.08.2012 №421-ДО-1-Е у встановленому законом порядку не оскаржив.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимоги про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» штрафних санкцій у сумі 1020,00 грн. за порушення вимог законодавства про цінні папери є обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими наданими до справи доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Ухвалою суду від 01 березня 2013 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до розгляду справи по суті. Відповідно до ст.94 КАС України, у зв'язку з задоволенням позовних вимог позивача, який фінансується за рахунок державного бюджету, відсутні підстави для стягнення судового збору з позивача.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 14 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 19 березня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» про стягнення суми штрафної санкції у розмірі 1020,00 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» (і.к. 35774498) суму штрафної санкції у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень 00 коп.) в дохід Державного бюджету України - р/р 31110106700004 в УДКС у м.Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 19 березня 2013 року.
Суддя О.В. Захарова