Ухвала від 26.02.2013 по справі 1007/1711/12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 1007/1711/12 (2а/1007/192/12) Головуючий у 1-й інстанції: Радзівіл А.Г., Суддя-доповідач: Бабенко К.А

УХВАЛА

Іменем України

26 лютого 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Петрика І.Й., Собківа Я.М., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, Відділу Держкомзему у м. Броварах Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 травня 2012 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 24 грудня 2008 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 96-101), позов задоволено, визнано незаконним п. 4.11 Рішення виконкому Броварської міської ради Київської області від 16 березня 1999 року№96 та п. 8 Рішення виконкому Броварської міської ради Київської області від 23 листопада 1999 року №344; визнано недійсним Державний акт на правіо приватної власності на землю, виданий ОСОБА_2 03 квітня 2000 року на земельну ділянку площею 0,0461 га, розташовану в АДРЕСА_1; в зустрічному позові ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Броварської міської ради про захист порушених прав на земельну ділянку відмовлено.

03 грудня 2009 року Позивачем до В.о. міського голови подано Заяву, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 74), щодо безкоштовної передачі йому в приватну власність земельної ділянки площею 485 кв.м. для обслуговування житлового будинку та господарських будівель АДРЕСА_1

Відповідно до п.п. «а», «б» частини першої ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно із частинами першою та четвертою ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки; відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

Рішенням Броварської міської ради Київської області «Про надання дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадянам» від 17 грудня 2009 року №1346-76-05, копія витягу з якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 18), Позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку орієнтованою площею 0,0485 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд по вул. У.Кармелюка, 9, м. Бровари.

Відповідно до частин шостої - дев'ятої ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства); районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін; розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні; районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

А згідно із частиною другою цієї статті Земельного кодексу України, рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Будь-які докази на підтвердження подальшого виконання вимог ст. 118 Земельного кодексу України після отримання від органу місцевого самоврядування дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, Позивачем не надано.

Проте, 24 грудня 2009 року Позивач звернувся до Відповідача - Відділу Держкомзему у м. Броварах Київської області із Заявою від 24 грудня 2009 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 72), про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та господарських будівель АДРЕСА_1

Відповідно до частини першої ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.

Листом поверненням Відповідача - Відділу Держкомзему у м. Броварах Київської області від 28 грудня 2009 року №05-8/9-8/1814 копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 19), Позивачу відмовлено в оформленні та видачі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,0485 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1

Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої ст. 33 Закону України, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом; справляння плати за землю; делеговані повноваження: здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; погодження клопотань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення; визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства; здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; створення та забезпечення функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно-аналітичних систем, які є складовою мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

В зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів дійшла висновку, що прийняття рішень щодо передачі в приватну власність громадян земельних ділянок в межах населених пунктів є виключною компетенцією відповідних органів місцевого самоврядування, а не їх виконавчих органів.

Крім того, згідно із п. 1, пп. 7 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17 червня 2008 р. № 123, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 липня 2008 р. за № 626/15317, Управління (відділ) Держкомзему в місті (міст обласного та районного значення) (далі - управління (відділ)) є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно Республіканському комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головному управлінню Держкомзему в області; Управління (відділ) відповідно до покладених на нього завдань організовує видачу і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою, в зв'язку з чим, Відповідач - Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області не наділений повноваженнями на видачу державних актів.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И ЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 травня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.

.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.