"24" березня 2011 р. справа № 2а-2071/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
розглянувши в поряду письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої пенсії, -
В січні 2011 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області (надалі по тексту - УПФУ), та просив суд визнати незаконними дії відповідача, щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік при здійсненні перерахунку пенсії в 2010 році. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пп. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2009 рік та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком. Зобов'язати відповідача виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2011 року, ухваленою в порядку письмового провадження, позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік при здійсненні перерахунку пенсії позивачу. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу починаючи з 11 липня 2010 року, згідно ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, оскільки воно винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу була призначена пенсія за віком, але він продовжував працювати. В березні 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Перерахунок пенсії позивачці був зроблений із застосуванням показника середньої заробітної плати за минулий рік в розмірі 1197,91 грн., який відповідає показнику середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за 2009 рік.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до абзацу 4 ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № І07-УІ (надалі - Закон 107) були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції Закону № 107) передбачала проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визнавався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема до частини 4 статті 42.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
При цьому доводи апелянт, стосовно того, що відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції Верховною Радою України не приймалось є безпідставними, оскільки відповідно до ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а необхідність відновлення дії нормативно правових актів, які було змінено чи скасовано неконституційним законом, не передбачена Конституцією України.
Крім того відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28 травня 2008 року у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії в 2010 році відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлоград Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2011 року -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов