Справа № 2-а/1970/3010/11
"21" березня 2013 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача Старик М.О.
представника відповідача Гладиш А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства « Ковалівський спиртовий завод» до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Монастириському районі Тернопільської області про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Державне підприємство «Ковалівський спиртовий завод» (надалі позивач, ДП «Ковалівський спиртовий завод») звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби ( надалі відповідач, Бучацька МДПІ Тернопільської області ДПС), Управління Державної казначейської служби України у Монастириському районі Тернопільської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 186/0000092301 від 10 жовтня 2011 року та зобов'язати відповідача відшкодувати ДП «Ковалівськиі спиртовий завод» податок на додану вартість в сумі 62130 грн. 00 коп. та не нараховував підприємству штрафну санкцію в сумі одна грн.
Представник позивача Державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод» у судовому засіданні позовні вимоги підтримав із мотивів викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити та пояснив, що ДП «Ковалівський спиртовий завод», не погоджується з висновками Бучацької МДПІ (Монастириське відділення) викладеними в акті перевірки та податковому повідомленні рішенні, оскільки підприємство в травні місяці 2011 року отримувало товари та послуги від фірм, на дані товари та послуги ДП „Ковалівський спиртовий завод" отримано всі необхідні документи, в тому числі і податкові накладні. Податок на додану вартість в сумі 98777 грн. 00 коп. фактично сплачений в ціні товару на користь постачальників товарів та послуг в попередньому податковому періоді, що підтверджується платіжними дорученнями. Проте обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців ДП „Ковалівський спиртовий завод" становили 62130 грн. 15 коп. Таким чином відповідно до п.п. „а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, підприємством правомірно заявлено податок на додану вартість в сум 62130 грн. до бюджетного відшкодування.
Представник відповідача Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні та пояснив слідуюче. Перевіркою встановлено, що ДП "Ковалівський спиртовий завод" укладено правочини та складено бухгалтерські регістри, якими оформлені взаємовідносини з постачальниками, які є збитковими, не носять елементів господарських операцій, не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними стосовно одержання економічної вигоди, у зв'язку із чим суперечать актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, порушують публічний порядок, спрямовані на порушення конституційних прав держави та завдають шкоди охоронюваним законом правам та інтересам держави. Дані дії завдають шкоду державі шляхом перенесення підприємницького ризику одержання прибутку в порушення статті 42 Господарського кодексу України за рахунок бюджетного відшкодування. В податковий кредит включені суми згідно податкових накладних по отриманню відносно - матеріальних цінностей та послуг, які в послідуючому повинні використовуватись для виробництва спирту, проте операції від цієї діяльності є збитковими, то в порушення п.44.1 ст.44, п.180.1 ст.180, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України ДП "Ковалівський спиртовий завод" завищено податковий кредит за травень в сумі 98777 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 98747 грн. З вказаної суми в декларації за червень 2011 року ДП "Ковалівський спиртовий завод" включено до складу бюджетного відшкодування на рахунок платника 62130 грн. Таким чином, завищення бюджетного відшкодування спричинене неправомірним включенням сум до складу податкового кредиту.
Представник Управління Державного казначейства у Монастириському районі в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, встановив наступні факти.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому цим Кодексом.
ДП „Ковалівський спиртовий завод" звернулося до Бучацької МДПІ Монастириське відділення з заявою про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень місяць 2011 року в сумі 62130 грн.
Бучацькою МДПІ (Монастириське відділення) на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс), п. 1, п.:3 і п. 5 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку", відповідно до наказу Бучацької МДПІ №576 від 25.08.2011 р. проведено позапланову виїзну документальну перевірку державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2011 року у розмірі 62130 грн., заявленої на рахунок платника у банку відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки складено акт від 09 вересня 2011 р. № 477/23/00375059 на підставі якого Бучацькою МДПІ (Монастириське відділення) 10 жовтня 2011 року видано податкове повідомлення рішення № 186/0000112301, згідно якого ДП „Ковалівський спиртовий завод" завищено суму бюджетного відшкодування на 62130 грн. за червень місяць 2011 року та нараховано штрафні санкції в сумі одна гривня у зв'язку з порушенням п. 44.1 ст. 44, п. 180.1 ст. 180, п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п. 201.1, п.201.4 ст.201 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що підприємство в травні місяці 2011 року отримувало товари та послуги від таких фірм, як ПП ОСОБА_4, ТзОВ „Озон ЛХЗ", ДП „Тернопільстандартметрологія", ТзОВ „АТП 12629", ПП „Павас", ПАТ „Корягівський спеціалізований гірничо-дробарний кар'єр", TOB „АВІСМЕТІЗ", TOB „Тесо ЛТД" ДП „Тернопільський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України", СФГ „ОСОБА_5", ПП „Біос-Тернопіль", ТзОВ „Реґіна", ПП „ОСОБА_6", „Український науково-дослідний інститут спирту і біотехнології продовольчих продуктів", ТзОВ „Завод Техмаш", ТзОВ „Підвисоцький завод будматеріалів", TOB „Бережанський цегельний завод Керамік", ТзОВ „Бучацький цукровий завод", „АРЗ СП ГУ МНС України в Тернопільській області", ТзОВ „ЛЕП", ПП „Метал", ТзОВ „Епіцентр К", ТзОВ „Захід агросервіс", ПП Торгова фірма „Євро продукт", ВАТ „Тернопільобленерго Монастириський РЕМ", ВАТ „Тернопільгаз", ВАТ „Укртелеком" Тернопільська філія, ДК „Укртрансгаз" HAK „Нафтогаз України" Богородчанське ЛВУМГ на загальну суму 493883 грн., з якої податок на додану вартість становить 98777 грн., що відображено в податковій декларації з податку на додану вартість за травень місяць 2011 року.
На дані товари та послуги ДП „Ковалівський спиртовий завод" отримано всі необхідні документи, в тому числі і податкові накладні, податок на додану вартість в сумі 98777 грн., фактично сплачений в ціні товару на користь постачальників товарів та послуг в попередньому податковому періоді, що підтверджується платіжними дорученнями. Проте обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців ДП „Ковалівський спиртовий завод" становили 62130 грн. 15 коп.
Таким чином керуючись п.п. „а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в якому вказано:, -„Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуг отримувачем товарів/послуг", підприємством правомірно заявлено податок на додану вартість в сум 62130 грн. до бюджетного відшкодування.
У відповідності до п.2.2 Статуту ДП "Ковалівський спиртовий завод" основними напрямками діяльності підприємства є виробництво та реалізація: спирту етилового із харчової сировини; спирту етилового денатурованого (спирту технічного) та продукції, на виробництво якої використовується спирт етиловий денатурований (спирт технічний); високооктанової кисневмісної добавки-сирцю (ВКДС); біоетанолу; спирту етилового ректифікованого денатурованого для парфумерно-косметичної продукції; етанол-сирцю; сухої зернової барди; вуглекислоти зрідженої; горілки, лікеро-горілчаних виробів; напоїв слабоалкогольних; напоїв безалкогольних; води мінеральної, природної, столової, газованої, негазованої; видув ПЕТФ - пляшки; харчових продуктів, а також іншої продукції та надання послуг, виходячи із виробничих можливостей.
У відповідності до ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво є самостійна, ініціативна, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно із п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право па віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.1 1 статті 201 цього Кодексу.
У разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Згідно із п. 200.1, п.п. 200.2, п.200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті перерахуванню до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);
- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Відповідно до п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Згідно із п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок, як попередня оплата (аванс).
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна вилається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Отже, податкові накладні по господарських операціях з контрагентами у повній мірі виконують функції, покладені на них чинним податковим законодавством. Тобто, ці податкові накладні підтверджують фактичність здійснення господарських операцій, сплати податку на додану вартість (у складі вартості послуг) та суми цього податку.
Всі суми податку на додану вартість, сплаченого і віднесеного позивачем до податкового кредиту, підтверджуються податковими накладними, які було надано на перевірку. Податкові накладні відповідають вимогам податкового законодавства та відображають зміст господарських операцій, в результаті яких вони складені.
Наявність у покупця належно оформлених документів, які відповідно до норм Податкового кодексу України, необхідні для віднесення певних сум до податкового кредиту, зокрема виданих продавцями податкових накладних, не є безумовною підставою для відшкодування ПДВ, якщо податковий орган доведе, що відомості, які містяться в таких документах, не відповідають дійсності, як у випадку нездійснення самих операцій.
Суд також приймає до уваги постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 року по справі № 9104/7100/12, якою апеляційну скаргу Державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод» задоволено частково, постанову Тернопільського окружного адміністративного суд від 8 листопада 2011 року у справі №2а-1970/3012/11 в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення № 185/0000112301 від 10 жовтня 2011 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення № 185/0000112301 від 10 жовтня 2011 року. Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 року по справі № 9104/7100/12 не скасована та не визнана нечинною в законному порядку.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов Державного підприємства « Ковалівський спиртовий завод» є підставним в частині скасування податкового повідомлення-рішення Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастирське відділення) № 186/0000092301 від 10 жовтня 2011 року, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача відшкодувати ДП «Ковалівський спиртовий завод» податок на додану вартість в сумі 62130 грн. 00 коп. та не нараховував підприємству штрафну санкцію в сумі 1,00 грн., суд зазначає наступне.
Штрафна санкція одна гривня входить у розрахунок, на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення № 186/0000092301 від 10 жовтня 2011 року, а тому при скасуванні даного податкового повідомлення - рішення скасовується і дана штрафна санкція, відтак не потребує вирішення позовна вимога про зобов'язання не нараховувати підприємству дану штрафну санкцію.
Порядок відшкодування ПДВ передбачений ст.200 ПК України, з якого вбачається, що контролюючий орган, суб'єкт владних повноважень Бучацька міжрайонна державна податкова інспекція Тернопільської області Державної податкової служби не може бути суб'єктом, що відшкодовує ПДВ, а лише є тим органом який може подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу Державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначено в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу Державної податкової служби.
Оскільки судом встановлено, що позовні вимоги до відповідного органу Державного казначейства України не заявлені, а податковий орган не є тим державним органом, який відшкодовує суб'єкту господарювання ПДВ, суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині зобов'язання Бучацьку міжрайонну державну податкову інспекцію Тернопільської області Державної податкової служби відшкодувати ДП «Ковалівський спиртовий завод» податок на додану вартість в сумі 62130 грн. 00 коп. до задоволення не підлягають.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86,160-163 КАС України, суд, -
1.Позов задовольнити частково.
2.Скасувати податкове повідомлення-рішення Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастирське відділення) № 186/0000092301 від 10 жовтня 2011 року.
3.У решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25.03.2013 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.