вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
27 лютого 2013 р. Справа №801/315/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Білогірської районної державної адміністрації АР Крим
про визнання бездіяльність протиправною та спонукання до виконання певних дій,
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Білогірської районної державної адміністрації АР Крим про визнання протиправною бездіяльності Білогірської районної державної адміністрації щодо ненадання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; зобов'язання Білогірської районної державної адміністрації видати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га із земель резерву Зуйської селищної ради, земель сільськогосподарського призначення не наданих у власність або постійне користування за межами с. Баланово Білогірського району (контур поля 4,4 га, яке примикає до земельної ділянки ТОВ «Альфа-Беркут») у приватну власність для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.01.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.01.2013 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до розгляду на 30.01.2013 об 12:30.
Ухвалою суду від 30.01.2013 зупинено провадження у справі №801/315/13-а до 27.02.2013 року о 15:10.
Ухвалою суду від 27.02.2013 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду від 27.02.2013 року залишено без розгляду позовну заяву щодо зобов'язання видати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Представник позивача в судовому засіданні, яке відбулось 27.02.2013 наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував.
Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Судом встановлено, що згідно рішення Зуйської селищної ради Білогірського району № 2508 від 16.09.2009 року, рада вирішила клопотати перед Білогірською районною державною адміністрацією АР Крим про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого сільського господарства за межами с. Баланово з земель резерву Зуйської селищної ради, за угіддями - пастбище.
Рішенням Зуйської селищної ради Білогірського району № 1815 від 19.09.2012 року були внесені зміни до рішення № 2508 від 16.09.2009 року, а саме замість слів "з земель резерву Зуйської селищної ради" вказано "з земель резерву Зуйської селищної ради, земель сільськогосподарського призначення, не наданих у власність або постійне користування за межами с. Баланове. Контур поля 4,4 га, який примикає до земель ТОВ "Альфа-Беркут".
09.10.2012 року ОСОБА_1 звернулась до Білогірської районної державної адміністрації АР Крим з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га із земель резерву Зуйської селищної ради, земель сільськогосподарського призначення, не наданих у власність або постійне користування за межами с. Баланово Білогірського району у приватну власність для ведення особистого селянського господарства.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено частиною 2 статті 3 Земельного кодексу України.
Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних Положень Земельного кодексу України, який був чинним на момент звернення позивачки до Білогірської районної державної адміністрації з заявою щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, та був виключений з 01.01.2013 року згідно із Законом України від 06.09.2012 р. N 5245-VI, що набрав чинності, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, відповідач є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, відповідно до Земельного кодексу України в редакції на момент звернення позивачки з заявою, був наділений повноваженнями розпоряджатися землями за межами населених пунктів на території Білогірського району АР Крим.
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки у власність проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 118 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою до відповідача), Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Так, відповідно до положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
З положень вказаних норм вбачається, що відповідач, отримавши заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на складання проекту землеустрою повинен був у місячний строк розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.
Отримавши заяву ОСОБА_1, відповідач розпочав її перевірку шляхом надіслання запитів до служб району, які компетентні надати висновки.
Так, 24.10.2012 року Білогірською районною державною адміністрацією АР Крим був надісланий лист до Відділу Держкомзему у Білогірському районі, на який 09.11.2012 року була дана відповідь, згідно якої прошувана земельна ділянка розташована на землях запасу Зуйської селищної ради - ділянка № 9 загальною площею 64,46 га. по угіддям - пашня (контур 4,4 га).
24.10.2012 року адміністрація звернулась до Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури з запитом на отримання висновку щодо заяви ОСОБА_2, на який було дано відповідь про неможливість надання висновку про можливість відведення гр. ОСОБА_1 земельної ділянки у зв'язку з вакантністю посади головного архітектора району.
28.11.2012 року Білогірська районна державна адміністрація АР Крим звернулась до Тайганського міжрайонного управління водного господарства з запитом щодо надання висновку по заяві ОСОБА_1, оскільки прошувана нею земельна ділянки граничить з Балановським водосховищем.
Згідно відповіді від 28.11.2012 року Тайганське міжрайонне управління водного господарства не заперечує проти початку робіт по відведенню ОСОБА_1 земельної ділянки, та повідомляє, що ділянка знаходиться в межах водного фонду 2 групи.
Але, у передбачений ЗК України місячний строк, доки відповідач ще мав відповідні повноваження в сфері земельних правовідносин, заява позивачки Білогірською районною державною адміністрацією в АРК по суті розглянута не була.
Вже після звернення ОСОБА_3 до суду з даним позовом, 25.02.2013 року Білогірською районною державною адміністрацією в АРК їй було дано відповідь за результатами розгляду її заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, згідно якого з 01.01.2013 року у зв'язку зі змінами, внесеними Законом України від 06.09.2012 року № 5245-VІ "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України про розмежування земель державної та комунальної власності" в статтю 122 ЗК України, Білогірська районна державна адміністрація позбавлена повноважень по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність або користування. Такими повноваженнями з 01.01.2013 року наділений Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів в сфері земельних відносин та його територіальні органи.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як свідчать матеріали справи, Білогірська районна державна адміністрація АР Крим, отримавши заяву позивачки, розпочала її перевірку не прийнявши ніякого рішення у місячний термін по суті заявлених нею вимог. Відповідь за результатами розгляду заяви, яку не можна вважати її належним розглядом, була надана ОСОБА_1 лише у лютому 2013 року, тобто вже після звернення позивачки до суду з даною заявою.
Такий розгляд заяви позивача не може свідчити про прийняття відповідачем у порядку та спосіб, що встановлені Конституцією та законами України відповідного рішення з розгляду питання про надання земельної ділянки, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Білогірської райдержадміністрації щодо неприйняття рішення по її заяві протиправною.
Щодо інших позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності по ненаданню дозволу на розроблення проекту відводу, суд зазначає, що згідно статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до статті 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, м. Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Згідно з пунктом 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України, який діяв на момент звернення позивачка до державної адміністрації, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, тобто райдержадміністрації.
Отже, саме Білогірська райдержадміністрація на момент виникнення спірних правовідносин, мала право, діючи в рамках Закону і в інтересах територіальної громади, розпоряджатися землею, що знаходиться в її компетенції, на свій розсуд і суд не має права вийти за рамки своєї компетенції, визнавши, що відповідач повинен був прийняти рішення про надання позивачці дозволу на складання проекту відведення, за умови відсутності на цей час будь-якого рішення з цього приводу взагалі.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача по неприйняттю рішення по заяві ОСОБА_1 Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині ненадання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, то суд вважає, що вони не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 27.02.2013 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову складено 05.03.2013 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Білогірської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 09.10.2012 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.