вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
18 березня 2013 р. (15:55) Справа №801/2405/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, НОМЕР_1;
представник позивача - ОСОБА_2, довіреність №ВТС 358862 від 15.03.2013 року;
представник відповідача - Саричева Ю.С., довіреність №1 від 22.05.2012 року;
представник відповідача - Ночкін А.О., довіреність №2 від 22.05.2012 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 в інтересах особи ОСОБА_5
до Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України
про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій,
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_5 із адміністративним позовом до Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України про визнання відмови у реєстрації у зовнішньому незалежному оцінюванні протиправною та зобов'язання здійснити відповідну реєстрацію.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Сімферопольським регіональним центром оцінювання якості освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України безпідставно було відмовлено в реєстрації ОСОБА_5 для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні в 2013 році, оскільки надання позивачем письмової згоди на обробку його персональних даних законодавством не передбачено. Більш того, позивач надав таку згоду шляхом подання відповідної заяви про реєстрацію, а відтак вимога відповідача щодо надання додатково письмової згоди є безпідставною.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.03.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.03.2013 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Від позивача - ОСОБА_5 надійшов клопотання про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представники позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягали з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, зазначили про те, що позивачем не була надана письмова згода на обробку його персональних даних, а відтак згідно вимог Закону України «Про захист персональних даних» №2297-VI від 01.06.2010р. вони не мали правових підстав для здійснення із даними позивача будь-яких дій, зокрема й проведення відповідної реєстрації.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пунктів 1, 3 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України (Указ Президента України від 08.04.2011 року №410/2011), Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України (МОНмолодьспорт України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МОНмолодьспорт України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти і науки, інновацій та інформатизації, інтелектуальної власності, молоді, фізичної культури та спорту.
Згідно з п.п.7,17,48 п.4 Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України (Указ Президента України від 08.04.2011 року №410/2011), МОНмолодьспорт України відповідно до покладених на нього завдань здійснює нормативно-правове забезпечення у сферах, що належать до компетенції МОНмолодьспорту України, розробляє та затверджує умови прийому на навчання до навчальних закладів, контролює виконання заходів із проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів.
Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України №1312 від 31.12.2005р. «Про невідкладні заходи щодо запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти» установлено, що зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступити до вищих навчальних закладів, є вступними випробуваннями до цих закладів.
Відповідно до п.1 Положення про Український центр оцінювання якості освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 року №1312, Український центр оцінювання якості освіти є бюджетною установою, що належить до сфери управління МОН.
Відповідно до п.3 Положення про Український центр оцінювання якості освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 року №1312, Українському центру оцінювання якості освіти підпорядковуються регіональні підрозділи - регіональні центри оцінювання якості освіти у містах Вінниці, Дніпропетровську, Донецьку, Івано-Франківську, Києві, Львові, Одесі, Сімферополі та Харкові, навчально-екзаменаційні центри, що забезпечують організацію і здійснення у межах регіонів зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступити до вищих навчальних закладів (далі - зовнішнє незалежне оцінювання), шляхом проведення тестування на паперових носіях і комп'ютерного тестування.
Відповідно до п.3.1. Порядку проведення незалежного оцінювання у 2013 році, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №1130 від 22.10.2012р. зареєстрованим Міністерством юстиції України 08.11.2012р. за №1885/22197 « Про затвердження нормативно-правових актів щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2013 році» суб'єктами адміністрування зовнішнього оцінювання є:
- Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України;
- Український центр оцінювання якості освіти;
- Вінницький, Дніпропетровський, Донецький, Івано-Франківський, Київський, Львівський, Одеський, Сімферопольський, Харківський регіональні центри оцінювання якості освіти (далі - регіональні центри оцінювання якості освіти);
- Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Отже, відповідач у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, оскільки фактично виконує делеговані владні управлінські функції у спірних правовідносинах, а відтак дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Сімферопольській регіональний центр оцінювання якості освіти зареєстрований у якості юридичної особи 29.06.2006 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.75).
11 лютого 2012 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, було направлено на адресу Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти заява, реєстраційна картка і пакет реєстраційних документів з проханням зареєструвати його для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні. В даній заяві ОСОБА_5 також зазначив, що з порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2013 році, правами та обов'язками абітурієнта ознайомлений (а.с.55).
Протоколом засідання регламентної комісії №8 від 15 лютого 2013 року про розгляд документів, які надійшли з порушеннями, за результатами, що надійшли з лінії обробки даних Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти, при розгляді реєстраційних документів згідно реєстраційної картки №0888535662, було вирішено відмовити в реєстрації ОСОБА_5 з визначенням причини відмови у реєстрації: «неправильний текст заяви» (а.с.40-44).
Згідно п.п.2., 4. Положення про регламентну комісію регіонального центру оцінювання якості освіти (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.10.2012 року №1130, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.11.2012 року за №1885/22197, регламентна комісія - це колегіальний орган у системі зовнішнього незалежного оцінювання, що створюється при регіональних центрах оцінювання якості освіти, який у своїй діяльності керується чинним законодавством України, наказами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Українського центру оцінювання якості освіти та цим Положенням.
Відповідно до п.4.13, 4.14 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2013 році (Затверджено наказом МОНмолодьспорт від 22.10.2012 року № 1130), регламентна комісія регіонального центру оцінювання якості освіти може відмовити особі в реєстрації. Підставою для прийняття такого рішення є: подання не всіх документів, необхідних для здійснення реєстрації; неналежне оформлення комплекту реєстраційних документів; зазначення в заяві-реєстраційній картці недостовірних даних; неможливість створення особливих (специфічних) умов для проходження зовнішнього оцінювання згідно з висновком закладу охорони здоров'я; подання заяви пізніше встановленого строку (дата визначається за відтиском штемпеля відправлення на поштовому конверті).
Особі, якій відмовлено в реєстрації, регіональний центр оцінювання якості освіти рекомендованим поштовим відправленням надсилає вмотивовану відмову в реєстрації та документи, подані нею.
Особа, якій відмовлено в реєстрації, усунувши недоліки, може повторно пройти реєстрацію.
Листом Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти було повідомлено ОСОБА_5 про відмову у реєстрації для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні з визначенням причини відмови у реєстрації: «неправильний текст заяви» (а.с.6).
У ході розгляду реєстраційних документів ОСОБА_5 регламентною комісією Сімферопольського регіонального центру оцінювання якості освіти було встановлено факт відсутності з боку ОСОБА_5 згоди на обробку персональних даних у персональній заяві для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2013 року.
Згідно п.п.4.2., 4.4., 4.6., 4.10., 4.11. розділу IV Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2013 році, затверджено наказом МОНмолодьспорт від 22.10.2012 року №1130, для реєстрації особа повинна надіслати поштою до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти комплект документів: заяву-реєстраційну картку; копію паспорта. Особи, які не мають паспорта і яким станом на 01 вересня 2012 року не виповнилося шістнадцять років, можуть подавати копію свідоцтва про народження; копію документа про повну загальну середню освіту або довідку з місця навчання; копію документа про зміну прізвища, ім'я, по батькові (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних).
Заява-реєстраційна картка оформляється відповідно до зразка, розробленого та затвердженого Українським центром оцінювання якості освіти.
У заяві-реєстраційній картці особа повинна засвідчити своє бажання бути зареєстрованою, факт ознайомлення із правами та обов'язками абітурієнта, дати згоду на обробку персональних даних у процесі проведення зовнішнього оцінювання та використання їх під час вступу до вищих навчальних закладів.
У процесі реєстрації регіональні центри оцінювання якості освіти вносять інформацію, зазначену в заявах-реєстраційних картках, до бази даних абітурієнтів.
Розгляд заяв-реєстраційних карток здійснюється почергово, у порядку їхнього надходження.
Інформація про особу вноситься до бази даних абітурієнтів для подальшої обробки з метою: установлення особи абітурієнта та персоніфікації результатів зовнішнього оцінювання; оперативного повідомлення особі про стан проходження зовнішнього оцінювання; розподілу абітурієнтів між сесіями тестування; розподілу абітурієнтів між пунктами тестування; урахування індивідуальних потреб абітурієнта в процесі створення для нього умов проходження зовнішнього оцінювання.
Згідно з абз.3, 5, 8, 10 ст.2 ЗУ «Про захист персональних даних», персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Згода суб'єкта персональних даних - добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її проінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем.
Володілець персональних даних - фізична або юридична особа, якій законом або за згодою суб'єкта персональних даних надано право на обробку цих даних, яка затверджує мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом.
Відповідно до ч. 5 ст.6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
Частиною 6 цієї статті визначено, що не допускається обробка даних про фізичну особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Із наведених норм слідує, що забороняється обробка персональних даних позивача без його згоди.
Як зазначалося вище, згода суб'єкта персональних даних це добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її проінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Із наведеного можна дійти висновку про те, що згода на обробку персональних даних повинна бути оформлена письмово або у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
Позивач при звернення до відповідача із заявою про реєстрацію його для зовнішнього незалежного оцінювання не надав письмової згоди для обробки його персональних даних, а відтак у відповідача були відсутні правові підстави для вчинення дій з персональними даними позивача.
У судовому засіданні представник позивача пояснив те, що позивач із релігійних переконань не може надати письмової згоди на обробку його персональних даних та оскільки позивачем була подана заява про його реєстрацію для участі у незалежному зовнішньому оцінюванні, відтак можна дійти висновку про те, що позивач надав згоду на обробку його персональних даних у формі, що дає змогу зробити висновок про її надання.
У свою чергу представник відповідача зазначив, що подання заяви про реєстрацію ще не свідчить про надання згоди на обробку персональних даних з урахуванням сформульованої мети їх обробки, оскільки в процесі реєстрації даних позивача відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2013 році відповідач не тільки реєструє особу для участі у зовнішньому незалежному тестуванні, а й оголошує результати зовнішнього оцінювання шляхом їх розміщення на інформаційних сторінках абітурієнтів, зберігає та надає у випадках, встановлених законом, інформацію про результати зовнішнього незалежного оцінювання та ін.
Суд погоджується із твердженням представника відповідача щодо того, що із заяви позивача не можливо дійти однозначного висновку про надання ним згоди на обробку його персональних даних з урахуванням мети обробки, встановленої Українським центром оцінювання якості освіти.
Як вбачається із положень п.7.18 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2013 році офіційне оголошення результатів зовнішнього оцінювання здійснюється шляхом їх розміщення на інформаційних сторінках абітурієнтів, створених на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти, а п.7.22. Порядку передбачає надання доступу до інформації про результати зовнішнього оцінювання абітурієнтів у випадках, передбачених чинним законодавством України.
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача, як на підставу позову, на вимоги п.5 ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» у зв'язку із наступним.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» суб'єкт персональних даних має право пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних.
Зазначена норма передбачає право суб'єкта персональних даних вмотивовано заперечувати проти обробки своїх персональних даних.
Проте, таке право позивача не заперечується. Вказана норма не має жодного відношення до спірних правовідносин, у зв'язку із тим, що позивач не надав згоди відповідачу на обробку його персональних даних, а відтак відповідач повернув позивачу усі документи із його персональними даними. За таких обставин, відповідач не є володільцем персональних даних позивача у розумінні вимог Закону України «Про захист персональних даних» та жодних дій з даними позивача не здійснював, принаймні доказів вчинення таких дій сторонами не надано.
Таким чином суд дійшов висновку про те, що Сімферопольський регіональний центр оцінювання якості освіти, в ході розгляду комплекту реєстраційних документів за заявою ОСОБА_5, діяв чітко в межах та з дотриманням вимог чинного законодавства України та не має право на обробку даних позивача без його згоди, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні, яке відбулось 18.03.2013 року оголошено вступну ту резолютивну частини постанови. Відповідно до вимог ст.163 КАС України постанова оформлена та підписана 22.03.2013 року.
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.