07.03.2013
Справа № 271/1212/13-а
Провадження № 6-а/271/41/13
07 березня 2013 року
Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області, як місцевий адміністративний суд у складі
головуючого судді Заставенко М.О.,
при секретарі Некрасові С.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Макіївці заяву-подання державного виконавця Червоногвардійського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області про зміну способу і порядку виконання рішення, заінтересовані особи - Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_2, -
До Червоногвардійського районного суду міста Макіївки надійшло подання державного виконавця Червоногвардійського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області (далі ДВС) про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради (далі -УПСЗН), в якому заявник просить суд ухвалити рішення, яким змінити спосіб виконання постанови Червоногвардійського районного суду м. Макіївки від 09 березня 2011 року: із зобов'язання відповідача Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради сплатити на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати на "стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі 5365 гривень 00 копійок; відкликати з виконання з Червоногвардійського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції виконавчий лист №2-а-980/11, виданий Червоногвардійським районним судом м. Макіївки 01.07.2011 року; видати стягувачу новий виконавчий лист для пред?явлення до Державної казначейської служби України для подальшого виконання". Своє клопотання мотивує тим, що на виконанні в Червоногвардійському відділі державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції перебуває виконавчий лист № 2-а-980/11, виданий Червоногвардійським районним судом м. Макіївки 01.07.2011 року про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради сплатити на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати. 25.07.2011 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові про відкриття виконавчого провадження встановлено термін для добровільного виконання рішення суду. Рішення суду в добровільному порядку боржником не виконано за відсутності фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення даної категорії громадян. Але управлінням здійснено розрахунок необхідної для виплати суми, який склав 5365 гривень 00 копійок. Здійснити конкретні дії щодо виплати недоплаченої суми згідно рішення суду на теперішній час неможливо, оскільки рішення суду носить зобов'язальний характер. А зобов'язальний характер резолютивної частини рішення суду без зазначення суми, яка підлягаю стягненню, ускладнює її виконання, так як згідно затвердженого порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державних та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, у разі надходження постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, виконавчого документа та оформленої у двох примірниках платіжної вимоги Державне казначейство здійснює безспірне списання коштів, які належать до загальнодержавних видатків.
Посилається на Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", яким визначений особливий порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного органу та особливий порядок виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, яким визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. У разі, як що рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, державних виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені про час та місце розгляду заяви-подання.
Відповідно до приписів ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву - подання в порядку письмового провадження, на підставі наданих документів.
Суд, проаналізувавши та дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що заява - подання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, постановою Червоногвардійського районного суду м. Макіївки від 09 березня 2011 року позов ОСОБА_2 до УПСЗН задоволено, та суд постановив: "Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради сплатити на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2009-2010 роки у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати ".
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2011 року апеляційну скаргу УПСЗН на постанову суду від 09.03.2011 року - задоволено частково, та ухвалено: « Постанову Червоногвардійського районного суду м.Макіївки Донецької області від 09 березня 2011 року у справі № 2-а-980/11/0553 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення скасувати в частині вирішення позовних вимог за 2009 рік, та в цій частині позов залишити без розгляду.
В решті постанову Червоногвардійського районного суду м.Макіївки Донецької області від 09 березня 2011 року у справі № 2-а-980/11/0553 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення, зокрема, в частині задоволення позовних вимог за 2010 рік - залишити без змін».
18.07.2011 року ОСОБА_2 отримав виконавчий лист про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради сплатити на його користь недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати ".
Відповідно до ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З заяви-подання про зміну способу виконання рішення суду убачається, що заявник просить фактично змінити резолютивну частину постанови виклавши її в іншій редакції, а саме: із зобов'язання відповідача Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради сплатити на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із застосуванням розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати на "стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі 5365 гривень 00 копійок".
ДВС фактично просить не замінити спосіб виконання судового рішення, а задовольнити позовні вимоги щодо стягнення з відповідача належної допомоги в конкретно визначеній грошовій сумі, в задоволенні яких було відмовлено зазначеною постановою суду, про що прямо зазначено в постанові суду першої інстанції.
При цьому, суд зазначає, що вибраний заявником спосіб не є вірним, оскільки до завдань відповідача, згідно з його положенням, відносяться функції щодо здійснення нарахування та виплати соціальної допомоги в розмірах, передбачених діючим законодавством, та в межах кошторису та видатків.
Згідно з ч. 2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Отже, суд вважає, що обраний заявником спосіб заміни виконання судового рішення шляхом стягнення з відповідача потягне за собою фактично зміну судового рішення по суті, що є неприпустимим, оскільки рішення у справі набрало законної сили.
Враховуючи наведене підстав передбачених ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни способу порядку виконання судового рішення суд не вбачає.
На підставі зазначеного, керуючись ст.160, 254 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити державному виконавцю Червоногвардійського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області у задоволенні його подання про зміну способу і порядку виконання постанови Червоногвардійського районного суду м. Макіївки від 09 березня 2011 року у справі № 2-а-980/11 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2010 рік.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду першої інстанції може бути подано протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.