Суддя першої інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
Україна
Іменем України
19 грудня 2008 року справа № 22-а-17405/08
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.
при секретарі судового засідання Кірсановій М.В.
за участю представників:
від позивача:Фомін А.А. - за довіреністю від 24.12.2007 року
від відповідача:Барабанова П.В. - за довіреністю від 05.09.08 року
Якутко В.М.- за довіреністю від 05.09.2008 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуЗакритого акціонерного товариства «Янівське»
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від
по адміністративній справі 09 вересня 2008 року
№2-а-5875/08 (суддя Качуріна Л.С.).
за позовомЗакритого акціонерного товариства «Янівське»
до
Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області
про
скасування податкового повідомлення-рішення від 26.11.2007 року №0001502342/0,-
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2008 року по справі №2-а-5875/08 у задоволенні позову Закритого акціонерного товариства «Янівське» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 26.11.2007 року №0001502342/0 відмовлено за необгрунтованностю.
В апеляційній скарзі та підчас апеляційного розгляду справи Закрите акціонерне товариство «Янівське» просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у письмових запереченнях та під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційних скарг заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Відповідачем була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 30.06.2007 року, за результатами якої складений акт від 14.11.2007р. №987/23-32895302 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.11.2007р. №0001502342/0 яким позивачеві згідно підпункту “б” п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забрудненя навколишнього природного середовища в розмірі 3962,69 грн., у тому числі основний платіж 3277,23 грн., штрафні (фінансові) санкції - 655,46 грн. Штрафні (фінансові) санкції нараховані згідно п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Підставою для визначення суми податкового зобов'язання послужив висновок податкового органу про те, що в порушення пп.7.2 та пп..6.4 п.6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Мінекоресурсів України та ДПА України від 19.07.1999 № 162/379, зі змінами, внесеними наказами Мінекоресурсів України та ДПА України від 28.02.2001 №75/76, від 09.01.2002 № 6/8, позивачем розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 півріччя 2007 року заповнено не наростаючим підсумком по збору за розміщення відходів по позиції акумулятори, внаслідок чого занижений збір за забруднення навколишнього природного середовища за 2 кв-л 2007 року у сумі - 3277,23 грн.
Актом перевірки встановлено, що позивачем у 1 кварталі 2007 року були утворені та розміщенні відходи акумуляторів в обсязі 0,329 т. В розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007року позивачем задекларовано збір за розміщення даного виду відходів у сумі 3277,43грн. В 2-му кварталі 2007року позивач передав на утилізацію акумулятори в повному обсязі, в розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 півріччя 2002 року в розділі розміщення відходів по позиції акумулятори не лічиться обсяг фактично утворених відходів та не нарахований збір за забруднення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. №303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (надалі Порядок), згідно до п.2 якого збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.
За приписами п.9 наведеного Порядку розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації.
Наказом Міністерства охорони навколишнього прирордного середовища та ядерної безпеки України та Державної податкової адміністрації України за № 162/379 від 19.07.99р., зареєстр. в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за № 544/3837, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка згідно п. 1.2 визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Відповідно до п.2.1 цієї Інструкції платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Порядок обчислення збору визначений у п.6 наведеної Інструкції, за приписами п.п. 6.4 якої суми збору, який справляється за розміщення відходів , обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку , і визначаються за встановленою формулою.
Порядок сплати збору врегульовано п.7 Інструкції, згідно до п.п.7.2 якої базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу. Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).
З матеріалів справи вбачається, що позивач у податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2007 року у розділі 4 (2 сторінка розрахунку від 25.04.2007 року віх. №8245 та нового розрахунку від 07.05.2007 року вх. №8902), було відображено відходи акумуляторів в обсязі 0,329т та нарахований збір за розміщення відходів по позиції акумулятори в сумі 3277,23 грн. Проте, у податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 піврічна 2007 року від 06.08.2007р. вх. №17626, позивачем відходи не вказані, тобто, позивачем порушені вимоги п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища щодо обчислення збору нарастаючим підсумком з початку року.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Янівське» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2008 року по справі №2-а-5875/08 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2008 року по справі №2-а-5875/08 залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 грудня 2008 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 24 грудня 2008 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.