Ухвала від 11.12.2008 по справі 22-а-4108/08

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2008 року

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Стас Л.В.

суддів - Косцової І.П Шеметенко Л.П.

при секретарі - Філатовій І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2007 року, по справі за позовом заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, -

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2007 року заступник прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 році у сумі 58148,38 гривень, та 2356,75 гривень пені за порушення терміну сплати.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що згідно акту перевірки №17 від 17.04.2007 року виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на Комунальному підприємстві «Теплопостачання м. Одеси» за звітний 2006 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу склала 2461 особу, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 87 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 98 осіб.

Згідно акту № 17 від 17.04.2007 року складеного Фондом соціального захисту інвалідів сума адміністративно-господарських санкцій склала 159907 гривень 66 копійок. Зазначена сума була визнана відповідачем частково в сумі 101759 гривень 28 копійок та була сплачена.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2007 року позовні вимоги задоволені у повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову якою відмовити у задоволені позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.o:p>/o:p>

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-Х11 із змінами та доповненнями для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Стаття 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-Х11 із змінами та доповненнями передбачає, що підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Статтею 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в редакції Закону України від 23.02.2006р. N 3483-ІХ передбачено, що пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, здійснює Державна служба зайнятості.

У відповідності з п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1995 року № 314 із змінами та доповненнями (яке діяло у 2006 році та втратило чинність згідно з постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70) підприємство розробляє заходи по створенню робочих місць для інвалідів, включають їх у колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

У відповідності з п.14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1995 року № 314 із змінами та доповненнями підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів.

Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814 для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців використовується форма звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій».

У графі 15 цієї форми наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці. у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закону України «Про зайнятість населення», із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

Як вбачається із матеріалів справи КП «Теплопостачання міста Одеси», яке є правонаступником реорганізованих підприємств КП «Одесатеплоенерго» та КП «Одесатеплокомуненерго», протягом 2006 року не надавали до центру зайнятості Приморського району м. Одеси інформацію про вакантні робочі місця, призначені для працевлаштування осіб з обмеженими можливостями, а також інформацію про вільні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів, що підтверджується листом Центру зайнятості Приморського району м. Одеси № 1355/02/2 від 18.06.2007 року.

Також КП «Теплопостачання міста Одеси» не інформували Управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів, що підтверджується листом Управління праці та соціального захисту населення Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № І 654 від 13.06.2007 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідач КП «Теплопостачання міста Одеси» самостійно сплатило 101 759 гривень 28 копійок, тому сума боргу складає 58148 гривень 38 копійок, які відповідач всупереч ст. 20 цього Закону не сплатив.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 цього ж Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, відповідачем не вжито передбачених законодавством заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про наявність відповідних вакантних місць державного центру зайнятості Приморського району м. Одеси.

Тому суд першої інстанції правильно встановив обставини справи із додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2007 року, по справі за позовом заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий:

Судді: