ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДo:p>/o:p>
o:p> /o:p>
Справа № 22а-4930/2008 Головуючий суддя у 1-ій
Категорія статобліку - 28 інстанції - Дубінін І.Ю.
( Справа № А 8/623-07 )
Іменем УКРАЇНИ
04 грудня 2008р. м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії
головуючий суддя Мірошниченко М.В.,
суддя Сафронова С.В.
суддя Уханенко С.А.
при секретарі Пономаренко В.Г.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: Кульбака С.О. (дов. № 33 від 25.07.2008 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс», с.Вільне,
Криворізького району, Дніпропетровської області
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2008р.
у справі № А 8/623-07
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс», с.Вільне,
Криворізького району, Дніпропетровської області
до відповідача Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області,
м. Дніпропетровськ
про скасування рішення від 22.08.07р. № 38
Товариством з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс», с. Вільне, Криворізького району, Дніпропетровської області заявлено позов до Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ про скасування рішення відповідача від 22.08.07р. № 38 «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності ТОВ «Парк Плюс» щодо експлуатації металобази, деревообробної та зварювальної дільниць, розташованих на території Вільненської сільради Криворізького району Дніпропетровської області».
Розглянувши справу по суті, постановою господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2008р. у справі № А 8/623-07 у задоволенні адміністративного позову відмовлено. Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що в порушення ст. ст. 29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» на виробництві позивача відсутня проектна документація та акт введення в експлуатацію об'єктів; позивачем не проведено інвентаризацію джерел викидів, не ведеться контроль за ефективністю роботи існуючих установок; у позивача відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та відповідні паспорти. В порушення ст. 17 Закону України «Про відходи» не проведено інвентаризацію відходів виробництва та відсутні дозволи на викиди викидів і скидів. Зазначені порушення призвели до прийняття відповідного обґрунтованого рішення відповідачем від 22.08.07р. № 38.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, Товариством з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс» подана апеляційна скарга, в якій заявник вказав на наступні обставини. Згідно приписів, що додані до Акту перевірки від 01.08.07р., тимчасовій забороні (зупиненню) підлягає лише деревообробна та зварювальна дільниці, але не база в цілому. У відповідності до ст. 29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відсутність акту вводу в експлуатацію об'єкту та проектно-технічної документації не є порушенням цих норм. При проведенні перевірки відповідачем не встановлено фактично особу, яка здійснює діяльність, на що судом не було звернуто уваги. Позивач не порушує вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та ст. 17 Закону України «Про відходи».
Просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2008р. скасувати, постановити нове рішення, яким позов задовольнити.
Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ у запереченнях на апеляційну скаргу вказує на законність постанови суду першої інстанції.
Просить постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2008р. залишити без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи заперечень на апеляційну скаргу.
Від позивача надійшло клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки представників. Колегія суддів зазначене клопотання залишила без задоволення, оскільки у відповідності до п.2 ст 128 КАС України неявка представника позивача не є перешкодою для розгляду справи.
Фіксація судового процесу технічними засобами здійснювалась за допомогою комплексу «Оберіг».
В судовому засіданні 04.12.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.
У відповідності до розпорядження голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 465 від 04.12.08р. справу розглянуто колегією суддів у складі: Мірошниченко М.В. (головуючий суддя), судді: Ухваненко С.А., Сафронова С.В.
Розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, перевіривши їх доказами, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.
Як випливає з матеріалів справи, відповідачем проведена перевірка дотримання позивачем (на об'єкті - металобаза, розташована за адресою: Криворізькій район, с. Вільне, ст. Червоний Шахтар, Майданчик, 1) вимог природоохоронного законодавства в результаті якої складено Акт від 01.08.2007р.
В Акті перевірки зазначено, що діяльність ТОВ «Парк Плюс» здійснюється з порушенням наступних вимог природоохоронного законодавства:
-відсутня проектно-технічна документація щодо виробничої діяльності металобази, деревообробної та металозварювальної дільниць, що є порушенням ст. ст. 29,51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-відсутній акт вводу в експлуатацію об'єкту, що є порушенням ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-відсутня інвентаризація джерел викидів та дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
-відсутні паспорти на ПГОУ та не ведеться контроль за ефективністю роботи існуючих установок, що є порушенням ст. «Про охорону атмосферного повітря»;
-відсутня інвентаризація відходів виробництва, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи».
Внаслідок наявності виявлених порушень, рішенням відповідача від 22.08.07р. № 38 тимчасово - з 27.01.07р. заборонено (зупинено) діяльність ТОВ «Парк Плюс» щодо експлуатації металобази, деревообробної та зварювальної дільниць, розташованих на території Вільненської сільради Криворізького району; директору позивача Харченко О.І. доручено розробити проектно-технічну документацію щодо виробничої діяльності металобази, деревообробної та металозварювальної дільниць, узгодити її відповідно до чинного законодавства та ввести об'єкт в експлуатацію актом вводу; здійснити заходи щодо усунення порушень законодавства щодо охорони атмосферного повітря та поводження з відходами.
Згідно до ст. 28 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» N 1264-XII від 25.06.1991 державна екологічна експертиза проводиться експертними підрозділами чи спеціально створюваними комісіями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та його органів на місцях на основі принципів законності, наукової обгрунтованості, комплексності, незалежності, гласності та довгострокового прогнозування.
Завданнями державної екологічної експертизи є:
а) визначення екологічної безпеки господарської та іншої діяльності, яка може нині або в майбутньому прямо або посередньо негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища;
б) встановлення відповідності передпроектних, передпланових, проектних та інших рішень вимогам законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
в) оцінка повноти й обгрунтованості передбачуваних заходів щодо охорони навколишнього природного середовища та здоров'я населення, яка здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів разом з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
У відповідності до ст. 29 зазначеного Закону, висновок державної екологічної експертизи після затвердження спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є обов'язковим для виконання.
Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється
Згідно до ст. 51. цього Закону, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.
Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
За ст. 17 Закону України «Про відходи» N 187/98-ВР від 05.03.1998 суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані:
а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання
та утилізацію;
в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;
г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;
д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;
є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;
ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;
з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах;
и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів;
і) своєчасно в установленому порядку вносити плату за розміщення відходів;
ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;
к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами;
р) при плануванні будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами мати дозвіл на будівництво або реконструкцію такого об'єкта відповідно до законодавства
про містобудування;
с) мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами;
Як свідчить ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» N2707-XII від 16.10.1992 підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
За ст. 11 цього Закону України, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як свідчать матеріали справи, діяльність ТОВ «Парк Плюс» здійснюється з порушенням наступних вимог природоохоронного законодавства:
-відсутня проектно-технічна документація щодо виробничої діяльності металобази, деревообробної та металозварювальної дільниць, що є порушенням ст. ст. 29,51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-відсутній акт вводу в експлуатацію об'єкту, що є порушенням ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
-відсутня інвентаризація джерел викидів та дозвіл на викиди забруднюючих речови в атмосферне повітря, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;
-відсутні паспорти на ПГОУ та не ведеться контроль за ефективністю роботи існуючих установок, що є порушенням ст. «Про охорону атмосферного повітря»;
-відсутня інвентаризація відходів виробництва, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи».
За п. ж) ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить: обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Постановою Верховної Ради України «Про затвердження Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ» N2751-XIIвід 29.10.1992 діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути:
тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання;
При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.
Рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції, в тому числі, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.
Діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема:
а) введення в дію підприємств, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних вимог і виконання заходів, передбачених проектами на їх будівництво (реконструкцію);
б) відсутності споруд, устаткування і пристроїв для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, а також приладів контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та характеристиками шкідливих факторів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, або порушення правил експлуатації зазначених споруд, устаткування, пристроїв і приладів;
в) використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів;
д) порушення екологічних вимог при виробництві, зберіганні, транспортуванні, знешкодженні, захороненні токсичних та інших речовин, небезпечних для навколишнього природного середовища, здоров'я та життя людей;
и) порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Вказані обставини свідчать, що рішення відповідача № 38 від 22.08.2007р. прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені зазначеними Законами України. Підстави для задоволення позову та скасування рішення відсутні.
Доводи заявника апеляційної скарги про те, що судом не визначена особа, яка допустила вказані порушення природоохоронного законодавства, до уваги судом не приймаються, оскільки Акт перевірки від 01.08.07р. свідчить, що перевірявся сааме обєкт позивача, а не іншої особи. Крім того, Акт перевірки та Припис до нього містять підпис уповноваженої особи позивача - Соболева А.Н., який ніяких заперечень протии висновків Акту не надав.
Також є безпідставними доводи позивача про невідповідність рішення від 22.08.07р. № 38 підставам його прийняття, Так, із Акту перевірки від 01.08.07р. випливає, що підприємство ТОВ «Парк Плюс» здійснює діяльність по оптовій торгівлі будівельними матеріалами та металоконструкціями, виробництву металоконструкцій та матеріалів з дерева в Криворізькому районі ст Червоний Шахтар, 1. Далі в Акті зазначено, що діяльність підприємства ТОВ «Парк Плюс» здійснюється з порушенням вимог природоохоронного законодавства. За таких обставин, відповідачем обгрунтовано тимчасово заборонено (зупинено) діяльність ТОВ «Парк Плюс» щодо експлуатації металобази, деревообробної та зварювальної дільниць, розташованих на території Вільненської сільради у Криворізькому районі, Дніпропетровської області.
Суд апеляційної інстанції вважає необхідним апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процессуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Плюс», с. Вільне, Криворізького району, Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2008р. у справі № А 8/623-07 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом одного місяця до адміністративного суду касаційної інстанції.
Ухвала виготовлена в повному обсязі - 05.12.2008р.
Головуючий суддя М.В.Мірошниченко
Суддя С.В.Сафронова
Суддя С.А.Уханенко