Головуючий у 1 інстанції - суддя Бахар С.В.
Суддя-доповідач - Яманко В. Г.
Україна
Іменем України
24 грудня 2008 року справа № 22-а-16465/08
зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Яманко В. Г.
суддів: Міронової Г. М.
при секретарі судового засідання Горбенко К. П.
Білоус К. І.
за участю представників від:
позивача:Наумова О. С. - за дов. від 02.07.08,
відповідача:не з'явився, повідомлені належним чином,
розглянувши у відкритому судовому
засіданні апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової
інспекції, м. Добропілля
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 3 вересня 2008 року (повний текст постанови виготовлений 8 вересня 2008 року)
по адміністративній справі № 2-а-14967/08 (суддя Бахар С.В.)
за позовом Добропільської об'єднаної державної податкової
інспекції, м. Добропілля
доДержавного підприємства «Добропіллявугілля»
про стягнення податкового боргу в сумі 437 709 грн. 49 коп.
Добропільська об'єднана державна податкова інспекція м. Добропілля звернулася до суду з адміністративним позовом (арк. справи 1-2) до Державного підприємства «Добропіллявугілля», м. Добропілля про стягнення суми податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, штрафних (фінансових) санкцій та пені у розмірі 412290 грн. 17 коп. У подальшому позивач змінив позовні вимоги і просив стягнути з відповідача суму податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, штрафних (фінансових) санкцій та пені у розмірі 437709 грн. 49 коп.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду (арк. справи 93-94) від 3 вересня 2008 року позов Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції був задоволений частково: стягнуто з Державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь держави податковий борг у розмірі 431655 грн. 04 коп.; у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, штрафних фінансових санкцій та пені у сумі 431655 грн. 04 коп., вказана сума боргу визнається ним, а також з наявності податкового боргу у зазначеній сумі, що підтверджується наданим суду податковим органам документом- зворотнім боком облікової картки платника збору - Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля».
Рішення стосовно відмови у задоволенні стягнення суми боргу у розмірі 6054 грн. 45 коп. суд першої інстанції обґрунтовував тим, що відповідач підтвердив фактичну сплату цієї суми, надавши на підтвердження факту сплати квитанції на суми 990 грн. 10 коп., 2100 грн. 99 коп., 2128 грн. 71 коп., 834 грн. 65 коп. із зазначенням призначення платежу, визначеного у квитанціях, а саме за квітень, січень, квітень, квітень 2008 р. відповідно.
В апеляційній скарзі (арк. справи 97-98) позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального права, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення скаржника, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір за забруднення навколишнього середовища належить до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 44 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» передбачено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів.
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303 ( із змінами) розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації; остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року (п. 9). Збір сплачується платниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації ( п. 10 Порядку).
Пунктом 13, зазначеного вище Порядку, передбачено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ( далі - Закон № 2181) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; пеня - це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання; штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
На підставі наказу Державного підприємства «Добропіллявугілля» від 20 жовтня 2006 року № 121 у складі ДП «Добропіллявугілля» створено відокремлений підрозділ «Управління комунальних котелень» ( код ЄДРПОУ 34093124), який не є юридичною особою.
Згідно податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища (арк. справи 37) № 11919, заповненого 21 липня 2008 року платником податку ВП «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля», останнім нараховано збору з початку 2008 р. у сумі 434242 грн. 72 коп.
Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 17 жовтня 2007 року № 65 «Про припинення діяльності Державного підприємства «Управління соціальної сфери» припинено діяльність Державного підприємства «Управління соціальної сфери» (код ЄДРПОУ 24802661) шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Добропіллявугілля» .
На підставі акту передачі податкової заборгованості ДП «Управління соціальної сфери» станом на 24 квітня 2008 року ДП «Добропіллявугілля» останній прийняв заборгованість зі збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1265 грн., у т.ч. основний платіж - 843 грн., штрафні санкції - 422 грн.
Відповідно до пункту 3 статті 59 Господарського кодексу України, у разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
Згідно податкового повідомлення-рішення № 0000322340/0 від 23 квітня 2008 року Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Добропілля, яке отримане платником збору 23 квітня 2008 року, сума податкового зобов'язання становить: за основним платежем - 843 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 422 грн.
Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону № 2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Докази того, що зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржувалося в адміністративному чи судовому порядку в матеріалах справи відсутні.
Застосовані позивачем до відповідача заходи щодо стягнення податкової заборгованості, передбачені Законом № 2181, не призвели до повного погашення податкового боргу.
Відповідно до підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статті 16 Закону № 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно розрахунку суми позовних вимог позивача станом на 22 серпня 2008 року по ВП «Управління комунальних котелень» ДП «Добропіллявугілля» пеня становить 2201 грн. 77 коп.
Зазначені обставини правильно оцінені судом першої інстанції, у зв'язку з чим суд дійшов правильного висновку про наявність податкового боргу, що підлягає стягненню з відповідача.
Між тим, колегія суддів зазначає, що згідно до зворотного боку облікової картки платника збору - Відокремленого підрозділу «Управління комунальних котелень» Державного підприємства «Добропіллявугілля», останній, станом на 5 травня 2008 року, мав податковий борг у сумі 1542145 грн. 37 коп.
Відповідач в якості обґрунтування правомірності своїх дій щодо зарахування здійснених позивачем платежів в календарній черговості посилається на пункт 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами", яким визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Вказаною нормою встановлено, що податковий борг погашається платниками податків попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону № 2181-ІІІ, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.1999 року № 679-ХІV Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 25.03.2004 року за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.5 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками. З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону № 2181-ІІІ, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків. За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону № 2181-ІІІ вважаються сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документу із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Додатково слід зазначити, що перелік порушень та заходів відповідальності, який міститься в Законі України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню і серед визначених статтею 17 Закону № 2181-ІІІ видів порушень немає такого виду, як недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого пунктом 7.7 статті 7 Закону № 2181-ІІІ. Отже, чинним законодавством України не передбачено застосування заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення.
За правилами пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов'язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу в сумі 431655 грн. 04 коп. відповідач не надав, позовні вимоги в цій частині визнав, підстави для неприйняття визнання позову відповідачем у суду відсутні. Наявність податкового боргу у сумі 431655 грн. 04 коп. на час розгляду справи підтверджена зворотнім боком облікової картки відповідача. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Стосовно суми податкового боргу в розмірі 6054 грн. 45 коп. колегія суддів приймає посилання відповідача на фактичну його сплату з огляду на підтвердження даного факту актами про спрямування готівки у рахунок погашення податкового боргу та квитанціями на суми 990 грн. 10 коп., 2100 грн. 99 коп., 2128 грн. 71 коп., 834 грн. 65 коп. з урахуванням призначення платежу, визначеного в квитанціях (арк. справи 75-82).
З огляду на відповідність прийнятої судом першої інстанції постанови нормам матеріального та процесуального права колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
В задоволенні апеляційної скарги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Добропілля на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-14967/08 відмовити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-14967/08 залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 24 грудня 2008 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 25 грудня 2008 року.
Головуючий: В.Г.Яманко
Судді: Г.М.Міронова
К.П.Горбенко