Постанова від 23.08.2011 по справі 2-а-8914/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-8914/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2011 року

Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року, державної пенсії як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 інваліду ІІІ групи у відповідності до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести йому донарахування та виплату допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 30% мінімальної заробітної плати за період з 01.10.2010 року по 31.12.2010 року та щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2010 рік, виходячи з розміру 4-х мінімальних заробітних плат, мотивуючи тим, що він є пенсіонером, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інвалідом ІІІ групи, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. . За період перебування на пенсії йому виплачувалися вказані компенсації та доплати, не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення його прав.

Представники відповідачів: управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилали, хоча був належним чином були повідомлені про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Позивач є пенсіонером, потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорії 1, йому встановлено ІІІ групу інвалідності в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, отримував спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта, посвідчення потерпілого, довідкою МСЕК, довідками про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Велика Хайча Овруцького району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені серед інших і такі виплати :

- ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати;

- ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи , додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Постановами № 836 від 26.07.96 та № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність доплат та компенсацій в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, які визначаються Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 160 тис.крб. (1,60 грн. за гр.реф.);

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії I, інвалідам ІІІ групи - 15% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

З довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі № 1275/02 від 17.02.2011 року вбачається, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в менших розмірах, ніж визначено Законом.

Статтею 49 Закону України № 796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності - 6-ти мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р., встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Як встановлено судом, позивач є інвалідом ІІ групи, і віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст. 50, 54 ЗУ № 796. Пунктом 2 постанови № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, які суперечать положенням ст. 50, 54 ЗУ № 796, при тому, що ці суми також не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст. 54 ЗУ № 796«Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, і з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком передбачений виключно ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ніяким іншим законодавством України, а тому положення ч.3 ст. 28 цього Закону (мінімальний розмір пенсії за віком) підлягає до застосування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р., мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У відповідності до ч.3 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при регулюванні відносин щодо перерахунку пенсії з підвищенням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з вимог ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проведення відповідних виплат, застосовуються норми законодавства України про пенсії, а саме Закон України «Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 року та Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року.

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Статтею 62 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконні нормативні акти суперечать Законам, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Відповідно до п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, отже кошти за вказаною статтею підлягають перерахунку та виплаті саме управлінням праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Відповідно до п. а ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" органи Пенсійного фонду, крім призначення і виплати пенсій відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", "Про прокуратуру" здійснює призначення і виплату пенсій, надбавок, підвищень та доплат і відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату спірних коштів останнім, а тому перерахунок та виплата підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та перерахунок державної пенсії підлягають здійсненню управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.

Частиною 3 ст.99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивач отримав щорічну одноразову допомогу на оздоровлення в травні 2010 року, тобто за межами строку звернення до суду він не ставить питання про поновлення пропущеного строку, а тому позов в частині вимог по донарахуванню та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення ,передбаченої ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за 2010 рік підлягає залишенню без розгляду.

Від сплати судового збору сторони звільнені законом.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю у відповідності до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законами України «Про Державний бюджет на 2010 рік та «Про Державний бюджет на 2011 рік»за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року, щомісячно та пенсії у відповідності до ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як інваліду ІІІ-ї групи, виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законами України «Про Державний бюджет на 2010 рік»та «Про Державний бюджет на 2011 рік»за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року, щомісячно.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у відповідності до ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку 30% від мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік»за період з 01.10.2010 року по 31.12.2011 року щомісячно.

Вимоги щодо нарахування та виплати допомоги на оздоровлення за 2010 рік залишити без розгляду.

Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_2