Рішення від 07.03.2013 по справі 5015/5494/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.13 Справа№ 5015/5494/12

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Білані О.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с.Поториця, Сокальського району, Львівської області

третя особа: Центральна бібліотечна система для дорослих м.Львова, м.Львів

про: витребування майна із чужого незаконного володіння.

Представники сторін:

від позивача: Романяк М.О.- представник на підставі довіреності №2302-вих-1 від 02.01.2013 року;

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не'явився

Представникам сторін роз'яснено їхні права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

Суть спору:

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє сомостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Центральна бібліотечна система для дорослих м. Львова про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння.

Ухвалою від 28.12.2012 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 07.02.2013р.

Ухвалою від 07.02.2013р. розгляд справи відкладено на 26.02.2013р.

Ухвалою від 26.02.2013р. відкладено розгляд справи та продовжено термін вирішення спору на 05.03.2013 р.

Позивачем явку представника в засідання суду забезпечено, позов підтримано з підстав викладених у позовній заяві, вимоги суду виконано.

Відповідачем та третьою особою явки представників в засідання суду, яке відбулося 07.03.2013р. не забезпечено, причин незабезпечення не повідомлено.

Судом з'ясовано:

Спір між сторонами виник у зв'язку із неповерненням нежитлових приміщень, що перебували у суборенді Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (80038, Сокальський район, с.Поториця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нерухоме майно, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 40,6 кв.м

04.10.2007 р. між управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець, позивач по справі) та Централізованою бібліотечною системою для дорослих м.Львова (орендар, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача по справі), було укладено договір оренди нерухомого майна №З-5612-7 (надалі по тексту - договір).

05.12.2007 р. управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради видано наказ №45-С про надання в суборенду приміщень на АДРЕСА_1, яким надано дозвіл орендарю ЦБС для дорослих м.Львова, що орендує нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 320,10 м2 на АДРЕСА_1 передавати згідно з договором оренди №3-5612-7 від 04.10.2007 р. в суборенду Приватному Підприємцю ОСОБА_1 нежитлові приміщення І поверху загальною площею 40,6 кв.м. (під індексами 88,89,90,91,92,93) для розміщення перукарні на термін до 03.10.2010 р., при умові дії основного договору оренди.

28.10.2010 р. позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення №2302-вих-2189 про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору. З огляду на це договір оренди нерухомого майна №3-5612-7 від 04.10.2007 р. припинив свою дію з 03.10.2010.

В процесі розгляду справи суд встановив наступне:

04.10.2007 р. між управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (орендодавець, позивач по справі) та Централізованою бібліотечною системою для дорослих м.Львова (орендар, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача по справі), було укладено договір оренди нерухомого майна №З-5612-7 (надалі по тексту - договір).

Відповідно до п.1 договору орендодавець на підставі наказу управління комунальної власності від 16.07.2007 р. №541-О, договору оренди від 24.05.2006р. №Ф-4354-6 передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (далі - об'єкт оренди), що знаходиться на балансі ЛКП "Скнилівок" (надалі - балансоутримувач). Об'єктом оренди є приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 320,10 кв.м.

Згідно з п.4.1 договору термін договору оренди визначений на 2 роки 364 дні з 04.10.2007 р. по 03.10.2010 р.

П.4.3. договору передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

28.10.2010 р. позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення №2302-вих-2189 про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору. З огляду на це договір оренди нерухомого майна №3-5612-7 від 04.10.2007 р. припинив свою дію з 03.10.2010.

01.05.2003 р. між Централізованою бібліотечною системою для дорослих м. Львова (орендодавець, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача у даній справі) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар, відповідач у даній справі) було укладено типовий договір суборенди.

Відповідно до п.1 договору суборенди орендодавець (третя особа, яка не заявляє сомостійних вимог на предмет спору на стороні позивача) на підставі наказу управління комунальної власності ДЕП ЛМР за №45-О від 05.12.2007р. "Про надання в суборенду приміщень АДРЕСА_1, згідно з Договором оренди №3-5612-7 від 04.10.2007 р. передає, а орендар (відповідач у даній справі) приймає в строкове платне користування нерухоме майно (далі - об'єкт оренди) нежитлове приміщення 1-го поверху площею 40,6 кв.м. (під індексами 88,89,90,91,92,93). До даного договору укладено додаток №8 від 09.04.2008, згідно якого п.4.1. термін дії вищезазначеного договору встановлено до 03.10.2010.

05.12.2007 р. управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради видано наказ №45-С про надання в суборенду приміщень на АДРЕСА_1, яким надано дозвіл орендарю ЦБС для дорослих м.Львова, що орендує нежитлові приміщення 1-го поверху заг.пл. 320,10 м2 на АДРЕСА_1. Згідно з договором оренди №3-5612-7 від 04.10.2007 р. в суборенду Приватному Підприємцю ОСОБА_1 нежитлові приміщення І поверху загальною площею 40,6 кв.м. (під індексами 88,89,90,91,92,93) для розміщення перукарні на термін до 03.10.2010 р., при умові дії основного договору оренди.

Згідно з п. 4.8 даного договору його чинність припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено, приватизації об'єкта оренди орендарем, загибелі об'єкта, достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду, господарського суду, банкрутства орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.

Таким чином, договір оренди нерухомого майна № 3-5612-7 від 04.10.2008 р. укладений між управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Централізованою бібліотечною системою для дорослих м.Львова припинив свою дію 03.10.2010 р.

Відповідно до п. 4.8. типового договору оренди чинність його припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено, приватизації об'єкта оренди орендарем, загибелі об'єкта, достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду, господарського суду, банкрутства орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством України.

Згідно з ч.2 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічну норму містить ч.2 ст.291 ГК України.

Оскільки питання чинності відносин суборенди перебуває в безпосередньому взаємозв'язку із чинністю відносин оренди, з огляду на вищезгадані норми ст.774 ЦК України та ст.22 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», дію договору суборенди припинено з 03.10.2010.

Станом на день прийняття рішення суборендар - відповідач у даній справі не звільнив та не повернув позивачу орендоване приміщення 1-го поверху площею 40,6 кв.м. (під індексами 88,89,90,91,92,93) по АДРЕСА_1.

Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги підставними, обґрунтованими та такими що підлягають до задоволення з огляду на наступне:

04.10.2007 між управлінням комунальної власності та ЦБС для дорослих м.Львова укладено договір оренди нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 загальною площею 320,10 кв.м. Вказаний договір укладено на термін до 03.10.2010 включно (п.4.1 договору оренди).

Вищезазначені нежитлові приміщення є об'єктом, що перебуває у комунальної власності. Відповідно до ст.321 ЦК України право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Наказом управління комунальної власності від 05.12.2007 №45-с управлінням надано дозвіл ЦБС для дорослих м.Львова передати в суборенду ФОП ОСОБА_1 нежитлові приміщення загальною площею 40,6 кв.м. на АДРЕСА_1 на термін 2 роки 364 дні.

Відносини суборенди врегульовано нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна», згідно з ч.2 ст.22 якого орендар має право передати в суборенду нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно (окремі верстати, обладнання, транспортні засоби, нежилі приміщення тощо), якщо інше не передбачено договором оренди. При цьому строк надання майна у суборенду не може перевищувати терміну дії договору оренди.

Згідно з ст.774 ЦК України передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму.

Частиною 1 ст.288 ГК України передбачено право орендаря передати окремі об'єкти оренди в суборенду, якщо інше не передбачено законом або договором оренди.

Враховуючи зазначені норми законодавчих актів, що регулюють відносини суборенди, строк надання майна в суборенду (а відтак - і термін дії договору суборенди) не може перевищувати терміну дії договору оренди.

Дію договору оренди від 04.10.2007 №З-5612-7, укладеного із ЦБС для дорослих м.Львова, визначено до 03.10.2010 включно.

П.4.3 вищезазначеного договору оренди вказує, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов Договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені Договором.

Аналогічні положення закріплено також у ст.764 ЦК України та ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Управління комунальної власності, як орендодавець за договором, скерувало на адресу відповідача повідомлення від 28.10.2010 №2302-вих-2189 про припинення договірних відносин у зв'язку із закінченням терміну дії договору.

Таким чином, враховуючи вчинені дії з боку однієї із сторін договору, а також з огляду на вищевказані норми законодавчих актів України, дію спірного договору оренди припинено з дати його закінчення, а саме - з 03.10.2010.

Окрім цього, питання чинності договору оренди від 04.10.2007 №З-5612-7, було предметом дослідження у процесі розгляду Господарським судом Львівської області справи №5015/3803/11 за Позовом ФОП ОСОБА_3 до ЦБС для дорослих м. Львова про визнання договору суборенди пролонгованим. Рішенням суду від 19.09.2011 р. у задоволенні позову відмовлено, та встановлено факт припинення договору оренди від 04.10.2007 №З-5612-7, з дати його закінчення, а саме - з 03.10.2010. Вказане рішення набрало законної сили , відповідно до ст. 85 ГПК України.(копія рішення в матеріалах справи)

Відповідно до ч.2 ст.35 факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Згідно з ч.2 ст.26 вищевказаного Закону договір оренди припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічну норму містить ч.2 ст.291 ГК України.

Оскільки питання чинності відносин суборенди перебуває в безпосередньому взаємозв'язку із чинністю відносин оренди, з огляду на вищезгадані норми ст.774 ЦК України та ст.22 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», дію договору суборенди припинено з 03.10.2010.

Враховуючи зазначене, будь-яке перебування відповідача у займаних приміщеннях з 03.10.2010 є незаконним та безпідставним.

Окрім цього, суттєве значення в процесі з'ясування чинності договірних відносин суборенди має наявність/відсутність згоди орендодавця на передання нерухомого майна в суборенду.

Нежитлові приміщення за адресою АДРЕСА_1 перебувають у власності територіальної громади м.Львова в особі Львівської міської ради. Управління комунальної власності уповноважене Львівською міською радою управляти майном територіальної громади м.Львова, в т.ч. здійснювати функції та повноваження орендодавця цього майна згідно з Положенням про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 07.12.2007 №1100.

Надаючи ЦБС для дорослих м.Львова дозвіл на передання спірних приміщень в суборенду ФОП ОСОБА_1 згідно з наказом від 05.12.2007 №45-с, управлінням комунальної власності встановило граничний термін чинності дозволу - до 03.10.2010 (закінчення терміну дії договору оренди із ЦБС для дорослих м.Львова). Будь-яке перебування ФОП ОСОБА_1 в спірних приміщеннях після 03.10.2010 є безпідставним, незаконним і не заснованим на правових підставах, оскільки основною умовою передання комунального майна в суборенду є наявність згоди орендодавця на таке передання. Враховуючи те, що до наказу управління від 05.12.2007 №45-с зміни щодо терміну дії дозволу не вносились, з 03.10.2010 згода орендодавця на передання нежитлових приміщень загальною площею 40,6 кв.м на АДРЕСА_1 відсутня.

Згідно з нормою ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2 ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Дані положення законодавчих актів кореспондують з нормою ст.143 Конституції України, відповідно до якої територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Одним із способів захисту права власності є витребування майна із чужого незаконного володіння. Згідно із ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Витребування власником свого майна із чужого незаконного володіння здійснюється шляхом подання до суду віндикаційного позову. Предметом віндикаційного позову є вимога позивача до відповідача про витребування майна із чужого незаконного володіння, яка повинна мати відповідні підстави, що тягнуть за собою визначені законом правові наслідки.

Позивачем за таким позовом може бути власник майна, який на момент подання позову не володіє цим майном. Фактичним володільцем вказаного об'єкта нерухомого майна є Львівська міська рада, як орган місцевого самоврядування, що здійснює управління майном територіальної громади м. Львова. Виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова Львівською міською радою передано управлінню комунальної власності.

Відповідачем за таким позовом виступає особа, що на момент подання позову фактично володіє майном без підстав, передбачених законом або адміністративним актом чи договором, які відповідають вимогам закону.

Вищевказане нерухоме майно є індивідуально визначеним та існує в натурі на момент подання позову.

Незаконне володіння відповідачем об'єктом комунальної власності порушує права органу місцевого самоврядування та не дозволяє в повній мірі розпоряджатись вказаним об'єктом, вирішувати питання про подальше користування ним тощо.

Згідно з ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з ч.5 ст.60 вищевказаного Закону органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

У відповідності до Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.10.2006 №219, до повноважень департаменту економічної політики Львівської міської ради належить здійснення управління майном, що належить до комунальної власності міста у визначених міською радою та виконавчим комітетом межах; виконання повноважень орендодавця, продавця, органу приватизації майна комунальної власності міста, надання обліку орендних платежів та контролю за їх надходження.

Згідно з п.1.1 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 07.12.2007 №1100 (із змінами та доповненнями), управління комунальної власності Львівської міської ради є структурним підрозділом департаменту економічної політики Львівської міської ради.

Відповідно до п.п.2.1, 2.2 цього ж Положення основними завданнями управління є: виконання функцій органу управління майном комунальної власності територіальної громади м. Львова; передача в оренду, відчуження майна комунальної власності територіальної громади м. Львова.

Відповідно до п.4.1 Положення про оренду майна територіальної громади м. Львова, нова редакція якого затверджена ухвалою міської ради від 09.04.2009 №2569 управління комунальної власності департаменту економічної політики здійснює організаційне забезпечення відносин оренди майна територіальної громади м. Львова. З цією метою управління комунальної власності департаменту економічної політики здійснює облік та інвентаризацію майна, формує та підтримує банк даних про майно комунальної власності міста, яке здається в оренду, забезпечує контроль за його використанням та збереженням.

Аналогічні повноваження закріплені у п.4.4 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради. Згідно з п.4.1.5 Положення управління комунальної власності укладає як орендодавець договори оренди, здійснює їх облік та реєстрацію.

Таким чином, суд вважає вимоги Позивача на предмет спору щодо витребування з незаконного володіння Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (80038, Сокальський район, с.Поториця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нерухоме майно, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 40,6 кв.м, такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. 34 ГПК, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 ГПК Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Відповідно до ст.49 ГПК судові витрати покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 43, 33, 43, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115-117 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Витребувати з незаконного володіння Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (80038, Львівська область, Сокальського району, с.Поториця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нерухоме майно, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, заг. пл.. 40,6 кв.м.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (80038, Львівська область, Сокальського району, с.Поториця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) 1073 грн. судового збору.

4. Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України, після набрання рішенням законної сили.

5. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішення законної сили та його оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.

Повний текст рішення оформлено і підписано 12.03.2013р.

Суддя Станько Л.Л.