Справа № 815/738/13-а
05 березня 2013 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
при секретарі: Казарян С.Б.
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1
ОСОБА_2- представник по довіреності
відповідач: Жмакова О.О. - представник по довіреності
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління МВС України на Південно-Західній залізниці про визнання нечинним та скасування наказу про звільнення; поновлення на посаді,-
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду, в якому просив визнати нечинним та неправомірним наказ управління МВС України на Південно-Західній залізниці №205 ос від 28.09.2012 року; поновити на посаді інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці (м. Київ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказ №205 ос від 28.09.2012 року є безпідставним, необґрунтованим та протиправним, винесений з порушенням норм чинного законодавства України, а саме Закону України «Про міліцію», Положення «Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», а тому підлягає визнанню нечинним та скасуванню. Позивач зазначає, що рапорт на звільнення був написаний на виконання усних вказівок керівництва з метою виведення поза штат, у зв'язку з проведенням реорганізації, дата в рапорті (26.09.2012 року) написана не позивачем. У період з 24.09.2012 по 08.10.2012року позивач знаходився на амбулаторному лікуванні в лікарні ГУМВС України в Одеській області. У позивача відсутні поважні причини, що перешкоджають виконанню службових обов'язків, за весь час служби на даній посаді жодних наказів щодо дисциплінарних стягнень відносно нього винесено не було.
У судовому засіданні позивач, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, пояснивши, що наказ управління МВС України на Південно-Західній залізниці №205 ос від 28.09.2012 року прийнято на підставі та у спосіб, що передбачений законодавством та відповідно підстави для його скасування відсутні.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2013р. позивачу поновлено строк звернення до суду.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Наказом управління МВС України на Південно-Західній залізниці №137 о/с від 03.07.2012р. «По особовому складу» призначено ОСОБА_1 на посаду інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці (а.с.6).
Відповідно до наказу управління МВС України на Південно-Західній залізниці № 205 о/с від 28.09.2012р. «По особовому складу» на підставі рапорту ОСОБА_1 від 26.09.2012р., подання начальника відділу громадської безпеки Підгорця В.В. від 26.09.2012р. ОСОБА_1 звільнено у запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 «ж» з 28 вересня 2012 року.
Наказом №32 о/с від 26.02.2013р. «По особовому складу» на підставі висновку стосовно ОСОБА_1 від 22.02.2013р. внесено зміни до наказу №205 о/с від 28.09.2013р. в частині дати звільнення з органів внутрішніх справ з 08 жовтня 2013 року.
Частина 2 ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про міліцію" №565- XII від 20.12.1990р. (надалі Закон №565- XII) міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Діяльність міліції відповідно до ст. 3 цього Закону будується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями й населенням.
Статтею 4 Закону України №565- XII встановлено, що правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
Порядок проходження служби особовим складом міліції регламентується Законом України "Про міліцію", Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. № 114 та Дисциплінарним статутом ОВС України, затвердженим Законом України від 22.02.2006 року № 3460-ІV.
Відповідно п.п. «ж» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за власним бажанням - при наявності поважних причин, що перешкоджають виконанню службових обов'язків.
Судом встановлено, що оскаржуваний наказ прийнято на підставі рапорту ОСОБА_1 від 26.09.2012р. про звільнення із займаної посади інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці, в той час як зазначеним наказом позивача звільнено з органів внутрішніх справ.
В матеріалах справи наявний рапорт про звільнення з органів внутрішніх справ ОСОБА_1 за власним бажанням від 03.09.2012р., проте підставою для звільнення в оскаржуваному наказі зазначено рапорт від 26.09.2012р.
Судом встановлено, що будь-яких змін до оскаржуваного наказу щодо підстав звільнення позивача відповідачем не прийнято.
При прийнятті рішення, суд враховує, що наказ управління МВС України на Південно-Західній залізниці № 205 о/с від 28.09.2012р. «По особовому складу» про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ у запас (з постановкою на військовий облік) за п. 64 «ж» прийнято на підставі рапорту ОСОБА_1 від 26.09.2012р. про звільнення з займаної посади.
Враховуючи те, що відповідачем не додержано норм законодавства, що регулюють порядок звільнення за власним бажанням з органів внутрішніх справ, суд приходить до висновку про безпідставність звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ на підставі п. 64 «ж».
Таким чином, відповідачем неправомірно прийнято наказ № 205 о/с від 28.09.2012р., в зв'язку з чим останній підлягає скасуванню.
Згідно із вимогами ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
При цьому, у відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем в повній мірі не дотримані.
Відповідно ч. 1 ст. 235 КЗпП, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що посада інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці є вільною.
Враховуючи незаконність оскаржуваного наказу, суд вважає, що порушене відповідачем право позивача на проходження служби в органах внутрішніх справ підлягає відновленню шляхом поновлення позивача на посаді інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби та присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати нечинним наказ про звільнення, який є актом індивідуальної дії. Водночас, такий спосіб захисту (вимога про визнання акта нечинним), як випливає з системного аналізу ст.ст.105, 162, 171 КАС України, може стосуватися лише випадків оскарження нормативно-правових актів. У тих випадках, коли предметом спору є індивідуальний акт, дія або бездіяльність, позовною вимогою за правилами КАС України має бути визнання такого акту протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним, скасування). Тому суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу.
Частиною 2 ст. 11 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визання протиправним та скасування наказу управління МВС України на Південно-Західній залізниці №205 ос від 28.09.2012 року.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 122, 160-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління МВС України на Південно-Західній залізниці про визнання нечинним та скасування наказу про звільнення; поновлення на посаді, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ управління МВС України на Південно-Західній залізниці №205 ос від 28.09.2012 року.
Поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці (м. Київ).
Постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора з дозвільної системи сектору громадської безпеки лінійного відділу на станції Дарниця управління МВС України на Південно-Західній залізниці (м. Київ) звернути до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 11 березня 2013 року.
Суддя: Г.П. Самойлюк