08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-а/1027/2927/2012
2а-23666/11
Справа № 2а/1027/2927/12
22 червня 2012 року Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Суботін А.В., розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні Фастівського міськрайонного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії по нарахуванню та виплаті пенсії, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що він являється інвалідом 2 групи, має захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, і має статус особи, яка постраждала в наслідок аварії на ЧАЕС І категорії. Позивач вважає, що відповідач нараховує та виплачує йому пенсію не у відповідності із вимогами ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а в нижчому розмірі, що призводить до порушень його конституційних прав. У зв'язку з чим позивач просить визнати дії відповідача щодо не нараховування пенсії в обсязі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити нараховування пенсії в обсязі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за останні 6 місяців та в подальшому здійснювати ці виплати в розмірі та порядку, передбаченому ст.ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи наступне.
Позовні вимоги позивача підтверджуються копією чорнобильського посвідчення 1 категорії та вкладкою до нього, копією пенсійного посвідчення, копією паспорта, заявою до УПФ у Фастівському районі, листом УПФ у Фастівському районі про відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, розпорядженням УПФ.
Від управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області надійшло письмове заперечення на даний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнав повністю з тих підстав, що пенсія нараховувалась і виплачувалась відповідно до Постанов КМУ та згідно ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», не суперечить директивним рішенням Пенсійного фонду України, відповідає повністю практиці органів Пенсійного фонду по всій Україні. Згідно ст.99 КАСУ встановлено шестимісячний строк для звернення за захистом прав, свобод та інтересів.
При прийнятті постанови суд керується: ст.ст.50,54,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.19,22,152 Конституції України, ст.99 КАС України, оскільки основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ст.49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ч.4 ст.54 вказаного Закону розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: зокрема по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а відповідно до ч.1 ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, позивачу державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачуються відповідачем не у повному обсязі і в порушення діючих норм законодавства.
В частині вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснювати в подальшому виплату, то суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду має бути наслідком чинного правового регулювання, суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин, оскільки в майбутньому може бути встановлено залежність розміру пенсії від іншої величини.
Що стосується періоду, за який позивачу слід зробити перерахунок та виплату, то Пунктом 7 частини I ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4. На виконання вказаного пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Вказаною постановою встановлені розміри доплат та підвищень до пенсій. Враховуючи внесені зміни та виходячи з порядку застосування однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Таким чином порушення прав позивача щодо заниження розміру доплати мало місце лише до набрання чинності Постановою КМУ № 745, оскільки до цього часу розміри доплат повинні були визначатись на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При таких обставинах, позов слід задовольнити частково, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення та виплати позивачу пенсії, зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи, відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, зобов'язати зробити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи, відповідно до ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, з 17 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат. В іншій частині позову слід відмовити.
Керуючись ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Додатком N1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N106,ч.2 ст.19, ст.152 Конституції України, Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ЗУ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постановою КМУ №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст.ст.6,9-11,19,69,71,99,158,163,183-2 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі Київської області щодо нарахування та виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, що не відповідає положенням ст.ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі Київської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, державної пенсії, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи, відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, з 17 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі Київської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 1 категорії, інваліду 2 групи, відповідно до ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, з 17 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат.
В іншій частині позову слід відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
СУДДЯ: А.В.Суботін