"12" лютого 2013 р. м. Київ К-98/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Заїки М.М.,
Стародуба О.П., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Алчевської міської ради, постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від централізованого теплопостачання, Комунального теплопостачаючого підприємства «Алчевськтеплокомуненерго»про визнання неправомірним рішення, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Алчевського міського суду Луганської області від 01 липня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року, -
Постановою Алчевського міського суду Луганської області від 01 липня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року, у задоволенні позову ОСОБА_4 до виконавчого комітету Алчевської міської ради, постійної діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від централізованого теплопостачання, Комунального теплопостачаючого підприємства «Алчевськтеплокомуненерго»про визнання неправомірним рішення відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, просить такі скасувати та направити справу на новий розгляд.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, і це підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_1, яка підключена до мережі централізованого опалення.
Рішенням Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від централізованого теплопостачання від 15 серпня 2008 року позивачеві було відмовлено у наданні дозволу на відключення квартири від централізованого теплопостачання на підставі наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року.
19 серпня 2008 року ОСОБА_4 звернувся до Комунального теплопостачаючого підприємства «Алчевськтеплокомуненерго»з заявою про припинення договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та припинення нарахування плати за користування послугами за вищезазначеним договором з 18 серпня 2008 року.
Статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено нормативне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг, відповідно до частини 2 якої стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань
житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів Україні № 630 від 21 липня 2005 року затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі -Правила).
Згідно пунктів 24, 25, 26 Правил (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання»схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання пункту 25 Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі -Порядок).
Вказаним Порядком у редакції, що діяла з 28 грудня 2005 року до 14 грудня 2007 року, передбачалось відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, однак наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року до вказаного Порядку внесено зміни і доповнення.
Так, відповідно до пункту 1.2 даного Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води (далі -ЦО і ГВП) орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.
Згідно пункту 2.1 вказаного Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2.2 згаданого Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП (підпункт 2.2.1 Порядку).
Згідно підпункту 2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, відмова відповідача у задоволенні заяви ОСОБА_4 про надання дозволу на облаштування індивідуального опалення у його квартирі з наступним відключенням цієї квартири від мереж ЦО на підставі підпункту 2.2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж ЦО і ГВП при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2004 року (у редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунальною господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року) є правомірною, оскільки на час розгляду відповідачем заяви позивача, відключення окремих житлових приміщень у житловому будинку від мережі ЦО без відключення всього будинку від такої мережі діючим законодавством не передбачене.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_4, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про правомірність дій виконавчого комітету Алчевської міської ради, постійної діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від централізованого теплопостачання, а питання про визнання договору розірваним між споживачем та Комунальним теплопостачаючим підприємством «Алчевськтеплокомуненерго»не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки жодна із сторін зазначеного договору не є суб'єктом владним повноважень, тому за вирішенням такого спору позивач ОСОБА_4 має право звернутися до місцевого суду в порядку, визначеному цивільно-процесуальним кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу ОСОБА_4 слід залишити без задоволення, оскільки постанова Алчевського міського суду Луганської області від 01 липня 2009 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року постановлені з додержанням норм права, а доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 -залишити без задоволення.
Постанову Алчевського міського суду Луганської області від 01 липня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Алчевської міської ради, постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від централізованого теплопостачання, Комунального теплопостачаючого підприємства «Алчевськтеплокомуненерго»про визнання неправомірним рішення -залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: (підпис) Штульман І.В.
Судді: (підпис) Заїка М.М.
(підпис) Стародуб О.П.