Рішення від 04.03.2013 по справі 901/40/13-г

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04.03.2013Справа № 901/40/13-г

За позовом Фізичної особи-підприємця Зирянової Тетяни Валеріївни

до відповідача Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційне об'єднання Центрального району м. Сімферополя

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Медведчук О.Л.

Представники:

від позивача - Єременко А.А., довіреність №8 від 12.02.13, представник

від відповідача - не з'явився

від третьої особи - не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Фізична особа-підприємець Зирянова Тетяна Валеріївна звернулася до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради про зобов'язання Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради виконати рішення 65-ї сесії Сімферопольської міської Ради 5-го скликання від 21.10.2010 №1070 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, що підлягають приватизації» в частині приватизації фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валеріївною нежитлових приміщень, загальною площею 104,0 кв.м., розташованих за адресою: вул. 60 років Жовтня, 7 в м. Сімферополі шляхом викупу, а саме - виконати підготовку вказаного об'єкта малої приватизації до продажу: встановити ціну продажі об'єкта, підготовити та опублікувати інформацію про цей об'єкт малої приватизації в відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органом приватизації.

Ухвалою суду від 12.02.2013 залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційне об'єднання Центрального району м. Сімферополя».

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач, відмовивши позивачеві в приватизації шляхом викупу, порушив право позивача, передбачене пунктом 51 Закону України «Про державну програму приватизації» та рішенням 65-ої сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання від 01.10.2010 №1070 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, що підлягають приватизації».

Відповідач у відзиві на позов зазначає, що не погоджується з позовними вимогами у зв'язку з тим, що підставою для відмови позивачу в реалізації його права на приватизацію з'явилася невизначеність статусу спірних приміщень, Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради не було відомо чи є ці приміщення допоміжними або ні, у зв'язку з чим, Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради був позбавлений можливості виконати рішення Сімферопольської міської ради № 1070 від 21.10.2010. Також, відповідач у відзиві на позов посилається на встановлення у рішенні Конституційного Суду України від 02.03.2004 №4рп/2004 офіційного тлумачення ст. 1 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», відповідно до якого, допоміжні приміщення передаються безоплатно у сумісну власність громадян багатоквартирних будинків одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат в квартирах) та окремо приватизації не підлягають.

Третя особа явку свого представника до судового засідання не забезпечила, вимог суду не виконала, про причини неявки суд не повідомила, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя №231 від 27.10.2009 «Про передачу в оренду нежилих приміщень по вул. 60 років Перемоги, 7, на конкурсній основі», в установленому порядку дозволено КП Житлово-експлуатаційному об'єднанню укласти договір оренди нежилих приміщень з Фізичною особою-підприємцем Зиряновою Т.В., по вул. 60 років Жовтня, 7, цоколь, загальною площею 104,0 кв.м., для розміщення офісу, строком на 1 рік, з врахуванням конкурсних пропозицій.

27.10.2009 між Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційне об'єднання Центрального району м. Сімферополя та Фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валентинівною, укладений договір оренди нежилого приміщення №1117.

Відповідно до п. 1.1. даного договору оренди, орендодавець, на підставі рішення Виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя від 27.10.2009 року №231 передає, а орендар приймає у строкове платне користування (оренду) нежилі приміщення, розташовані за адресою: м. Сімферополь, вул. 60 років Жовтня, 7, що знаходиться на балансі КП ЖЕО Центрального району.

Згідно з п. 1.2. договору оренди, загальна площа орендованого приміщення: 104 кв.м., (цоколь-104 кв.м.), вартість якого визначена відповідно до незалежної експертної оцінки та складає 245 540 грн.

Пунктом 10.1. договору оренди визначено, що договір укладений строком на один рік, який діє з 27.10.2009 по 27.10.2010 включно, з врахуванням конкурсних зобов'язань.

02.11.2009 Фізична особа-підприємець надіслала на адресу КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя лист про надання згоди для виконання на об'єкті оренди невід'ємних поліпшень за рахунок власних коштів, відповідно дефектного акту та проектно-кошторисної документації.

03.11.2009 КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя направило на адресу ФОП Зарянової Т.В. лист №3433/1 з погодженням на виконання ремонтних робіт в орендованих приміщеннях за рахунок власних коштів орендатора, без зміни несучих конструкцій будівлі та перепланування приміщення.

Рішенням Виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя №215/2 від 21.10.2010 «Про пролонгацію договору оренди нежилого приміщення №1117 від 27.10.2009 року по вул. 60 років Жовтня, 7» вирішено КП ЖЕО продовжити з Фізичною особою-підприємцем Зиряновою Т.В. договір оренди нежилого приміщення №1117 від 27.10.2009 по вул. 60 років Жовтня, 7 (цоколь, площею 104 кв.м.) для розміщення: офісу 25кв.м., парикмахерської 34кв.м., майстерні по ремонту взуття 25 кв.м., архіву 20 кв.м., строком на 2 роки.

Згідно з п. 51 Державної програми приватизації, затвердженої Законом України «Про державну програму приватизації» №1723-ІІІ від 18.05.2000, у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25% залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки, таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Рішенням 65-ої сесії 5-го скликання Сімферопольської міської ради №1070 від 21.10.2010 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, які підлягають приватизації» вирішено затвердити перелік об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської Ради, які підлягають приватизації.

Згідно виписки з вказаного переліку, до нього входить приміщення по вул. 60 років Жовтня, 7, площею 104 кв.м., що надане у користування ФОП Зиряновій Т.В. Рекомендований спосіб приватизації - викуп.

27.10.2010 між КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя та Фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валентинівною, укладена додаткова угода до договору оренди нежилого приміщення від 27.10.2009 №1117 по вул. 60 років Жовтня, 7, відповідно до якої вирішено змінити п. 10.1. даного договору та викласти його в наступній редакції: «Даний договір діє до 27.10.2012 включно».

З метою викупу зазначеного об'єкту, позивач звернулася до органу приватизації - Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради з відповідною заявою про здійснення заходів для підготування до продажу об'єкту малої приватизації.

24.11.2010 Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради направив на адресу ФОП Зирянової Т.В. лист №11-3, із зазначенням про те, що орендовані ФОП Зиряновою Т.В. приміщення включені в перелік об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу, проте, враховуючи, що на даний час, питання правового режиму власності допоміжних приміщень житлового комплексу, визначення категорій вказаних приміщень залишаються законодавчо неврегульованими, Фонд комунального майна не має можливості провести заходи по приватизації вищевказаних приміщень.

Як вбачається з висновку №1304 від 02.11.2012 судової будівельно-технічній експертизи призначеної судом по справі №5002-26/1019-2011, приміщення площею 104,0 кв.м., розташовані на цокольному поверсі житлового будинку №7 по вул. 60 років Жовтня в м. Сімферополі не є допоміжними.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну програму приватизації», приватизація державного майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

Статтею 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачена можливість приватизації об'єкту оренди, яка здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Згідно ст. 3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється шляхом: викупу, продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни), продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону,

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, є відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва та органи приватизації, створені місцевими радами.

Згідно положення про Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради, затвердженого рішенням 14-й сесії 5-го скликання міської ради від 18.01.2007 №161, Фонд є самостійним виконавчим органом Сімферопольської міської ради, якому він підконтрольний та підзвітний. Основними завданнями Фонду є здійснення повноважень власника комунального майна, організація та проведення приватизації комунального майна, формування, облік, передача в оренду комунального майна міста Сімферополя. Таким чином, Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради в даному випадку виступає продавцем спірного приміщення.

Приватизація державного і комунального майна здійснюється згідно з вимогами Законів України «Про приватизацію державного майна», «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та інших нормативних актів, які не суперечать вимогам названих актів.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», об'єктами малої приватизації може бути окреме індивідуально визначене майно.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 7 «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни); продажу за конкурсом; викупу. Орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через 20 днів з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі. Відмова у приватизації можлива тільки у випадках, коли: відсутні необхідні документи, що подаються разом з пропозиціями стосовно включення об'єкта до переліку; є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства; не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: встановлюють ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну об'єкта на аукціоні, за конкурсом з урахуванням результатів оцінки об'єкта, проведеної відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту; замовляють проведення робіт із землеустрою.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу, крім об'єктів, набуття права власності на які пов'язане з переходом права на земельну ділянку державної власності, не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Як вбачається з висновку №1304 від 02.11.2012 судової будівельно-технічній експертизи призначеної судом по справі №5002-26/1019-2011, приміщення площею 104,0 кв.м., розташовані на цокольному поверсі житлового будинку №7 по вул. 60 років Жовтня в м. Сімферополі не є допоміжними.

Враховуючи вимоги ст.ст. 7, 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», процес приватизації комунального майна включає в себе затвердження місцевими радами переліків об'єктів, що підлягають приватизації певним способом, та подальше укладення договору купівлі-продажу. Відповідно до норм ст. 11 вказаного Закону викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації: не проданих на аукціоні, за конкурсом; включених до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу; зданих в оренду, якщо право на викуп було передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом України "Про оренду державного майна".

Отже, викуп застосовується у випадках, передбачених ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та іншими законами, і є в такому разі обов'язковим для органів приватизації та органів, які затверджують переліки об'єктів малої приватизації.

Обов'язок проведення підготовки об'єкта малої приватизації до продажу в силу ст. ст. 8, 9, ч. 1 ст. 12 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» покладається на органи приватизації, які зобов'язані шляхом проведення незалежної оцінки відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики визначити ціну продажу об'єкта приватизації та при потребі можуть залучати відповідні організації та спеціалістів.

Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати 2 місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

Відповідно до п. 8.1. Порядку продажу об'єктів малої приватизації шляхом викупу, на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни), за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону затвердженого наказом Фонду державного майна України №439 від 02.04.2012, викуп об'єктів малої приватизації застосовується відповідно до пункту 3.3 розділу III та пункту 7.15 розділу VII цього Порядку щодо об'єктів малої приватизації, які не продані на аукціоні, за конкурсом, а також якщо право покупця на викуп об'єкта передбачено чинним законодавством України.

Отже, рішення 65-ої сесії Сімферопольської міської ради 5-го скликання №1070 від 21.10.2010 є обов'язковим для виконання відповідачем, як виконавчим органом Сімферопольської міської ради та його безпідставне ухилення від виконання своїх обов'язків порушує право позивача на приватизацію спірного приміщення.

Позивач у позові просить суд зобов'язати Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, АР Крим, 95000; ідентифікаційний код 20687358) виконати рішення 65-ї сесії Сімферопольської міської Ради 5-го скликання від 21.10.2010 №1070 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, що підлягають приватизації» в частині приватизації фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валеріївною нежитлових приміщень, загальною площею 104,0 кв.м., розташованих за адресою: вул. 60 років Жовтня, 7 в м. Сімферополі шляхом викупу, а саме - виконати підготовку вказаного об'єкта малої приватизації до продажу: встановити ціну продажі об'єкта, підготовити та опублікувати інформацію про цей об'єкт малої приватизації в відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органом приватизації, а згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які: встановлюють ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну об'єкта на аукціоні, за конкурсом з урахуванням результатів оцінки об'єкта, проведеної відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проводять у разі необхідності реорганізацію або ліквідацію державного підприємства; замовляють у разі потреби проведення екологічного аудиту; замовляють проведення робіт із землеустрою.

Таким чином, позивач просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії котрі передбаченні чинним законодавством як його обов'язки та спрямовані на реальне виконання відповідачем рішення 65-ї сесії Сімферопольської міської Ради 5-го скликання від 21.10.2010 №1070 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, що підлягають приватизації» в частині приватизації фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валеріївною нежитлових приміщень, загальною площею 104,0 кв.м., розташованих за адресою: вул. 60 років Жовтня, 7 в м. Сімферополі шляхом викупу.

Оцінивши подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню.

Судовий збір суд відносить на відповідача згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повне рішення складено 05.03.2013.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, АР Крим, 95000; ідентифікаційний код 20687358) виконати рішення 65-ї сесії Сімферопольської міської Ради 5-го скликання від 21.10.2010 №1070 «Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Сімферопольської міської ради, що підлягають приватизації» в частині приватизації фізичною особою-підприємцем Зиряновою Тетяною Валеріївною нежитлових приміщень, загальною площею 104,0 кв.м., розташованих за адресою: вул. 60 років Жовтня, 7 в м. Сімферополі шляхом викупу, а саме - виконати підготовку вказаного об'єкта малої приватизації до продажу: встановити ціну продажі об'єкта, підготовити та опублікувати інформацію про цей об'єкт малої приватизації в відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органом приватизації.

3. Стягнути з Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, АР Крим, 95000; ідентифікаційний код 20687358) на користь Фізичної особи-підприємця Зирянової Тетяни Валеріївни (вул. Балаклавська, 81, кв. 22, м. Сімферополь, АР Крим, 95000; ідентифікаційний номер 3052316264) 1073,00 грн. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.Л. Медведчук