10.2.4
Іменем України
27 лютого 2013 року Справа № 812/1727/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Колесніковій Я.А.,
за участю представників
позивача: не з'явився,
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання незаконним рішення від 27.09.2012 № 537 про застосування штрафних санкцій, -
13 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, у якому позивач просив суд:
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, орган державної влади України відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування» та повноважень наданих п.п.1 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730 щодо обліку платників збору на обов'язкове державне страхування, видати ОСОБА_1 документ про реєстрацію його як платника збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування» та повноважень наданих п.п.1 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, як виконавця функцій виконавчої дирекції Пенсійного фонду, відповідно до абз.1 п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 утриматись від вчинення певних дій по взяттю ОСОБА_1, як платника внесків на пенсійне страхування відповідно до п.3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на облік у Пенсійному фонду (без слова України), який не має статуту та юридичної особи у відповідності до п.п.1 п.1 та п.2 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- визнати незаконним рішення за № 537 від 27.09.2012 про застосування фінансових санкцій управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, як органу, уповноваженого вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, як таке, що винесено в порушення ст.2 та п.3 Розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до ОСОБА_1, як не платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який може вважатися платником єдиного внеску.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_1 від 12.11.2007, платник єдиного податку у відповідності до свідоцтва про сплату єдиного податку на 2011 рік НОМЕР_2 від 03.10.2005 та платник єдиного податку, сплачує збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України у складі єдиного податку згідно п.п.5, 6, 7 п.2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».
Посилаючись на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач зазначає, що Пенсійний фонд не зареєстрований як юридична особа, тому не має можливості взяти на облік будь-кого та надати статусу платника страхових внесків, тобто УПФУ в м. Первомайську не було юридичної можливості взяти позивача на облік, тому позивач не є платником страхових внесків, та відповідно УПФУ не має повноважень стягувати з позивача страхові внески.
Оскільки позивача не було взято на облік і не було надано статусу платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ОСОБА_1 не може вважатися платником єдиного внеску.
Враховуючи, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області позивача не було взято на облік як платника збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та не було надано статус платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ч.3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», він не може вважатися платником єдиного внеску, відповідно до п.3 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Таким чином, оскільки позивач не був зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він не може бути платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до п.3 Розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
На підставі викладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2013 року відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області в частині позовних вимог про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, орган державної влади України відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування» та повноважень наданих п.п.1 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730 щодо обліку платників збору на обов'язкове державне страхування, видати ОСОБА_1 документ про реєстрацію її як платника збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування» та повноважень наданих п.п.1 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області, як виконавця функцій виконавчої дирекції Пенсійного фонду, відповідно до абз.1 п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» утриматись від вчинення певних дій по взяттю ОСОБА_1 як платника внесків на пенсійне страхування відповідно до п.3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на облік у Пенсійному фонду (без слова України), який не має статуту та юридичної особи у відповідності до п.п.1 п.1 та п.2 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області в частині визнання незаконним рішення № 537 від 27.09.2012 про застосування фінансових санкцій, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджено його підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.39).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджено підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.38), надав клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності.
З огляду на положення ст.ст.122, 128 КАС України, з метою дотримання строків розгляду адміністративної справи, суд ухвалив адміністративну справу розглянути за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих відповідачем заперечень, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно із ст.15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Судом установлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_1 (а.с.9).
ОСОБА_1 є платником єдиного податку, що підтверджено свідоцтвом про сплату єдиного податку від 03.10.2005 НОМЕР_2 (а.с.10).
Спеціальним Законом, який визначав принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулював порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом був Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Розділом VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону (пункт 2).
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 3).
Таким чином, суд зазначає, що суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в силу імперативних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який не передбачає здійснення жодних реєстраційних чи перереєстраційних процедур таких платників з подальшою видачею відповідних документів.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку що ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та він має дотримуватися вимог Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Відповідно до ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, затверджено Порядок формування та подання страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким встановлено порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та суми нарахованого єдиного внеску до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду) та його форму.
Згідно п.2.1 розділу ІІ Порядку, звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.
Відповідно до п.3.1 розділу ІІІ Порядку страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.3-3.4 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2012 року до УПФУ в м. Первомайську Луганської області у визначений законодавством строк не подав, у зв'язку з чим відповідачем було складено акт від 21.09.2012 № 136 про неподання звітності до Пенсійного фонду України (а.с.41).
Статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що:
- рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (частина 1);
- територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 4 частини 11);
- про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (частина 14);
- рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом. У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом (частина 15).
27.09.2012 начальником УПФУ в м. Первомайську Луганської області прийнято рішення № 537 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до ОСОБА_1 за неподання звітності застосовано штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170,00 грн. (а.с.11).
З огляду на те, що ОСОБА_1 звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень 2012 року до УПФУ в м. Первомайську Луганської області у визначений законодавством строк не подано, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 170,00 грн., про що прийнято відповідне рішення № 537 від 27.09.2012.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 27 лютого 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 04 березня 2013 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання незаконним рішення від 27.09.2012 № 537 про застосування штрафних санкцій, - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 04 березня 2013 року.
Суддя К.О. Пляшкова