ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
31 січня 2013 року № 2а-14947/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі Старець І.В., вирішив у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до третяособа Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Київська міська державна адміністрація
провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4
від відповідачів: Кривенко С.А.
від третьої особи: Кривенко С.А.
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління культури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа Київська міська державна адміністрація про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно нараховує комунальні послуги на квартиру, в якій проживає позивач, за тарифами, що встановлені для нежитлових приміщень. У зв'язку з наведеним, враховуючи заяву про збільшення позовних вимог, позивач просить суд: визнати неправомірним дії відповідача щодо нарахування комунальних послуг за тарифами, що встановлені для нежитлових приміщень; зобов'язати відповідача перерахувати з 01 березня 2009 року комунальні послуги за квартиру АДРЕСА_1 за тарифами, що встановлені для житлових приміщень; зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про склад сім'ї за формою № 3.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі. Справа призначена до судового розгляду на 19.11.2012 року.
В судове засідання 19.11.2012 року представники сторін не з'явились, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином. У зв'язку з неявкою сторін, розгляд справи відкладений на 28.11.2012 року.
В судових засіданнях 28.11.2012 року та 21.12.2012 року судом оголошувалась перерва в судовому розгляді в порядку ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів у справі.
В судовому засіданні 21.12.2012 року суд, в порядку ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, замінив відповідача Головне управління культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) належним відповідачем у справі Департаментом культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). У зв'язку з наведеним, розгляд справі відкладений на 15.01.2013 року.
В судовому засіданні 15.01.2013 року позивачем подана заява про збільшення позовних вимог, у зв'язку з чим розгляд справи відкладений до 31.01.2013 року.
Відповідач проти позову заперечив, зазначив, що будівля, де знаходиться квартира, в якій проживає позивач, є нежитловим приміщенням, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і відповідачем правомірно нараховується позивачу комунальні послуги (тепло-, водо-, енергопостачання) за фактичне їх використання за тарифами, встановленими для нежитлового приміщення.
Третя особа проти задоволення адміністративного позову заперечила, зазначила, що відповідачем правомірно нараховується комунальні послуги позивачу за тарифами, встановленими для нежитлових приміщень.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Виконавчого комітету Ленінської районної ради депутатів трудящих м. Києва № 60 від 25.01.1975 року визнано службовим приміщенням шестикімнатну ізольовану квартиру АДРЕСА_1.
Рішенням виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів міста Києва № 50 від 11.02.1985 року «Про надання житлової площі» вирішено погодитись з пропозицією житлової комісії, надати громадянину ОСОБА_1 службові готелю «Україна» 2 кімнати площею 24,0 кв.м. та рахувати за ним службові готелю «Україна» 3 кімнати площею 42,0 кв.м. в загальній квартирі АДРЕСА_1 на рожину 3 особи (він, дружина, дочка).
Позивач зареєстрований в квартирі АДРЕСА_1, що підтверджується штампом Шевченківського РУ ГУМВС України в м. Києві в графі «місце проживання» паспорту громадянина України.
Будинок АДРЕСА_1 перебуває на балансі у відповідача згідно з рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 15.03.1982 року № 452 «Про передачу будинку АДРЕСА_1».
Згідно з наказом Головного управління з питань майна від 24.12.2001 року № 93 «Про закріплення майна за Головним управлінням культури і мистецтв» будинок АДРЕСА_1 обліковується на балансі відповідача як нежитлове приміщення (адміністративна будівля).
Відповідач, як балансоутримувач будинку, нараховує плату за комунальні послуги квартири АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для нежитлових приміщень.
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування плати за комунальні послуги квартири АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для житлового приміщення.
Статтею 4 Житлового кодексу УРСР визначено, що жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення). До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним об'єднанням, підприємствам і організаціям. Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік до цих будинків застосовуються правила, встановлені для громадського житлового фонду.
Статтею 118 Житлового кодексу встановлено, що службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Квартира, в якій проживає та зареєстрований позивач є житловим приміщенням та відноситься до житлового фонду, а тому відповідач зобов'язаний нараховувати плату за комунальні послуги квартири позивача за тарифами, встановленими для житлових приміщень.
Те, що відповідач прийняв на баланс будівлю № АДРЕСА_1 в м. Києві як нежитлове приміщення (адміністративну будівлю) не означає, що квартира позивача стала нежитловим фондом.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав жодних доказів (рішення уповноваженого органу) про переведення квартири АДРЕСА_1, де проживає позивач, із житлового фонду в нежитловий.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування плати за комунальні послуги квартири АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для нежитлових приміщень є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки суд прийшов до висновку про протиправність нарахування плати за комунальні послуги на квартиру АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для нежитлових приміщень, то, відповідно підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати плату за комунальні послуги по квартирі АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для житлового приміщення.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача в подальшому нараховувати плату за комунальні послуги за тарифами, встановленими для житлового приміщення.
Зазначена вимога задоволенню не підлягає, оскільки не допускається захист права на майбутнє.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про склад сімї за формою № 3.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204 затверджено довідку про склад сімї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (форма № 3). Довідка видається відповідним підприємством (організацією) чи виконавчим органом сільської (селищної) ради, на балансі у кого знаходиться житлове приміщення.
Оскільки житлове приміщення (квартира АДРЕСА_1) знаходиться в будівлі , яка перебуває на балансі відповідача, то позовні вимоги про зобов'язання відповідача видати позивачу довідку форми № 3 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо нарахування плати за комунальні послуги квартири АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для нежитлових приміщень.
Зобов'язати Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) перерахувати з 01 березня 2009 року плату за комунальні послуги по квартирі АДРЕСА_1 за тарифами, встановленими для житлового приміщення по місту Києву.
Зобов'язати Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати ОСОБА_1 довідку про за формою № 3.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко
Постанова складена в повному обсязі та підписана 18.02.2013 року.