26.02.2013
Справа № 482/118/13-а
Іменем України
26 лютого 2013 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі головуючого судді - Ітріна М.В., при секретарі Андреєвій Ю.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Кузьоми Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Одеса справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання дій незаконними, скасування рішення про нарахування субсидії та зобов'язання прийняти рішення відповідно до чинного законодавства, -
22 січня 2013 р. позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача. В обґрунтування своїх вимог вказав, що 30 жовтня 2012 р. подав заяву про нарахування субсидії на період опалювального сезону з жовтня 2012 р. по квітень 2013 р. з приводу оплати за газ, електроенергію та водопостачання.
10 січня 2013 р. отримав відповідь, якою йому призначили субсидію за нульовою ставкою за жовтень 2012 р.
Вважає це рішення незаконним, посилаючись на те, що при розрахунку щодо надання субсидії у витрати на 2012 р. не включено послуги по газопостачанню, якими він користувався у серпні-жовтні 2012 р. При цьому відповідач взяв до уваги довідку з газового господарства про те, що нібито його будинок відключено від газопостачання 20 червня 2012 р., що не відповідає дійсності.
Відповідачем встановлено, що з жовтня по грудень 2011 р. та з січня по квітень 2012 р. він користувався газом, однак при встановленні розміру плати за житлово-комунальні послуги не включив оплату за газ, а відтак, то й ці витрати стали нижчими, що стало підставою для не нарахування субсидії.
Просив визнати дії відповідача незаконними, скасувати рішення від 25 грудня 2012 р. про призначення йому житлової субсидії на один місяць з жовтня 2012 р. по жовтень 2012 р. в сумі 0,00 грн та зобов'язати прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача заявлені вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити посилаючись на наступне.
27 грудня 2012 р. позивачу відмовлено у призначенні субсидії, за нарахуванням якої він звернувся 30 жовтня 2012 р. Підставою цьому рішенню стала довідка управління газового господарства виконана в електронному виді про те, що на момент звернення за наданням субсидії позивачу не надаються послуги з газопостачання.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи і перевіривши їх письмовими доказами, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з таких підстав.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг регулюється Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. за № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. за № 1050 (далі - Положення) та Методикою надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива (затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, Міністерства енергетики України, Державної акціонерної холдингової компанії «Укргаз» від 15 квітня 1998 р. за № 58/45/91/73/51/23/10-538 із змінами та доповненнями (далі - Методика), яка розроблена з метою забезпечення цільового використання бюджетних коштів на надання населенню субсидії.
Право на отримання адресної безготівкової субсидії поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях приватного житлового фонду - на оплату комунальних послуг (пункт 2 Положення).
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення (пункт 3 Положення).
Пункт 4 Положення та п. 1.4. Методики визначають, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
У разі застосування визначених Кабінетом Міністрів України розрахункових норм для призначення субсидій залежно від кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) субсидія призначається за наявності різниці між розрахунковою вартістю житлово-комунальних послуг і обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу.
Зі змісту абзацу 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. № 1156 (зі змінами внесеними Постановою КМУ від 14.07.2010 р. № 621) «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» видно, що розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування зазначеними послугами за умови призначення субсидії становить 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу.
Згідно абзацу 3 пункту 14 Положення та пункту 2.1. Методики субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та природного газу (електроенергії), що використовуються для індивідуального опалення, надається на опалювальний період починаючи з місяця звернення за її призначенням.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом, позивач ОСОБА_1 проживає у власному приватному житловому будинку АДРЕСА_1, який газифіковано та здійснюється його водопостачання і енергопостачання. Обсяг споживання води, газу та електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку.
У опалювальний період з 15 жовтня 2011 р. по 15 квітня 2012 р. позивач отримував субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
30 жовтня 2012 р. позивач, відповідно до вимог п. 13 Положення та п. 3.1. Методики звернувся до відповідача із заявою про призначення аналогічної субсидії на опалювальний період з жовтня 2012 р. по квітень 2013 р.
На час цього звернення в заяві вказав, що користується такими житлово-комунальними послугами як газопостачання будинку, водовідведення та електропостачання. Склад сім'ї три особи, середньомісячний сукупний дохід якої становить 1 934 грн.
27 грудня 2012 р. рішенням відповідача позивачу призначено житлову субсидію на один місяць, з жовтня 2012 р. по жовтень 2012 р., включно щомісячно в сумі 0,00 грн.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що підставою для призначення субсидії у такому виді стала довідка газового господарства про те, що на момент звернення за наданням субсидії позивач не споживає природний газ.
Зі спірного рішення видно, що до розрахунку субсидії відповідач не включив таку житлово-комунальну послугу як споживання природного газу.
Проте, у змісті спірної довідки Новоодеського управління і експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства „Миколаївгаз" від 19.12.2012 р. наданої відповідачу в електронному виді не зазначено той факт, що позивач не користується природним газом. Вказано лише, що сума нарахувань за жовтень 2012 р. складає 0,00 грн. Заборгованість на 1 грудня 2012 р. становить 2 474,85 грн та в наявності договір реструктуризації на цю суму, що свідчить про те, що на момент звернення до відповідача за наданням субсидії позивач користується природним газом.
На підтвердження цієї обставини позивач надав суду копії квитанцій про сплату за спожитий природний газ у спірний період часу.
Таким чином, відповідач виконуючи вимоги п. 13 Положення щодо запиту про забезпечення позивача комунальними послугами, з урахуванням змісту довідки управління газового господарства безпідставно та передчасно дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 не користується природним газом, що потягло за собою прийняття незаконного рішення щодо надання житлової субсидії на жовтень 2012 р. на суму 0,00 грн.
За такого, таке рішення підлягає скасуванню, а заява ОСОБА_1 повторному розгляду відповідно до вимог вищезгаданого Положення та Методики.
Керуючись ст.ст. 6-11, 15, 86, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області - задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області при прийнятті рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії на опалювальний період 2012-2013 років та скасувати рішення від 27 грудня 2012 року про нарахування йому субсидії за жовтень місяць 2012 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 жовтня 2012 року щодо призначення йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2012-2013 роки відповідно до вимог чинного законодавства та прийняти рішення.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новоодеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий