вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
18 лютого 2013 р. Справа №2а-14189/12/0170/2
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби
третя особа Окружну державну податкову службу - центральний офіс з обслуговування великих платників податків
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень
за участю представників:
від позивача - Брагін О.В. - пред-к, дов.№ 11/60 від 02.01.2013 р.
від відповідача - не з'явився.
від третьої особи - не з'явився.
Суть спору: Публічне акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (далі відповідач) від 03.12.2012р. № 0000124030 та № 0000114030. Вимоги мотивовані тим, що під час проведення відповідачем документальної позапланової перевірки було неправомірно прийняти рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ .
Представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 06.02.2013 р. заперечував проти задоволення позову, зазначив,що зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ було здійснено з дотриманням вимог чинного законодавства.
Ухвалою від 06.02.2013 р. було залучено для участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Окружну державну податкову службу - центральний офіс з обслуговування великих платників податків (далі третя особа) , провадження по справі зупинено до 18.02.2013р.
У судове засідання, яке відбулось 18.02.2013 р. , відповідач та третя особа явку своїх представників не забезпечили, про день та час його проведення були сповіщені належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надали, представник позивача наполягав на задоволенні позову, розгляді справи на підставі залучених до неї документів.
Суд , вивчивши думку представника позивача , приймаючи до уваги те, що всі учасники процесу були сповіщені належним чином про час та день проведення судового засідання , відсутність клопотання про відкладення розгляду справи , закінчення терміну розгляду справи , визначеного у ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
Працівники відповідача в період з 01.11.2012р. по 07.11.2012 р. провели документальну позапланову виїзну перевірку правомірності «Договору про спільну діяльність ДАТ «Чорноморнафтогаз» з ДК «Укргавидобування» частини залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту фактично сплачена отримувачем товарів/послуг по періодах серпень 2009 р., вересень2009 р., жовтень 2009 р., листопад 2009 р., грудень 2009 р., лютий 2010р., березень 2011р., червень 2011р., листопад 2011р., грудень 2011р. по декларацій з ПДВ за вересень 2012 р., за результатами якої 14.11.2012 р. склали акт №1550/10/40-30/106995222. У висновках зазначеного акту зафіксовано, що в порушення п.200.6 п. 200.14 ст.200 ПК України позивачем занижена сума бюджетного відшкодування ПВД в наступних податкових періодах по декларації за вересень 2012 р. у сумі 5034830 грн., на порушення п.102.5 ст.102 ПК України завищена сума залишку від'ємного значення , який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за вересень 2012 р. На загальну суму 7214922 грн.
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 03.12.2012 р. прийняти податкове повідомлення - рішення № 0000124030, згідно з яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ по Декларації № 9062957031 від 15.10.2012 р. за 9 міс. 2012 р. на 7214922 грн., та № 0000114030 , згідно з яким йому збільшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на 5034830 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України), який надрав чинності з 01.01.2011 р.
Відповідно до п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
У п.102.5 ст102 ПК України вказано,що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
У п.187.1. ст. 187 ПК України зазначено,що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 198.1.ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).
Відповідно до п.200.1. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У п. 200.2 ст. 200 ПК України встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст.200 ПК України).
У п.200.4. ст.200 ПК України визначено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.п.200.7. ст.200 ПК України).
Відповідно до п. 200.11 ст.200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
У п.200.14 ст.200 ПК України вказано, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Судом встановлено ,що між позивачем та ДК «Укргазвидобування» 25.10.2000р. був укладений договір про спільну діяльність в Азовському морі (далі Договір про спільну діяльність), до якого сторони 01.07.2004 р. уклали додаткову угоду №2, згідно з п. 4.1 якої позивач здійснює в тому числі податковий облік спільних справ з виконання Договору.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач при поданні податкової звітності по ПДВ по Договору про спільну діяльність за вересень 2012 р. подав розрахунок суми бюджетного відшкодування , вказавши суму залишку від'ємного значення у розмірі 12539455 грн.
За результатами вивчення наданого позивачем розрахунку суми бюджетного відшкодування по ПДВ по Договору про спільну діяльність за вересень 2012 р. в наслідок проведення документальної позапланової виїзної перевірки податковим органом складено акт перевірки №1550/10/40-30/106995222, в якому зазначено, що позивачем занижена сума бюджетного відшкодування ПДВ в наступних податкових періодах по декларації за вересень 2012 р. у сумі 5034830 грн., завищена сума залишку від'ємного значення , який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за вересень 2012 р. на 7214922 грн.
Незважаючи на неодноразові вимоги суду, відповідачем в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надано будь -яких доказів ані порушення позивачем встановленого чинним законодавством України 1095 денного терміну для вирішення питання щодо визначення суми бюджетного відшкодування ПДВ, ані невірного визначення ним суми залишку від'ємного значення ПДВ.
В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач отримав будь-яку суму бюджетного відшкодування у зазначені ним періоди у податкової звітності по ПДВ по Договору про спільну діяльність за вересень 2012 р. .
З огляду на зазначене суд вважає , що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки №1550/10/40-30/106995222 від 14.11.2012 р. р. , про порушення платником податків вимог ПК України , невірного визначення ним суми бюджетного відшкодування по ПДВ за вересень 2012 р. не відповідають дійсним обставинам справи, в наслідок чого існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.02.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 25.02.2013 р.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити .
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 03.12.2012 р. №0000124030.
3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби від 03.12.2012 р. №0000114030.
4. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку коштів, призначених на утримання Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби , на користь Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (м.Сімферополь, ПР.Кирова/пров.Совнаркомоський 52/1 , код ЄДРПОУ 00153117) 2146 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.