Копія
Справа № 2270/3196/11
04 травня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіГнап Д.Д.
при секретарі Тимощуку І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" до Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації про визнання нечинними пунктів 3.3 адміністративного договору №№ 1,11 від 22.09.2008 року та від 26.12.2008 року, -
ТОВ "Оболонь Агро" звернулося з позовом до Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації про визнання недійсним пункту 3.3 адміністративного договору № 1 "Надання та використання коштів фонду державного бюджету" від 22.09.2008 року та визнання недійсними пунктів 3.3 адміністративного договору №№ 1,11 від 22.09.2008 року та від 26.12.2008 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року справу № 2270/3196/11 за позовом ТОВ "Оболонь Агро" до Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації про визнання недійсним пункту 3.3 адміністративного договору № 1 від 22.09.2008 року було об'єднано з адміністративною справою № 2270/3197/11 за позовом ТОВ "Оболонь Агро" до Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації про визнання недійсним пункту 3.3 адміністративного договору № 11 від 26.12.2008 року, присвоївши об'єднаній справі № 2270/3196/11.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації не мало дієздатності для укладення оспорюваного договору, оскільки відповідач не є головним розпорядником коштів і діяв поза межами своєї компетенції, умови договору про повернення суперечать нормам законодавства.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги змінив, просив визнати нечинними пункти 3.3 адміністративного договору № 1 від 22.09.2008 року адміністративного договору № 11 від 26.12.2008 року "Надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету", укладеного між управлінням агропромислового розвитку Чемеровецької райдержадміністратції та товариством з обмеженою відповідальністю "Оболонь агро" .
Представник відповідача позов не визнала, вважає умови договору дійсними та просить в задоволені позову відмовити.
Прокурор позовні вимоги не визнав, вважає, що оскільки позивач є суб'єктом господарювання, не знаходиться в підпорядкуванні до відповідача, тому даний договір є цивільно-правовим. Крім того, позивачем пропущено строки звернення до суду, всі умови договору є чинними, просить в задоволені позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків унаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях» від 28.07.2008 р. № 1010-р за рахунок резервного фонду державного бюджету виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання розпорядження КМ України від 28.07.2008р. Хмельницька обласна державна адміністрація своїм розпорядженням від 12.08.2008р. №428/2008-р розподілила кошти між районними державними адміністраціями області для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії на території Хмельницької області.
Розпорядженням від 18.08.2008р. №384/2008-р Чемеровецька районна державна адміністрація розпорядником зазначених коштів визначила управління агропромислового розвитку та затвердила відповідний розподіл коштів в розрізі сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків.
Між Управлінням агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації та ТОВ "Оболонь Агро" було укладено договора № 1 від 22 вересня 2008 року та № 11 від 26.12.2008 року "Про надання та використання коштів резервного фонду бюджету", відповідно до умов яких відповідач надає позивачу кредитні кошти на загальну суму 439200 грн. та виділені відповідно до розпорядження обласної державної адміністрації від 12.08.2008 року №428/2008-р «Про розподіл коштів виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області», розпорядження районної державної адміністрації від 18.08.2008 року «Про розподіл коштів виділених розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008 року №428/2008-р на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в липні 2008 року на території Чемеровецького району», пунктом 3.3 зазначеного договору передбачено повернення отриманих коштів позивачем до 01 вересня 2009 року.
Адміністративним договором у розумінні пункту 14 статті 3 КАС є дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Виходячи зі змісту частини 2 статті 4 КАС, спори, що підпадають під юрисдикцію адміністративних судів, мають публічно-правовий характер.
Таким чином, публічно-правовий спір, який виник з приводу укладання та виконання договору, зміст якого складають права та обов'язки сторін щодо реалізації владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Однією із ознак, що дозволяють відрізнити адміністративний договір від цивільно-правового, є мета його укладання. Оскільки сфера функціонування адміністративного договору - це відповідна система державного управління на будь-якому ієрархічному рівні, то метою адміністративних договорів є реалізація функцій держави, а більш конкретно - реалізація повноважень того чи іншого органу. У свою чергу мета цивільно-правових договорів - це задоволення потреб суб'єктів цивільно-правових відносин, отримання прибутку та відповідних (майнових чи немайнових) матеріальних благ - об'єктів цивільного обороту.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року N 279-VI (який був чинний на час виникнення правовідносин), Кабмін забезпечує здійснення заходів та приймає рішення з питань ліквідації наслідків стихійного лиха.
Метою укладення договорів № 1 від 22 вересня 2008 року та № 11 від 26.12.2008 року між Управлінням агропромислового розвитку Волочиської районної державної адміністрації та ТОВ "Оболонь Агро" було виконання покладених на виконавчу владу повноважень розпорядника бюджетних коштів. Вступаючи у договірні правовідносини, що є предметом розгляду даної адміністративної справи, відповідач не мав за мету набуття майнового блага, а сторони не були вільні у визначенні умов договору.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оспорюваний договір має всі ознаки адміністративного договору у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду державного бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 415 затверджено Порядок використання коштів резервного фонду державного бюджету. Відповідно до частини 2 пункту 11 цього Порядку кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Розподіл бюджетного призначення резервного фонду відповідного бюджету провадиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної ради.
Згідно з п. 22 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету повинні бути визначені умови повернення коштів, виділених з резервного фонду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації діяло не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України при укладанні договорів № 1 від 22 вересня 2008 року та № 11 від 26.12.2008 року між Управлінням агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації та ТОВ "Оболонь Агро" на умовах повернення коштів, оскільки ці умови можуть бути встановлені тільки у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету (Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків унаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях» від 28.07.2008 р. № 1010-р), а відтак договір підлягає визнанню нечинним, оскільки розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р, є рішенням головного розпорядника коштів і Чемеровецька районна державна адміністрація не була уповноважена на встановлення порядку повернення виділених коштів.
Враховуючи вищевикладене, суд, вважає, що позов слід задоволити.
На підставі Конституції України, Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 415, керуючись статтями 2, 3, 9, 17, 158-160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати нечинними пункт 3.3 адміністративного договору № 1 від 22.09.2008 року та пункт 3.3 адміністративного договору № 11 від 26.12.2008 року "Надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету", укладеного між управлінням агропромислового розвитку Чемеровецької райдержадміністратції та товариством з обмеженою відповідальністю "Оболонь агро".
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 05 травня 2011 року
Суддя/підпис/Д.Д. Гнап
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Д. Гнап