255/1141/13- а
№ 2а/255/91/2013
Іменем УКРАЇНИ
25 лютого 2013 року суддя Ворошиловського районного суду м. Донецька Пруднікова Г.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення України Ворошиловської в м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення України Ворошиловської в м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення.
Ухвалою від 04.02.2013 року було відкрито скорочене провадження у справі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на ст. ст. 16, 19, 56, 60 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно якої, він має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати. Позивач зазначив, що він має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, у зв'язку з чим відповідач виплатив йому в січні 2012 року компенсацію на оздоровлення у розмірі 100 грн., але у сумі, меншій ніж встановлено законодавством.
Просив суд визнати діяльність УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради щодо відмови виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік у повному обсязі такою, що суперечить нормам ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами і доповненнями; зобов'язати УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради, провести перерахунок та виплатити недораховану суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік, згідно норм ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 5 мінімальних заробітних плат, які були встановлені на момент виплати; стягнути з УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради на користь позивача недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік в сумі 5 390,42 грн.
Відповідач надав суду заперечення, в яких зазначив, що Міністерство праці та соціальної політики України є головним розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснює контроль за повнотою надходжень та витрачанням бюджетних коштів.
Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою щорічної допомоги на оздоровлення, здійснюється із розрахунку розміру сум, визначених Постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року та Постановою КМУ №562 від 12.07.2005 року. Пунктом 5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України віднесено до нормативно - правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні - нормативно правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Тому відповідно до існуючих фінансових можливостей, держава гарантує виплату зазначеної допомоги в розмірах встановлених вищенаведеними нормативно - правовими актами. Згідно встановлених законодавством розмірів ОСОБА_1 була нарахована допомога на оздоровлення в травні 2012 року та виплачена у грудні 2012 року. Вважають свої дії правомірними.
Суд, дослідивши надані УПСЗН Ворошиловської районної у м. Донецьку ради заперечення та матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 (а.с.7).
Позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії щорічно отримує від Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради від 28.01.2013 року №01/1-22-0047 (а.с.14), щорічна допомога на оздоровлення, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії склала 100 грн.
Відповідно до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії виплачується у розмірі - п'ять мінімальних заробітних плат. За приписами ч. 5 цієї статті щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Згідно заперечень Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради №11/987 від 20.02.2013 року допомога на оздоровлення за 2012 рік була нарахована позивачеві в травні 2012 року, а виплачена в грудні 2012 року в розмірі 100 грн., в межах коштів, передбачених Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік» у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562.
Згідно до вимог ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі Закон №796-ХІІ) фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Частиною 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Абзацом другим даного пункту встановлено, якщо іншим нормативно - правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 22.11.2011 року № 4282-VІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» (далі - Закон №4282-VІ) передбачене застосування в 2012 році норм і положень, зокрема, статті 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Відповідно до пункту 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам необхідно звертати увагу на те, що у разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше. Крім того, судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Оскільки Закон № 4282-VІ прийнято пізніше за Закон № 796-ХІІ, суд вважає, що саме положення Закону № 4282-VІ підлягають застосуванню до спірних правовідносин. Відтак, протиправність в діях відповідача при виплаті позивачу спірної компенсації, а саме у розмірі 100 грн. - відсутня.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позивачу правомірно нарахована та виплачена щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 100 грн.
На підставі викладеного, Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік», ст. ст. 48, 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ № 562 від 12.05.2005 року, керуючись статтями 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ворошиловський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Постанова надрукована у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного
суду м. Донецька Г.М. Пруднікова