Чернігівської області
14000, м. Чернігів, тел. (462) 672-847
проспект Миру, 20
Іменем України
" 21 " лютого 2013 року справа № 927/151/13-г
За позовом Прилуцького міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Прилуцької районної державної адміністрації
17500, м. Прилуки Чернігівської області, вул. Київська, 220
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: 1. Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області 14000, м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 41 - а 2. Охінківська сільська рада Прилуцького району Чернігівської області 17550, с. Охіньки Прилуцького району Чернігівської області, вул. Шевченка, 13
До Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина»
17311, с. Калюжинці Срібнянського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 51
про стягнення 46 016 грн. 00 коп.
Суддя А.С.Сидоренко
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
від Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області: Степанець І.П. - зав. юр. сектору, дов. від 15.08.2012р. № 01-662
від Охінківської сільської ради: не з'явився
В судовому засіданні взяла участь прокурор відділу прокуратури Чернігівської області Курило Я.М., посв. від 25.09.2012р. № 005705
В судовому засіданні 21.02.2013р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Прилуцьким міжрайонним прокурором в інтересах держави в особі Прилуцької районної державної адміністрації (надалі - позивач) заявлено позов до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» (надалі - відповідач) про відшкодування шкоди в розмірі 46 016,00 грн., завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки загальною площею 62,3 га, розташованої на території Охінківської сільської ради Прилуцького району.
В обґрунтування заявленого позову прокурор вказує, що підставою для нарахування та стягнення шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки є факт наявності відповідного правопорушення, розмір самовільно зайнятої земельної ділянки підтверджений актом перевірки та актом обстеження земельної ділянки. При цьому, прокурор посилається на положення постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», згідно яких підставами для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є матеріали справи, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис з вимогою усунути порушення, акт обстеження земельної ділянки.
Розрахунок розміру шкоди здійснений у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень № 1400602672133 та № 1400602678557.
До початку судового засідання 12.02.2013р. від позивача надійшла заява (від 04.02.2013р. № 02-10/365) про підтримання ним позовних вимог, заявлених Прилуцьким міжрайонним прокурором, в повному обсязі.
Одночасно позивач просить суд здійснити розгляд справи за відсутності його представника, оскільки на даний час в апараті Прилуцької районної державної адміністрації юрист відсутній, а відповідна посада є вакантною.
Відповідач відзив на позовну заяву з документами на підтвердження фактів (обставин) викладених в ньому не надав, в судове засідання не з'явився.
Оскільки відповідач повідомлявся належним чином про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень № 1400602673563 та № 1400602678549, неявка його представника не перешкоджає розгляду справи.
Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області надала письмові пояснення щодо суті спору, згідно яких позовні вимоги підтримуються нею в повному обсязі, вважаються законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Охінківська сільська рада Прилуцького району Чернігівської області належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400602678530, однак до суду повноважного представника не направила.
До початку судового засідання 21.02.2013р. від Охінківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області надійшла заява (від 15.02.2013р. № 38), згідно якої позовні вимоги, заявлені Прилуцьким міжрайонним прокурором, підтримуються нею в повному обсязі.
Одночасно Охінківська сільська рада Прилуцького району Чернігівської області просить суд здійснити розгляд справи за відсутності його повноважного представника.
Справа розглядається на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення прокурора та повноважного представника Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» зареєстроване розпорядженням Срібнянської районної державної адміністрації від 30.03.2000р. за адресою: с. Калюжинці Срібнянського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 51.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції станом на момент проведення перевірки) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
При цьому, за змістом п. 12 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).
Згідно ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:
а) цивільно - правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
б) свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно ст. ст. 1, 13, 16 та 21 Закону України від 09.04.1999р. № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (надалі - Закон № 586-XIV), виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення, зокрема, питання використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль, зокрема, за використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів.
Місцева державна адміністрація, зокрема, розпоряджається землями державної власності відповідно до закону, а також вживає заходів до відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Згідно ст. ст. 1, 5, 6, 9 та 10 Закону України від 19.06.2003р. № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон № 963-IV), самовільне зайняття земельної ділянки - будь - які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
До повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема:
а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;
д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину;
звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Згідно Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 № 312 (надалі - Порядок) Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (далі - Держземінспекція) та її територіальні органи.
Держземінспекція та її територіальні органи (далі - інспекційні органи Держкомзему) проводять, зокрема, позапланові перевірки.
Позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему.
У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин:
отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції;
за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів.
Як вбачається з матеріалів справи (ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2011р. по справі № 2а-4341/10/2570), 03 лютого 2004р. між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди земельних ділянок (не витребуваних земельних часток (паїв), власники яких не реалізували свого права) загальною площею 87,3 га, який 20.02.2004р. був зареєстрований в Прилуцькому районному відділі земельних ресурсів Чернігівського обласного головного управління земельних ресурсів за № 1, з терміном - 5 років.
Вказані вище земельні ділянки були передані відповідачеві згідно акту приймання - передачі за 2006 рік.
Позивач, листом від 15.01.2009р. № 02-24/135, повідомив відповідача про припинення права оренди землі у зв'язку із закінченням терміну оренди земельних ділянок площею 64,98 га на території Охінківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області.
17.02.2009р. (до закінчення терміну дії договору оренди 2004 року) відповідач звернувся до позивача з клопотанням про надання в оренду вказаних вище земельних ділянок.
12.03.2009р. відповідач отримав дозвіл на розробку технічної документації на вказані вище земельні ділянки на умовах оренди.
06.09.2010р. (на підставі розпорядження позивача від 06.09.2010р. № 385 «Про затвердження технічної документації та надання земель в оренду»), відповідач отримав в оренду вказані вище земельні ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.07.2010р. позивач звертався до першого заступника начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області - начальника Управління Держземінспекції Шведа В.Д. з дорученням (лист № 02-24/1706) провести перевірку дотримання вимог чинного законодавства при використанні земель СТОВ «Батьківщина» на території Охінківської сільської ради Прилуцького району. В обґрунтування свого доручення позивач послався на той факт, що близько 62,3 га ріллі перебуває у користуванні товариства без будь - якого документального оформлення. Вказаний лист був отриманий Держземінспекцією у Чернігівській області 12.07.2010р. вх. № 756/02-05 (згідно відтиску штампу на копії листа).
З проханням аналогічного змісту до Держземінспекції у Чернігівській області звернулось і Управління Служби безпеки України в Чернігівській області (лист від 20.07.2010р. № 22/1317).
Враховуючи наведені вище звернення, 12.07.2010р. першим заступником начальника Головного управління Держкомзему у Чернігівській області - начальником Управління Держземінспекції Шведом В.Д. був виданий наказ № 353 на проведення у термін з 13.07.2010р. по 26.07.2010р. позапланової перевірки щодо можливого порушення вимог земельного законодавства з боку СТОВ «Батьківщина».
20.07.2010р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Сидорко А.В., на підставі посвідчення (направлення) від 12.07.2010р. на проведення перевірки з 13.07.2010р. до 26.07.2010р., за участю старшого оперуповноваженого Прилуцького МВ УСБУ в Чернігівській області капітана Піщенка Є.П., оперуповноваженого відділу БНОПТ Прилуцького відділу податкової міліції Куліковського В.В., головного спеціаліста управління агропромислового розвитку Прилуцької районної державної адміністрації Михальчука М.Г. та голови Охінківської сільської ради Кислого О.М., була проведена позапланова перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства СТОВ «Батьківщина» при використанні земельних ділянок (не витребуваних паїв) на території Охінківської сільської ради.
У результаті перевірки встановлено: «на час перевірки земельні ділянки загальною площею 62,3 га (частки паїв, власники яких не реалізували свого права) на території Охінківської сільської ради самовільно використовуються СТОВ «Батьківщина» для вирощування сільськогосподарських культур, а саме на земельних ділянках площею 22,0 га вирощують овес, на земельній ділянці пл. 40,3 га кукурудза. Дане порушення суперечить вимогам ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України та підпадає під дію ст. 53-1 КУпАП».
Відповідні висновки відображені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 20.07.2010р.
02.08.2010р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Сидорко А.В. був складений протокол про адміністративне правопорушення № 000462 (надалі - Протокол).
Згідно Протоколу внаслідок порушення вимог земельного законодавства СТОВ «Батьківщина» заподіяно шкоди (збитків) в сумі 46 015,00 грн., що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту). Одночасно директор товариства був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з Протоколу, директор СТОВ «Батьківщина» гр. Дмитренко О.М. не погодився з висновками, наведеними в Протоколі, та надав наступні пояснення: «зі змістом протоколу не згоден, так як орендна плата сплачується регулярно, проводиться покращення ґрунтів, держава збитків не понесла ніяких». Другий примірник Протоколу був отриманий директором товариства, що підтверджується його особистим підписом на Протоколі.
02.08.2010р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Сидорко А.В. був виданий припис № 001351 щодо усунення виявленого порушення земельного законодавства у тридцятиденний термін. Даний припис був отриманий директором товариства 02.08.2010р., що підтверджується його особистим підписом на приписі.
Також, 02.08.2010р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Сидорко А.В. був складений акт № 08 обстеження земельної ділянки, копія якого була отримана директором СТОВ «Батьківщина» та зі змістом якого останній не погодився, а також здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту). Згідно даного розрахунку розмір шкоди становить 46 015,00 грн. і підлягає сплаті правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення розрахунку розміру заподіяної шкоди. Розрахунок у кількості одного примірника отриманий директором СТОВ «Батьківщина» 02.08.2010р. з наступними поясненнями: «з розрахунком розміру шкоди не згоден, кошти за оренду землі сплачую вчасно».
Згідно постанови від 06.08.2010р. № 1 про закриття справи, державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Сидорко А.В., під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, був зроблений висновок про те, що в порушенні є ознаки злочину, відповідальність за який передбачений ст. 1971 Кримінального кодексу України. З урахуванням даної обставини, справу про адміністративне правопорушення, яке вчинив директор СТОВ «Батьківщина» гр. Дмитренко О.М. було закрито, а матеріали справи передані до Прилуцької міжрайонної прокуратури (лист від 09.08.2010р. № 1007). Копію даної постанови 09.08.2010р. було направлено особі, щодо якої її винесено.
Як вбачається із пояснень прокурора, остаточне рішення за результатами перевірки на даний час не прийнято.
Згідно п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.
Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
У вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Згідно з п. п. «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства, зокрема, за самовільне зайняття земельних ділянок.
Враховуючи те, що під час проведеної перевірки був встановлений факт використання відповідачем земельної ділянки загальною площею 62,3 га, розташованої на території Охінківської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, за відсутності відповідного рішення органу місцевої виконавчої влади про її передачу у користування (оренду) та відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки або інших доказів, які свідчили б про правомірність її використання, службовою особою управління Держкомзему у Прилуцькому районі був здійснений розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (за межами населеного пункту), який становить 46 015,00 грн. Даний розрахунок був проведений згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач належними та допустимими засобами доказування не спростував викладені в позовній заяві обставини, не навів причин відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку, не обґрунтував наявності у нього права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, не підтвердив вжиття ним заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина», с. Калюжинці Срібнянського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 51 (код 30875436) в доход місцевого бюджету (одержувач: місцевий бюджет, код 37984681, поточний рахунок Охінківської сільської ради 33110331700408, МФО 853592, код платежу 24062100) 46 016 грн. 00 коп. шкоди.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина», с. Калюжинці Срібнянського району Чернігівської області, вул. Незалежності, 51 (код 30875436) в доход Державного бюджету (Отримувач: УК у м. Чернігові, код 38054398, рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22030001) 1720 грн. 50 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.С.Сидоренко
Рішення підписано 26 лютого 2013 року.
Суддя А.С.Сидоренко