02093, м. Київ, вул. Поліська, 3-Б, тел. 567 90 48 факс 567 80 79; e-mail:inbox@apladm.ki.court.gov.ua
Справа: №22-а-6595/08 Головуючий у 1-й інстанції: Попікова О.В.
Доповідач: Коваль М.П.
09 жовтня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Коваля М.П.,
суддів Саприкіної І.В.
Бараненко І.І.,
при секретарі Сироті П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області на постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року по справі за адміністративним позовом Споживчого товариства «Добробут» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішень, -
Споживче товариство «Добробут» звернулося до Господарського суду Київської області із позовом до Бориспільській об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішень від 21.12.2006 р. № 0003492305/0 та від 21.12.2006 р. № 0003502305/0.
Постановою Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року позов задоволено частково, скасовано рішення Бориспільської ОДПІ від 21.12.2006 року № від 22.03.2006 року № 0003492305/0, в решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановоюБориспільська об'єднана державна податкова інспекція Київської області звернулася з апеляційною скаргою, в якійпросить постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року скасувати та постановити нову постанову.
В судовому засіданні представник Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області апеляційні вимоги підтримав та в їх обґрунтування зазначив, що судом першої інстанції неповно з'ясовано усі обставини справи, не надано належної оцінки доказам, а також порушені та неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що вважає постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року законною та обґрунтованою, просив апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін у справі та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, під час проведеної 6 грудня 2006р. перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу у магазині, що розташований за адресою: с. Вороньків, вул. Центральна, 16 та належить Споживчому товариству „Добробут"., працівниками податкової інспекції було виявлено порушення п. 9 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незабезпечено зберігання фіскальних звітних чеків в КОРО № 1004001806р.\1177\2, а саме: 2 звітів № 0335, 0349, 0458, 0525, 0530. Також перевіркою встановлено, що в КОРО незабезпечено своєчасне оприбуткування готівки на підставі фіскальних звітних чеків, а саме: 2 звіт 0545 від 2.07.2006р. на суму 711грн 20 коп., 0546 від 3.07.2006р. на суму 513,55 грн., 0549 від 6.07.06 на суму 1050 грн. 40 коп., 0550 від 7.07.06 на суму 597 грн. 05 коп., 0553 від 10.07.06 на суму 798 грн. 15 коп., 0554 від 11.07.06 на суму 781 грн., внаслідок чого в КОРО не оприбутковано готівки на підставі згаданих фіскальних чеків загалом на суму 4451,35 грн., про що складено відповідний акт № 100014002305.
На підставі вказаного акта 21.12.2006 р. Бориспільською ОДПІ було прийняте рішення № 0003502305\0, яким позивачеві нараховано 340 грн. фінансових санкцій за порушення вимог п. 9 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та рішення від 21.12.2006р. № 0003492305\0, яким позивачем нараховано 22256,75 грн. штрафних санкцій на підставі статті 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95 ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно пункту 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Як встановлено судом першої інстанції, СТ „Добробут" не забезпечено належне зберігання фіскальних звітних чеків, зазначених в акті перевірки, що унеможливлює висновок про відсутність з боку позивача порушення вимог 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Згідно приписів Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій, а каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано для огляду КОРО, яка перевірялась податківцями під час перевірки, і яка була досліджена судом першої інстанції. Як встановлено судом першої інстанції, з оригіналу вказаної книги вбачається, що всі фіскальні звітні чеки Zзвіт 0545 від 2.07.2006р. на суму 711грн 20 коп., 0546 від 3.07.2006р. на суму 513,55 грн., 0549 від 6.07.06 на суму 1050 грн. 40 коп., 0550 від 7.07.06 на суму 597 грн. 05 коп., 0553 від 10.07.06 на суму 798 грн. 15 коп., 0554 від 11.07.06 на суму 781 грн. підклеєні та знаходяться у Книзі. Разом з тим, у розділі 2 облік руху готівки та сум розрахунків позивачем не було у повній мірі відображено запис про рух готівки по цих Zзвітах, про що і зроблено запис перевіряючими.
Підставою для висновку ОДПІ щодо не оприбуткування позивачем готівки на суму 4451,35 грн. була відсутність повних записів у розділі 2 КОРО щодо фіскальних звітних чеків 2 звіт 0545 від 2.07.2006р. на суму 711грн 20 коп., 0546 від. 3.07.2006р. на суму 513,55 грн., 0549 від 6.07.06 на суму 1050 грн. 40 коп., 0550 від 7.07.06 на суму 597 грн. 05 коп., 0553 від 10.07.06 на суму 798 грн. 15 коп., 0554 від 11.07.06 на суму 781 грн., оригінали яких належно зберігаються у КОРО
Згідно вимог „Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок", затв. Наказом ДПА України від 1.12.2000р. № 614 використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Як встановлено судом першої інстанції, позивачем на підтвердження відсутності з його боку порушення надано для огляду касову книгу підприємства, КОРО із підклеєними фіскальними звітними чеками, / копії прибуткових касових ордерів.
Судова колегія Київського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що недодержання позивачем вимог щодо щоденного виконання записів про рух готівки та суми розрахунків не є підставою для висновку щодо не оприбуткування готівки у касі підприємства.
Згідно вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів,, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів; під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.(п.7.16, 7.19 згаданого Положення).
Таким чином, враховуючи викладені обставини,Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем були порушені вимоги п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" і до нього були правомірно застосуванні до штрафні санкції на підставі п. 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" згідно оспорюваного рішення Бориспільської ОДШ від 21.12.2006р. № 0003502305X0. Розмір фінансових санкцій є обґрунтованим (17 грн. X20 = 340 грн.).
Також, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що у зв'язку з недоведеністю відповідачем порушень з боку позивача не оприбуткування готівки в касі на суму 4451,35 грн., фінансові санкції на підставі статті 1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" були застосовані до СТ «Добробут» Бориспільською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області законно.
Таким чином, враховуючі викладені обставини, Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає, що позов задоволений частково обґрунтовано.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області на постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року по справі за адміністративним позовом Споживчого товариства «Добробут» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішень - залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий:
Судді:
02093, м. Київ, вул. Поліська, 3-Б, тел. 567 90 48 факс 567 80 79; e-mail:inbox@apladm.ki.court.gov.ua
Справа: №22-а-6595/08 Головуючий у 1-й інстанції: Попікова О.В.
Доповідач: Коваль М.П.
(вступна та резолютивна частина)
09 жовтня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Коваля М.П.,
суддів Саприкіної І.В.
Бараненко І.І.,
при секретарі Сироті П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області на постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року по справі за адміністративним позовом Споживчого товариства «Добробут» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішень, -
Відповідно до вимог ст.ст. 158, 160 КАС України залежно від складності справи складання судового рішення у вигляді ухвали у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи. При цьому вступна та резолютивна частини ухвали підписуються всім складом суду, проголошуються в судовому засіданні та приєднується до справи.
Роз'яснити сторонам, що з обґрунтованим текстом ухвали суду вони зможуть ознайомитися 13 жовтня 2008 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158, 160 КАС України, колегія суддів, -
В задоволенні апеляційної скарги Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області - відмовити.
Постанову Господарського суду Київської області від 10 серпня 2007 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: