__________________________________________________________________________________ПОСТАНОВА
11 липня 2008 рокум. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого - Димерлія О.О.
суддів - Яковлева Ю.В., Стас Л.В.
при секретарі - Вихренко К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову господарського суду Одеської області від 08 серпня 2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
18 червня 2007 року позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси та просив скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2007 року №0004362360, посилаючись на проведення перевірки з грубим порушенням Закону України «Про державну податкову службу в Україні», на її невідповідність вимогам Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та безпідставність застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.1 ст.17 названого Закону України на загальну суму 500 грн.
Постановою господарського суду Одеської області від 08 серпня 2007 року позовні вимоги було задоволено повністю.
У поданій апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси, з посиланням на те, що постанова прийнята з неправильним застосуванням та порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «Невада».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, що застосування до ТОВ «Невада» штрафних (фінансових) санкцій на суму 500 грн. на підставі п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є неправомірним, оскільки діяльність ТОВ «Невада» не підпадає під дію вказаного закону.
Закон України "Про державну податкову службу в Україні" визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Згідно ч.1 ст. 9 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державних податкових інспекцій в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя" віднесено виконання функцій, передбачених статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2,3,8,11,12,13,16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. Пунктом 1 статті 8 указаного закону встановлено, що державна податкова адміністрація Україні виконує функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Отже Законом України "Про державну податкову службу в Україні" державним податковим адміністраціям в областях надані повноваження щодо здійснення контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкових розрахунків за товари (послуги).
Таким чином, у ДПА Вінницької області були законні підстави для проведення перевірки Вінницької філії ТОВ «Невада» щодо контролю за порядком проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Колегія суддів не може погодитись з доводами ТОВ "Невада" і про те, що контроль правильності проведення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності здійснюється лише шляхом проведення позапланової перевірки на підставі відповідного рішення суду, наказу керівника податкового органу та направлення на перевірку.
Статтею 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що органи державної податкової служби мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
2) здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Отже статтею 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що контроль за додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), продані (надані) суб'єктами підприємницької діяльності здійснюється шляхом проведення окремого виду перевірок, які не віднесені указаним Законом до документальних невиїзних перевірок або планових та позапланових виїзних перевірок.
Крім того, судова колегія не погоджується з висновками господарського суду Одеської області про те, що ТОВ "Невада" як суб'єкт підприємницької діяльності, який організує діяльність з проведення азартних ігор, не входить до переліку суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, і як наслідок, на нього не розповсюджуються норми Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" містить визначення терміну "розрахункова операція", а саме: "приймання від покупця готівкових коштів, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)". Місцем реалізації послуг, у даному випадку, є Вінницька філія ТОВ "Невада".
Відповідно до п.1 ст.3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цім Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлений перелік проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.
Діяльність з проведення азартних ігор не входить до зазначеного переліку, тому ТОВ "Невада" не звільняється від обов'язку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.
Посилання суду першої інстанції на те, що Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, не відносить діяльність з організації азартних ігор (код за КВЕД 92.71.0) до сфери послуг, тому дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не розповсюджується на господарську діяльність ТОВ "Невада" не є переконливими виходячи з наступного.
Відповідно до положень Національного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженого наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, за методологічними засадами, принципами побудови та призначенням класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є статистичною класифікацією, створеною як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації у стандартний формат, який дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації.
Код виду діяльності є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних та вибіркових статистичних спостережень і основним його призначенням є забезпечення: статистичного обліку підприємств і організацій за видами економічної діяльності у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; проведення статистичних обстежень економічної діяльності та аналізу статистичної інформації на макрорівні (складання міжгалузевого балансу виробництва і розподілу товарів та послуг відповідно до системи національних рахунків), тощо.
З аналізу викладених положень Національного класифікатора можна зробити висновок, що код виду діяльності підприємства використовується виключно для статистичних спостережень. Отже здійснення суб'єктом підприємницької діяльності того чи іншого виду діяльності згідно коду за КВЕД, не звільняє та й не може звільняти його від обов'язку проводити розрахункові операції у встановленому Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядку, оскільки саме цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та встановлює перелік проведення діяльності у цієї сфері, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.
Згідно з п. 29 ст.9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ліцензуванню підлягає організацій та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.
Відповідно постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання", що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами" від 20.11.2003 року, азартна гра - це гра, участь в якій дає змогу набувати гроші, інше майно або майнові права, результат якої визначається діями, цілком або частково залежними від випадку, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки. Визначення азартних ігор містять ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджені спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України З0 травня 2006 року за № 622/12496. Відповідно до зазначеного нормативного акту азартна гра - гра, участь в якій дає змогу отримати приз (виграш), результат якої визначається діями (подіями), цілком або частково залежними від випадковості, й умовою участі в якій є внесення гравцем ставки.
Основними визначальними ознаками азартних ігор є :
- оплатність азартної гри. Обов'язковою умовою участі у грі є внесення гравцем ставки.
- визначення переможця гри за принципом повної або часткової випадковості. Відмежування азартної гри від інших видів ігор здійснюється в залежності, чи є принцип випадковості визначальним у визначенні переможця.
- за результатом гри переможець одержує приз (виграш). Приз чи виграш може розігруватись у грошовій або майновій формі, а також у вигляді майнових прав.
Отже, проводячи діяльність з організації та проведенні азартних ігор, орендуючи гральні машини та устаткування, позивач, як суб'єкт підприємницької діяльності, діяльність якого спрямована на отримання прибутку, приймає ставку від гравця і, тим самим, надає послуги в отримані призу (виграшу).
Таким чином, рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2007 року №0004362360 є правомірним.
Відповідно до п. 4. ч.1. ст. 202 КАС України "Підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання".
Згідно п.3 ч.1 КАС України "За наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду".
Зважаючи на все вище викладене, колегія суду вважає за необхідне скасувати постанову господарського суду Одеської області від 08 серпня 2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись: ст. ст. 185, 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси -задовольнити повністю.
Постанову господарського суду Одеської області від 08 серпня 2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Невада» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя:
Судді: