головуючий суддя І інстанції - Рибцова Л.І.
суддя - доповідач - Геращенко І.В.
Донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
« 19 » листопада 2008 року справа № 22а-12101/08
м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка В.А.
суддів Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.
при секретарісудового засідання Крючковій К.М.
за участю представників сторін:
від позивача - Готін О.М. - довір. від 27.06.2008 року б/н
від відповідача - Бєльський А.М. - довір. від 05.11.2008 року № 2828
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуУправління нерухомим майном Луганської міської ради
на постанову Артемівського районного суду м. Луганська
від 04.08.2008 року
у справі № 2а-209/08
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю КБ “Будівельна ініціатива”
до відповідачаУправління нерухомим майном Луганської міської ради
провизнання протиправними дій та спонукання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю КБ “Будівельна ініциатива” звернулось до Артемівського районного суду м. Луганська з позовною заявою до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання протиправними дій щодо надання даних для розрахунку орендної плати від 17.01.2008 року № 804, визнання протиправними дій щодо надання даних для розрахунку орендної плати на 2008 рік від 31.03.2008 року № 2330, зобов'язання здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 24.05.2007 року з урахуванням функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки 0,5; зобов'язання надавати надалі дані для розрахунку за земельну ділянку на кожний рік, доки до договору оренди не будуть внесені відповідні зміни.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 04.08.2008 року у справі № 2а-209/08 (суддя Рибцова Л.І.) позовна заява задоволена.
Постанова суду мотивована тим, що, оскільки умовами договору оренди земельної ділянки встановлений розмір орендної плати, то він не може змінюватись до внесення змін в такий договір.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Вважає, що постанова суду прийнята при невірному та не всебічному дослідженні матеріалів справи, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Зазначає, що грошова оцінка земель, зазначена в договорах, визначена на момент укладання цих договорів. Оскільки в подальшому така грошова оцінка змінена рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 року № 28/10 з урахуванням індексу інфляції, яке до теперішнього часу не оскаржене та не скасоване, то Управління нерухомим майном правомірно застосувала дані нормативної грошової оцінки землі на 2008 рік на підставі цього рішення.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.
Луганська міська рада (Орендодавець) та ТОВ КБ “Будівельна ініциатива” (Орендар) на підставі рішення Луганської міської ради від 30.03.2007 року № 14/56 укладений договір оренди земельної ділянки від 16.05.2007 року., згідно якого Орендар прийняв в оренду земельну ділянку загальною площею 1,3341 га, за адресою: м. Луганськ, кв. Пролетаріата Донбасу (біля будинків № 12 та № 13), під будівництво та розміщення житлового будинку.
Згідно п. 4 договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1430515 грн. 41 коп..
Пунктом 8 договору встановлена річна орендна плата в розмірі 250 відсотків земельного податку (річного) у гривнях.
Згідно п. 16 договору оренди землі щодо земельної ділянки розмір орендної плати на момент укладення договору оренди землі у гривнях згідно мети використання земельної ділянки складає - 35762 грн. 83 коп.
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється орендарем самостійно на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем (а.с. 28 - 29).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, заявник скарги вказує на порушення норм матеріального та процесуального права та вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо того, що,оскільки в договорах встановлена сума орендної плати, то зміна суми такої плати повинна здійснюватись шляхом внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, тому відповідач вийшов за межі повноважень при зміні суми орендної плати.
Колегія суддів вважає такий висновок необґрунтованим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно до пункту “а” ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальної громади.
Аналогічне право закріплено у пункті 34 частини 1 ст. 26 та у статті 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Відповідно до ст. 116 та 125 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності або права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Тобто, Луганська міська рада, є субўєктом владних повноважень, на якого Конституцією та законами України покладені обовўязки щодо передання у власність, надання в постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок державної або комунальної власності, припинення права користування та права власності на ці земельні ділянки, а також узгодження місць розташування об'єктів на земельних ділянках.
Згідно Положення про Управління нерухомим майном Луганської міської ради Управління нерухомим майном створено згідно з рішенням Луганської міської ради та є виконавчим органом Луганської сміської ради, підконтрольним і підзвітним Луганській міській раді.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” йому делеговані повноваження щодо надання пропозицій щодо встановлення ставок земельного податку та справляння плати за землю.
Тобто, відповідач у спірних правовідносинах - Управління нерухомим майном Луганської міської ради є субўєктом владних повноважень, якому делеговані повноваження у сфері земельних правовідносин територіальної громади Луганської міської ради.
Згідно ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст. 15 цього Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 7 Закону встановлено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Відповідно до ст. 15 Закону “Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежів, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст. 21 Закону, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Як вбачається з умов вище перелічених договорів оренди землі обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції.
Згідно ст. 23 Закону “Про плату за землю” грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 18 Закону України “Про оцінку земель” нормативна оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7 - 10 років.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 року № 28/10 затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності з 01.03.2008 року.
Наряду з викладеним, згідноп. 35 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Рішення про зміну ставок земельного податку Луганська міська рада не приймала.
Крім того, колегія суддів вважає, що у спірних правовідносинах взагалі не йдеться про земельний податок, оскільки позивач є орендарем земельної ділянки та сплачує орендну плату за землю, визначену в договорі оренди.
Згідно ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служб за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 2 календарних днів місяця наступного за звітним.
Як встановлено апеляційним судом, 30.01.2008 року позивачем надана до податкового органу декларація, в якій він визначив розмір орендної плати за земельну ділянку
Таким чином, змінюючи розмір орендної плати у лютому 2008 року на поточний рік, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, встановлений законодавством.
Крім зазначеного, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок, за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 13 Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір орендитакої земельної ділянки.
З пункту 4 договору оренди земельної ділянки вбачається, що після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4 або згідно іншого нормативно - правового рішення, прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термії після звернення орендаря до вказаного органу.
Відповідно до ст. 15 Закону Україні “Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місці розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умов використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передач земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Договір оренди у встановленому законом порядку недійсним не визнавался.
Згідно ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом 34 договору передбачена зміна умов договору, відповідно до якого зміни до договору здійснюються в письмовій формі за взаємною згодою сторін, нотаріально посвідчуються та підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.
В матеріалах справи відсутні докази внесення змін до договору оренди у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність дій щодо надання данних для розрахунку орендної плати позивачу відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при повному та всебічному дослідженні матеріалів справи, висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, постанова прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про плату за землю”, Законом України “Про грошову оцінку земель”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління нерухомим майном Луганської міської ради на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 04.08.2008 року у справі № 2а-209/08 - залишити без задоволення.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 04.08.2008 року у справі № 2а-209/08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю КБ “Будівельна ініциатива” до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання протиправними дій щодо надання даних для розрахунку орендної плати від 17.01.2008 року № 804, визнання протиправними дій щодо надання даних для розрахунку орендної плати на 2008 рік від 31.03.2008 року № 2330, зобов'язання здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 24.05.2007 року з урахуванням функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки 0,5; зобов'язання надавати надалі дані для розрахунку за земельну ділянку на кожний рік, доки до договору оренди не будуть внесені відповідні зміни - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 19.11.2008 року проголошений повний текст ухвали.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
С.А.Малашкевич
зоригіналом згідно
головуючий І.В.Геращенко