Ухвала від 10.11.2008 по справі 22-а-12328/08

Головуючий у 1 інстанції - суддя Островська О. П.

Суддя-доповідач - Яманко В. Г.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

10 листопада 2008 року справа № 22-а-12328/08

зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Яманко В. Г.

суддів:

при секретарі судового засіданняМіронова Г. М.

Горбенко К. П.

Білоус К. І.

за участю представників:

від позивача:Гребенар О. В. - за дов. № 2 від 8 січня 2008 року,

від відповідача:не з'явився, надане клопотання про розгляд справи за відсутності відповідача

розглянувши у відкритому судовому засідання

апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування від нещасних випадків на виробництві та

професійних захворювань України в м. Краснодоні

та Краснодонському районі Луганської області

на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду

від 31 липня 2008 року

по адміністративній справі № 2-а-5407/08 (суддя Островська О. П.)

за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області

до Українського акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (Промінвестбанк України) в особі відділення Українського акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку в м. Краснодоні Луганської області

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет споруДержавного відкритого акціонерного товариства «Краснодонвуглебуд», м. Краснодон

про стягнення коштів

ВСТАНОВИЛА:

8 лютого 2008 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду (арк. справи 2-4) з адміністративним позовом до Українського акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку (Промінвестбанк України) в особі відділення Українського акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку в м. Краснодоні Луганської області про стягнення коштів в розмірі 43012 грн. 54 коп. в рахунок несплачених страхових внесків.

Ухвалою від 31 липня 2008 року (арк. справи 55) Луганський окружний адміністративний суд закрив провадження по справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

В апеляційній скарзі позивач просив скасувати ухвалу суду першої інстанції як прийняту з порушенням процесуального права, постановити нову ухвалу, якою направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав.

Відповідачем через канцелярію суду було надане клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив відповідача, заперечення на апеляційну скаргу позивача встановила наступне.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. За пунктом 7 вказаної статті суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За пунктом 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Частиною 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. За частиною 2 цієї ж статті окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.

Частиною 2 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Статтею 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIVпередбачено, страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Фонд соціального страхування від нещасних випадків є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також емблему, яка затверджується його правлінням. Фонд соціального страхування від нещасних випадків набуває прав юридичної особи з дня реєстрації статуту у спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади. Фонд соціального страхування від нещасних випадків знаходиться у місті Києві.

Згідно статті 46 вищевказаного закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, одержаних від стягнення відповідно до законодавства штрафів і пені з підприємств, а також штрафів з працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці; добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству. Кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України, використовуються виключно за їх прямим призначенням і зараховуються на єдиний централізований рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків в установах банків, визначених Кабінетом Міністрів України для обслуговування коштів Державного бюджету України, або спеціалізованого банку, який обслуговує фонди соціального страхування.

Частинами 2, 3 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIVпередбачено, що платники страхових внесків одночасно із запитом коштів на оплату праці надають установі банку платіжні доручення на перерахування страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, без яких кошти на оплату праці не видаються. У разі несвоєчасного зарахування або перерахування на рахунки Фонду з вини установ банків страхових зборів, пені, штрафів та інших фінансових санкцій ними сплачується пеня за кожний день прострочення платежу у розмірі подвійної річної облікової ставки Національного банку України.

Таким чином, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області відноситься до суб'єктів владних повноважень в розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Як вбачається з позову, предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача в рахунок несплачених коштів страхових внесків за Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а не відшкодування шкоди за статтею 1166 Цивільного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку щодо наявності підстав для закриття провадження у зв'язку з відсутністю між позивачем та відповідачем публічно-правового спору та тим, що предметом спору є виключно відшкодування шкоди та даний спір відповідно до вимог статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України повинен розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства. З огляду на вказане ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по справі № 2-а-5407/08 підлягає скасуванню, а справа № 2-а-5407/08 - направленню до Луганського окружного адміністративного суду на новий розгляд.

Колегія суддів зазначає, апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, оскільки в апеляційній скарзі позивач просив скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для подальшого розгляду, але після розгляду справи по суті, скасування ухвали суду першої інстанції про закриття провадження по адміністративній справі має наслідком відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України направлення справи до суду першої інстанції для нового розгляду, а не для продовження розгляду справи.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 204, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-5407/08 - задовольнити частково.

Ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по адміністративній справі № 2-а-5407/08 - скасувати та направити адміністративну справу № 2-а-5407/08 до Луганського окружного адміністративного суду на новий розгляд.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 10 листопада 2008 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 14 листопада 2008 року.

Головуючий: /підпис/ В.Г.Яманко

Судді /підпис/ Г.М.Міронова

/підпис/ К.П.Горбенко