18 лютого 2013 р. Справа № 804/572/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Озерянської С.І.
при секретарі Мізері А.В.
за участю:
представника позивача Палагушкіна С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення №1574 від 06.09.2012 року
Міське комунальне підприємство «Дніпропетровський електротранспорт» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська з вимогою скасувати Рішення Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №1574 від 06.09.2012 року.
В обґрунтування вимог, позивач посилається на те, що ним були несвоєчасно отримані кошти на сплату єдиного внеску, що свідчить про відсутність його вини у простроченні проплат та відповідно про неправомірність застосування штрафних санкцій та пені. Вказані кошти були перераховані вже вранці 21.08.2012 року, тому нараховувати пеню за цей день також було неправомірним.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення на позов та просив відмовити в його задоволенні з підстав зазначених в запереченні, просив справу розглядати без участі представника управління.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши чинне законодавство, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Міське комунальне підприємство «Дніпропетровський електротранспорт» зареєстроване як юридична особа 03.09.2003 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно пункту 1.6 статуту Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» до складу підприємства входять структурні підрозділи, що не є юридичними особами, зокрема Енергогосподарство Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт». Структурні підрозділи підприємства не є юридичними особами, діють на підставі Положень в межах повноважень наданих підприємством.
Відповідно пункту 1.1 Положення Енергогосподарства Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт», останнє є структурним госпрозрахунковим підрозділом підприємства, діє на основі Положення, перебуває у віданні і безпосередньому підпорядкуванню Міському комунальному підприємству «Дніпропетровський електротранспорт» і не є юридичною особою.
Міське комунальне підприємство «Дніпропетровський електротранспорт» являється належним позивачем в даній справі.
Судом встановлено, що Енергогосподарство Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
06.09.2012 року Управлінням пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №1574. Було застосовано штраф у розмірі 9 113,60 грн., що становить 10% від суми недоїмки та нараховано пеню у розмірі 91,14 грн., що становить 0,1% на суму недоїмки за період з 20.08.2012 року по 21.08.2012 року.
Рішення №1574 від 06.09.2012 року було оскаржено позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №21183/07-28 від 11.10.2012 року про результати розгляду скарги, скаргу Енергогосподарства Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» було залишено без задоволення, а рішення №1574 від 06.09.2012 року Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська без змін.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивачем було подано скаргу до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України №27615/09-10 від 26.11.2012 року про результати розгляду скарги, скаргу Енергогосподарства Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» було залишено без задоволення, а рішення №1574 від 06.09.2012 року Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №21183/07-28 від 11.10.2012 року без змін.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 цього Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно пункту 1 частини 2 статті 6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно частин 8, 10, 11, 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно частин 1-3 статті 25 цього Закону, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно частини 10, 11 статті 25 цього Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що простроченою є сплата єдиного внеску, яка була здійснена після 20 числа наступного місяця, тобто 20 число - граничний строк сплати і кожен наступний день сплати буде вважатись простроченим незалежно від того коли булла здійснена проплата.
Судом не приймаються посилання представника позивача, на те, що ранок наступного дня не є цілим днем, а тому не можна вважати це простроченням та нараховувати штрафні санкції та пеню, з огляду на те, що днем сплати, відповідно платіжних доручень №1026 та №747, являється 21.08.2012 року, що свідчить про прострочення терміну сплати та не залежить від часового періоду.
Як вбачається з матеріалів справи Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська за період з 20.08.2012 року по 21.08.2012 року застосувало штрафні санкції та здійснило нарахування пені саме за 1 день прострочення сплати єдиного внеску.
Судом не можуть бути враховані посилання представника позивача на відсутність фінансування та на той факт, що грошові кошти були отримані підприємством лише ввечері 20.08.2012 року, оскільки Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не ставить в залежність обов'язок щодо сплати заборгованості по страховим внескам від наявності чи відсутності коштів чи прибутку, а вказує лише на цей обов'язок, а тому підприємство позивача повинно було сплатити вказані суми у встановлений строк.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність вимог Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» до Управління пенсійного фонду України у Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення №1574 від 06.09.2012 року, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову Міського комунального підприємства «Дніпропетровський електротранспорт» до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення №1574 від 06.09.2012 року - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 22 лютого 2013 року.
Суддя С.І. Озерянська