Cправа № 807/428/13-а
Рядок статзвітності № 1.3.1
Код 14
21 лютого 2013 року 16 год 55 хв м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у скла
ді колегії:
головуючої судді Скраль Т.В.,
суддів Плеханової З.Б., Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Химинець В.В.,
за участю сторін:
представника позивача Закарпатської обласної організації Політичного об'єднання "Рідна Вітчизна"- Бортейчук Ю.Ю. ( довіреність № 3 від 07.02.2013 року),
представника відповідача Іршавської районної виборчої комісії Закарпатської області - Ромочівський В.Ф. (посвідчення № 1)
представника третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Закарпатської обласної виборчої комісії - Куштан В.В. ( посвідчення № 1),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Закарпатської обласної організації Політичного об'єднання "Рідна Вітчизна" до Іршавської районної виборчої комісії, третьої особи без самостійних вимог Закарпатської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Іршавської районної виборчої комісії від 14 лютого 2013 року, -
19 лютого 2013 року Закарпатська обласна організація Політичного об'єднання "Рідна Вітчизна" звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Іршавської районної виборчої комісії, третьої особи без самостійних вимог Закарпатської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування рішення (постанови) Іршавської районної виборчої комісії від 14 лютого 2013 року, як незаконною та такою, що порушує права суб"єктів виборчого процесу, в частині визначення та включення до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць:
1. ДВК № 05029 - ОСОБА_6;
2. ДВК № 05041 - ОСОБА_7;
3. ДВК № 05043 - ОСОБА_8;
4. ДВК № 05044 - ОСОБА_9;
5. ДВК № 05045 - ОСОБА_10;
6. ДВК № 05049 - ОСОБА_11;
7. ДВК № 05050- ОСОБА_12;
8. ДВК № 05052 - ОСОБА_13.
Позов мотивований тим, що 14 лютого 2013 року Іршавською районною виборчою комісією до складу виборчих дільниць включено членів комісії - осіб від суб'єкта подання кандидатур до складу ДВК по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 з проміжних виборів депутатів до Закарпатської обласної ради Закарпатської області 3 березня 2013 року обласного осередку політичної партії «Удар Віталія Кличка», які проживають за межами виборчого округу №29 та які не мають права голосу на відповідних місцевих виборах. Вважають, що Рішення Іршавської районної виборчої комісії суперечить вимогам статті 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки зазначені вище особи не мають права голосу на цих місцевих виборах по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29.
В судовому засіданні представник позивача Бортейчук Ю.Ю. позовні вимоги підтримав в повному обсязі із мотивів, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Ромочівський В.Ф. позовні вимоги визнав повністю, позов просить задоволити в повному обсязі.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Куштан В.В. проти позову не заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, третьої особи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010р. N 2487-VI.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 14 лютого 2013 року Іршавською районною виборчою комісією до складу виборчих дільниць включено членів комісії - осіб від суб'єкта подання кандидатур до складу ДВК по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 29 з проміжних виборів депутатів до Закарпатської обласної ради Закарпатської області 3 березня 2013 року обласного осередку політичної партії «Удар Віталія Кличка», які проживають в місті Мукачево, Закарпатської області, тобто за межами виборчого округу №29, та які не мають права голосу на відповідних місцевих виборах:
1. ДВК № 05029 - ОСОБА_6;
2. ДВК № 05041 - ОСОБА_7;
3. ДВК № 05043 - ОСОБА_8;
4. ДВК № 05044 - ОСОБА_9;
5. ДВК № 05045 - ОСОБА_10;
6. ДВК № 05049 - ОСОБА_11;
7. ДВК № 05050- ОСОБА_12;
8. ДВК № 05052 - ОСОБА_13.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону до складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах.
За ч.1 ст. 3 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» право голосу на виборах депутатів районних, обласних рад мають громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад у межах району, області та яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
З аналізу вищезазнчених норм вбачається, що Рішення Іршавської районної виборчої комісії суперечить вимогам статті 3 та статті 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки зазначені вище особи не мають права голосу на цих місцевих виборах по одномандатному мажоритарному виборчому округу №29.
Пунктом 15 Роз'яснення щодо утворення дільничних виборчих комісій під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 22 вересня 2010 року № 362 зазначено, що кандидатури, які не відповідають вимогам статей 3 та 21 Закону, до складу дільничної виборчої комісії не включаються.
У відповідності до частини першої статті 2 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими для виконання на всій території України
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 ст. 86 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Отже, з огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку, що постанова Іршавської районної виборчої комісії від 14 лютого 2013 року прийнята з порушенням норм чинного законодавства, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у точній відповідності і не у спосіб, що передбачений законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 14, 70, 71, 89, 159 -163, 172, 177 КАС України, суд,-
Позовні вимоги Закарпатської обласної організації Політичного об"єднання "Рідна Вітчизна" до Мукачівської районної виборчої комісії Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Іршавської районної виборчої комісії від 14 лютого 2013 року, як незаконну та таку, що порушує права суб'єктів виборчого процесу, в частині визначення та включення до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць:
ДВК №05029 - ОСОБА_6;
ДВК №05041 - ОСОБА_7;
ДВК №05043 - ОСОБА_8;
ДВК №05044 - ОСОБА_9;
ДВК №05045 - ОСОБА_10;
ДВК №05049 - ОСОБА_11;
ДВК №05050 - ОСОБА_12;
ДВК №05052 - ОСОБА_13.
Згідно ч. 5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього кодексу, можуть бути оскаржені до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуюча Скраль Т.В.,
Судді Плеханова З.Б.,
Рейті С.І.