Постанова від 16.12.2008 по справі 2-а-515\08

Справа №2-а-515\08

ПОСТАНОВА

іменем України

16 грудня 2008р.

Новокаховський міський суд Херсонської області в складі:

головуючої : Сапронової Л.В.

при секретарі: Шершньовій Д.О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2007 - 2008 роки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що перебуває на обліку в УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області як особа, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, є інвалідом 3 групи по захворюванню, пов'язаного із роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому передбачені щорічні компенсаційні виплати на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат. Проте всупереч зазначеному нормативно-правовому акту відповідач нараховує зазначену компенсацію не в повному обсязі, сума недоотриманої допомоги складає 3680 грн. Просить суд стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої допомоги, яка складає 3680 грн.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала з тих же підстав, що зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача - УПСЗН Новокаховської міської ради в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши, що сума позову становить 3600 грн., оскільки згідно ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати, з якого необхідно здійснювати розрахунок суми компенсації на оздоровлення, застосовується, встановлений законодавством на момент виплати даної компенсації. Позивачу компенсація була сплачена в 2007 році 23.05.2007 р. Розмір мінімальної заробітної плати на цей час становить 420 грн., а не 440 грн., як вказав позивач. Статтею 62 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що роз»яснення порядку застосування цього Закону проводиться у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно підпункту 4 пункту 4 Порядку щомісячна допомога на оздоровлення призначається відповідно до частини 4 статті 48 Закону та Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка встановлює розмір щорічної допомоги на оздоровлення. Згідно вказаної Постанови щорічна допомога на оздоровлення з 2005 року інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі 90 грн. Починаючи з 1996 року у законах України «Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати», які приймалися Верховною Радою України на відповідні роки, зазначалося, що встановлений мінімальний розмір заробітної плати не повинен застосовуватися як розрахункова величина для визначення розмірів допомоги, компенсаційних та інших виплат, до прийняття відповідних змін до законів, у яких розрахунок розміру виплат залежить від мінімальної заробітної плати. Відповідно до п.4, п.5 ст. 51 Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язань, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних призначень, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися. Взяття таких зобов'язань є бюджетним правопорушенням. Згідно частини 8 статті 51 Бюджетного кодексу України казначейство України здійснює виплати за дорученням розпорядників бюджетних коштів при наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу в бухгалтерському обліку виконання Державного Бюджету України та відповідності напрямку витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню. Також згідно постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936 «Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» джерелом фінансування виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є державний бюджет України. Згідно п. 4 порядку виплата компенсацій та допомог певних видів за програми пов'язаними із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи проводиться центрами по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, який підпорядкований Головному управлінню та соціального захисту населення Херсонської ОДА, та управліннями праці та соціального захисту населення. Але даний порядок не розмежовує які саме компенсації виплачується безпосередньо центром по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, а які управліннями праці та соціального захисту населення. Щорічна компенсація на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відсутня в щорічних бюджетних призначеннях управління праці та соціального захисту населення, затверджених кошторисами, що підтверджується листом управління Державного казначейства у м. Нова Каховка від 30.07.2007 р. №02-10/325. Таким чином управління не є головним розпорядником та отримувачем бюджетних коштів за рахунок яких виплачується одноразова допомога на оздоровлення особам, що постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи. Головним розпорядником зазначених коштів є Головне управління праці та соціального захисту населення Херсонської ОДА. Статтею 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що Кабінету Міністрів України надається право у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області як особа, яка постраждала внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС, є інвалідом 3 групи по захворюванню, пов'язаного із роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна компенсація на оздоровлення. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати; інвалідам 3 групи у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статею 76 Закону України «Про державний Бюджет України на 2007р » визначено мінімальну заробітну плату:

З 01.04.2007 - 420 гривень;

Відповідно до ст.59 Закону України «Про державний Бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні» визначено мінімальну заробітну плату:

З 01.04.2007 - 525 гривень;

Зі змісту зазначених Законів України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд вважає, що застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідні норми закону України про встановлення мінімального розміру заробітної плати за вказаний період, а не Постанови КМ України, на які посилається представник відповідача як на підставу своїх заперечень проти позовних заяв.

За таких обставин та з урахуванням вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» УПСЗН Новокаховської міської ради повинно було нарахувати позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за вказаний період, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату у таких сумах:

2007рік - 1680 (420х4)

2008 рік - 2100 (525 х4 )

Фактично за вказаний період нараховано та виплачено позивачу - 180 грн.

Таким чином сума недоотриманої позивачем допомоги на оздоровлення складає 3600,00 грн проте, УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області, всупереч зазначеним вище нормам Законів відмовляється сплатити щорічну компенсаційну виплату на оздоровлення в повному обсязі за 2007р, 2008р встановленими ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити позивачу недоотриману допомогу на оздоровлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України ст. 48 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ з подальшими змінами; ст. 1 Закону України “Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2008 рік» ст.76 Закону України «Про державний Бюджет України на 2007р », ст.59 Закону України «Про державний Бюджет України на 2008р », керуючись ст.ст. 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 щорічні компенсаційні виплати на оздоровлення за 2007 р. - 2008 р. встановленими ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 3600 грн.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міський суд.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Л.В. Сапронова