Рішення від 06.02.2009 по справі 16/226-НМ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "06" лютого 2009 р.

Справа № 16/226-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін

від позивача Кравченко І.В. - директор, розпорядження №267 від 20.11.06р., Заруцький П.І., дор.№ 30-01-11 від 30.01.09р.

від відповідача Лаврінчук Ю.С., дов. №934 від 22.12.08р. Рудяківська І.Ю., дов. №934/2 від 22.12.08р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Коростишівського комунального підприємства "Теплосервіс" (м.Коростишів)

до Відкритого акціонерного товариства "Коростишівгаз" (м.Коростишів)

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення дій

Позивач звернувся з позовом про визнання дій ВАТ "Коростишівгаз" по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за лютий 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання КП "Теплосервіс" незаконними та про зобов'язання відповідача зробити перерахунки об'єму цього газу за показами лічильників.

Представники позивача позов підтримали. При цьому, крім іншого, зазначили, що відповідач всупереч пп.5.13 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженого Наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. № 618 здійснив перерахунок фактично спожитого позивачем газу у лютому 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання у той час як наявні у позивача прилади обліку газу визнані придатними до використання.

Відповідач в письмових "запереченнях" від 22.12.08р. №614/4, від 02.02.09р. № 48 на позовну заяву та його представники в судовому засіданні проти позову заперечили, просили у його задоволенні відмовити. Крім іншого зазначили, що позивач, станом на лютий місяць 2008 року, використовував на трьох об'єктах засоби вимірювальної техніки, тобто лічильники газу з простроченими термінами державної повірки, у зв'язку з чим їх показники не можна вважати достовірними. На цій підставі, відповідач здійснив розрахунок обсягу спожитого позивачем газу за лютий 2008 року по номінальній потужності і на підставі цього склав Акт прийому-передачі природного газу від 29.02.08р., який позивач підписав без зауважень.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами укладено договір №155-Т-07 від 09.01.07р. на надання послуг з транспортування природного газу (а.с.9).

Відповідно до пп.1.1, 1.2 договору, виконавець (відповідач) зобов'язався протягом 2007 року надавати споживачу (позивачу) послуги з транспортування природного газу, а споживач зобов'язався сплачувати виконавцю вартість послуг з транспортування газу 300 тис.куб.м.

Згідно з пп.11.1 та 11.2 договору, сторони домовились, що договір є чинним з 01.01.07р. по 31.12.07р. в частині постачання та транспортування природного газу, а в частині розрахунків до їх повного здійснення; договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде письмової заяви про припинення його дії або перегляд його умов.

Представники позивача зазначили, що станом на лютий 2008 року, інших чинних договорів з відповідачем стосовно транспортування природного газу не існує.

Натомість, представники відповідача зазначили, що між сторонами спору були укладені і інші договори щодо транспортування природного газу.

При цьому, відповідач не подав доказів наявності таких договорів.

У зв'язку з цим, господарський суд розглядає виникнення спірних правовідносин між сторонами саме з вказаного договору № 155-Т-07 від 09.01.07р.

З матеріалів справи та пояснень представників сторін судом встановлено, що на трьох об'єктах позивача (котельнях) з осені 2007 року працювали лічильники газу з вичерпаними термінами проведення держповірки, у тому числі і у лютому 2008 року.

За цей місяць, згідно тих лічильників, позивач отримав 625365 м.куб. газу.

Відповідач, провівши відповідні перевірки та склавши відповідні Акти (а.с.69,70,73,74,78-80,82-84) у лютому 2008 року, встановив, що позивач використовує засоби обліку газу, які не відповідають вимогам договору та чинного законодавства.

На цій підставі відповідач не погодився з даними, які зафіксовані в тих лічильниках позивача.

У зв'язку з цим та на підставі пп.3.2 договору № 155-Т-07 від 09.01.07р. відповідач здійснив розрахунок обсягу спожитого позивачем газу за лютий 2008 року по номінальній потужності і на підставі цього склав Акт прийому-передачі природного газу від 29.02.08р., який позивач підписав без зауважень (а.с.10, 87).

Згідно даного Акту, об'єм отриманого позивачем газу становить не 625365 м.куб. газу, як зафіксовано лічильниками позивача, а 1172403 м.куб. газу.

Тобто, на 547038,00грн. м.куб. газу більше.

Як вбачається з позовної заяви та пояснень представників позивача в судовому засіданні, позивач вважає, що відповідач вчинив незаконні дії по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за лютий 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання КП "Теплосервіс", тобто, на думку позивача, вчинив порушення пп.5.13 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженого Наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. № 618.

На цій підставі позивач просив визнати дії ВАТ "Коростишівгаз" незаконними та зобов'язати відповідача зробити перерахунки об'єму цього газу за показниками лічильників.

Господарський суд вважає, що відсутні підстави для задоволення зазначених вимог позивача, виходячи з наступного.

Факт невідповідності лічильників газу вимогам нормативних документів та умовам договору позивачем не оспорювався.

Відповідно до пп.3.2 укладеного між сторонами договору № 155-Т-07 від 09.01.07р., при тимчасовій відсутності приладів обліку газу, при їх несправності або у випадку визначення їх показників не дійсними кількість використаного газу визначається по потужності встановленого неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період, що пройшов після попередньої перевірки представниками виконавця (відповідача) до моменту усунення порушень.

З матеріалів справи також видно та судом враховується, що між КП «Теплосервіс» та ДК «Газ України» (постачальник) 01.10.2007 року укладено договір про постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водовідведення № 06/07-1452 ТЕ-10 та договір про постачання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів № 06/07-1453 БО-10 (а.с.53-62).

На виконання вимог абзацу 5 п.10 «Правил забезпечення споживачів природним газом», що затверджені постанови КМ України від 27.12.2001 року № 1729 (з змінами та доповненнями) - НАК «Нафтогаз України» та її дочірні підприємства -у разі постачання природного газу суб'єктам господарювання укладають з газотранспортними підприємствами НАК «Нафтогаз України» та/або із суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного газу, договори на транспортування природного газу.

Згідно п.3.9. договору про постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водовідведення № 06/07-1452 ТЕ-10 від 01.10.07р., постачальник самостійно укладає договори на транспортування газу, який є предметом даного договору.

Відповідно до п.1.2. даного договору, позивачу постачався імпортований природний газ, отриманий постачальником за договором купівлі-продажу природного газу між НАК «Нафтогаз України» та постачальником, а тому на виконання вимог абзацу 6 п.10 «Правил забезпечення споживачів природним газом» НАК «Нафтогаз України» уклало з відповідачем договір про надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами для потреб позивача № 61/08-Т від 04.04.2008 року, без посередника, тобто постачальника.

Пунктом 11.1 даного договору передбачено, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє в частині надання послуг з транспортування газу з 01.01.2008 року до 31.12.2008 року включно, а в частині розрахунків за послуги з транспортування газу - до їх повного здійснення.

Згідно до п.1.2. договору № 61/08-Т від 04.04.2008 року відповідач зобов'язався прийняти природний газ від НАК «Нафтогаз України» (у разі коли вона безпосередньо постачає газ позивачу), або постачальника - ДК «Газ України» ( в разі коли вона реалізує газ з ресурсів НАК «Нафтогаз України») і про-транспортувати від Пунктів приймання-передачі газу (газорозподільних станцій на магістральних трубопроводах та/або пунктів виміру витрат газу в районах видобутку газу на території України) системою газопроводів, що знаходяться в зоні обслуговування та/або користування відповідача, до Пунктів призначення (вхідної запірної/відключаючої арматури газопроводів та/або ГРП позивача).

Пунктами 4.1. договору про постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водовідведення № 06/07-1452 ТЕ-10 від 01.10.2007 р. та договору про постачання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів № 06/07-1453 БО-10 від 01.10.2007 р., а також пунктом 2.6. договору про надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами № 61/08-Т від 04.04.2008 року чітко передбачено, що кількість газу, яка подається позивачу, визначається за показами комерційних вузлів обліку газу позивача, які повинні відповідати вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон), державним будівельним нормам ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання», «Правилам подачі та використання природного газу в народному господарстів України», «Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року № 618, міждержавним та державним стандартам, нормативним та методичним документам Держспоживстандарту України та НАК «Нафтогаз України», експлуатаційній документації на засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), що використовується в Пунктах приймання-передачі та в Пунктах призначення.

На виконання взятих на себе зобов'язань відповідач спільно з представниками позивача протягом лютого 2008 року провів перевірку засобів вимірювальної техніки, які встановлені на котельнях позивача, а саме: Більшовицька, 112; Більшовицька, 125; Більшовицька, 149; Чапаєва, 5 «а» та Потєхіна, 27 «а».

В ході проведених перевірок засобів вимірювальної техніки, які встановлені на котельнях позивача, виявлені наступні порушення:

1.Котельня Більшовицька, 112:

- прострочені терміни державної повірки лічильника газу СГ-150-650-0,4-0,1 № 1641, остання дата державної повірки лічильника 19.10.2005 р., міжповірочний інтервал - 2 роки;

- прострочені терміни державної повірки термометра, який використовується для вимірювання температури газу, остання дата повірки III квартал 2006 року, міжповірочний інтервал - 1 рік;

- не встановлені металеві заглушки на задвижці байпасної лінії, що надає можливість витікання певного об'єму природного газу який не обліковується;

- відсутній журнал обліку газу.

2.Котельня Більшовицька, 125:

- прострочені терміни державної повірки термометра, який використовується для вимірювання температури газу, остання дата повірки II квартал 2006 року, міжповірочний інтервал - 1 рік;

- не встановлені металеві заглушки на задвижці байпасної лінії, що надає можливість витікання певного об'єму природного газу який не обліковується;

- не проведено термоізоляцію газопроводу на ділянці встановлення термометра для вимірювання температури газу, який встановлено в опалювальному приміщенні і не оснащено захисним чохлом, що спричиняє завищення температури газу і прямо впливає на обчислення коефіцієнту коригування для визначення об'єму про транспортованого природного газу;

- відсутній журнал обліку газу.

3.Котельня Більшовицька, 149:

- зірвана пломба з лічильника газу ЛГ-К-200-1/20-1,6-1 № 3542;

- прострочені терміни державної повірки лічильника газу ЛГ-К-100150-1/6-01 № 3542, остання дата державної повірки лічильника 12.10.2005 року, міжповірочний інтервал - 2 роки;

- прострочені терміни державної повірки термометра, який використовується для вимірювання температури газу, остання дата повірки III квартал 2006 року, міжповірочний інтервал - 1 рік;

- не встановлені металеві заглушки на задвижці байпасної лінії, що надає можливість витікання певного об'єму природного газу який не обліковується;

- не проведено термоізоляцію газопроводу на ділянці встановлення термометра для вимірювання температури газу, який встановлено в опалювальному приміщенні і не оснащено захисним чохлом, що спричиняє завищення температури газу і прямо впливає на обчислення коефіцієнту коригування для визначення об'єму про транспортованого природного газу;

- відсутній журнал обліку газу.

4. Котельня Потєхіна, 27 «а»:

- прострочені терміни державної повірки лічильника газу ЛГ-150-650 №2213, остання дата державної повірки лічильника 19.10.2005 року, міжповірочний інтервал - 2 роки;

- не встановлені металеві заглушки на задвижці байпасної лінії, що надає можливість витікання певного об'єму природного газу який не обліковується;

- на манометрі відсутнє клеймо держповірителя;

-для вимірювання температури газу використовувався термометр, який не передбачений для експлуатації на подібних об'єктах;

- не проведено термоізоляцію газопроводу на ділянці встановлення термометра для вимірювання температури газу, який встановлено в опалювальному приміщенні і не оснащено захисним чохлом, що спричиняє завищення температури газу і прямо впливає на обчислення коефіцієнту коригування для визначення об'єму про транспортованого природного газу;

- відсутній журнал обліку газу.

Також на всіх котельнях позивача відсутні паспорти на ЗВТ, в яких відображається інформація про точну дату проведення державної повірки.

Вищезазначені порушення відображені у зазначених актах перевірок за лютий 2008 року.

Відповідно до пунктів 4.5. договору про постачання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водовідведення № 06/07-1452 ТЕ-10 від 01.10.2007 р. та договору про постачання природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів № 06/07-1453 БО-10 від 01.10.2007 р., результати вимірювань вузлів обліку газу визнаються недостовірними у наступник випадках:

4.5.6. Закінчився термін періодичної повірки ЗВТ, що входять до складу вузла обліку.

4.5.7. Порушено цілісність пломб, відбитків тавр, спеціальних засобів фіксації взаємного розміщення вентилів, кранів, заглушок, кришок, деталей та вузлів, байпасних ліній, передбачених технічною документацією, встановлених представниками Постачальника, газорозподільного, газотранспортного підприємства.

4.5.11. Відсутність журналу обліку газу у Покупця (позивача) або його неналежне оформлення при застосуванні у вузлі обліку газу показуючи або реєструючи ЗВТ, а також неправильне оформлення записів в журналах у період до встановлення на вузлах обліку обчислювачів та коректорів об'єму газу.

4.5.13. Відсутні, або вийшли з ладу ЗВТ та пристрої вузла обліку газу, або І вихід їх метрологічних характеристик за допустимі межі.

Враховуючи виявлені порушення відповідач, у відповідності до вимог договорів від 01.10.2007 р. № 06/07-1452 ТЕ-10 та № 06/07-1453 БО-10, керуючись Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та підпунктом 5.13.2. пункту 5.13. «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», у лютому 2008 року, здійснив перерахунок об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання позивача та цінним листом від 04.03.2008 року за №38 з описом направлено акт приймання-передачі отриманого та протранспортованого за період з 01.02.2008 р. по 29.02.2008 р. природного газу між відповідачем та позивачем (а.с.85).

Згідно зазначеного акту, об'єм отриманого та протранспортованого за період з 01.02.08р. по 29.02.08р. природного газу становить 1172403 м.куб.

Зазначені акти повернуті позивачем на адресу відповідача належним чином оформлені, без будь-яких зауважень.

Правомірність дій відповідача підтверджується довідкою від 07.08.08р. результатів проведення ВАТ "Коростишівгаз" перерахунків обсягів спожитого природного газу КП "Теплосервіс" у лютому-березні 2008 року, підписаною комісією Житомирського територіального представництва НКРЕ України (а.с.16,17,88-90).

Комісією встановлено, що в лютому 2008 року на котельнях по вулицях: Більшовицька, 112; Більшовицька, 125; Більшовицька, 149 та Потєхіна, 27 «а», для вимірювання обсягів споживання природного газу використовувалися лічильники з простроченим терміном держповірки, а на котельні по вул.Більшовицька 149, при перевірці роботи лічильника було виявлено відсутність пломби ВАТ «Коростишівгаз». На котельнях по вулицях: Більшовицька 112; Більшовицька 125; Більшовицька 149, для вимірювання температури газу використовувалися термометри з простроченим терміном держповірки, що підтверджується наявністю простроченого тавра, а на котельні по вул.Потєхіна 27-а, для вимірювання температури газу використовувався термометр, який не передбачений для експлуатації на подібних об'єктах, на манометрі виявлено відсутність пломби (тавра) держповірника.

Комісія дійшла до висновку, що перерахунки спожитого позивачем природного газу, проведені відповідачем у лютому-березні 2008 року є правильними і відповідають вимогам ст.4 «Порядок обліку газу» договорів від 01.10.2007 р. № 06/07-1452 ТЕ-10 та № 06/07-1453 БО-10 та «Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року № 618, а позивачем допущено ряд порушень ст.4 «Порядок обліку газу» договорів від 01.10.2007 р. № 06/07-1452 ТЕ-10 та № 06/07-1453 БО-10, вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання».

Згідно з п.12.1. «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», передбачено, що перевірка технічного стану комерційних вузлів обліку газу та правильності розрахунків про транспортованого та реалізованого споживачу газу проводяться уповноваженими представниками облікової організації та споживача.

До перевірок (за згодою) також можуть залучатися представники територіальних органів Держспоживстандарту України. Тобто, п.12.1. «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», визначено коло осіб, які мають право здійснювати перевірки технічного стану комерційних вузлів обліку газу.

Слід зазначити, що не можуть бути прийняті до уваги висновки Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) від 05.09.08 р. № 871-2/3 та акт Державної інспекції з енергозбереження, територіального управління по Житомирській області № 18-7/1 від 23.07.08 р. відносно справності комерційних приладів обліку природного газу по котельням КП «Теплосервіс», так як перевірки технічного стану комерційних вузлів обліку газу даними організаціями були здійснені з порушенням вимог розділу 12 «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року № 618, без участі представника ВАТ «Коростишівгаз» та через тривалий час після виявлених порушень, вже після їх усунення (а.с.12-14).

Проте висновком НАЕР та актом ТУ ДІЕЗ по Житомирській області підтверджено, що в період з листопада 2007 року по лютий 2008 року включно, лічильники: СГ-150-650-04-01, зав. №1641 (котельня по вул.Більшовицькій 112), ЛГ-К-100-250-1,6-01, кл.т.1.0, зав. № 3542 (котельня по вул.Більшовицькій 149) та СГ-К-150-650-04-01, кл.т.1.0, зав. № 1106 (котельня по вул.Потєхіна 27-а) працювали з вичерпаними термінами проведення чергових держповірок.

Згідно з п.1. статті 10 Закону результати вимірювань можуть бути використані за умови, якщо відомі відповідні характеристики похибок або І невизначеності вимірювань.

Відповідно до п.2. статті 28 Закону, засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, і на які поширюється державний метрологічний нагляд, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом Держспоживстандарту України, а підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані подавати свої ЗВТ на повірку (з урахуванням встановлених міжповірочних інтервалів).

Таким чином, якщо ЗВТ, на які поширюється державний метрологічний нагляд, перебувають в експлуатації з терміном повірки яких минув, то вони вважаються не повіреними, характеристики їх похибок - невідомими, результати вимірювань не можуть бути використані та їх застосування повинно бути заборонене у зв'язку з порушенням Закону, а тому відповідно до підпункту 5.13.2. І пункту 5.13. «Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання», перерахунки об'єму про транспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюється обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання Споживача, у даному випадку - позивача.

Зазначеної думки притримується Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт України) у своїх листах від 01.09.08 р. № 8367-4-11/19 та від 03.09.08р. № 2705/14 (а.с.15,93).

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Позивач, вимагаючи визнати дії відповідача незаконними по проведенню перерахунку об'єму газу, разом з тим не подав доказів вчинення таких дій відповідачем.

Тобто, позивач не подав доказів, що відповідачем здійснено будь-який перерахунок до вже існуючого розрахунку.

Як вже зазначалось вище, в матеріалах справи є тільки підписаний сторонами спору Акт прийому-передачі природного газу від 29.02.08р. на об'єм 1172403 м.куб.

Будь-які розрахунки або перерахунки відповідача в матеріалах справи відсутні, що позбавляє можливості суду надати їм оцінку на предмет законності або незаконності.

Крім того, позивачем не доведено якими саме діями відповідача порушені його, і які саме, права.

Судом також враховується той факт, що придатність лічильників газу позивача для подальшої роботи була встановлена лише після закінчення лютого місяця 2008 року.

При цьому позивачем не подано доказів, що лічильники були придатними протягом лютого місяця 2008 року.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та недоведеними, у зв'язку з чим господарський суд відмовляє в їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя

Гансецький В.П.

Дата підписання рішення 06.02.09р.

Друк: 3 прим.

1 - у справу,

2,3 - сторонам.