ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
03.02.2009 р. № 6/58
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві
до Акціонерне товариство "Українська автомобільна корпорація"
про стягнення економічних санкцій у розмірі 13611,81грн. та зобов'язання виконати припис
За участю представників сторін
позивача: Петькун І.А. (довіреність від 17.11.2008р. №152-07/6-1690)
відповідача: Кузьменко Н.І. (довіреність від 19.01.09р. №224), Дячук Л.М. (доручення від 223 від 19.01.09р.)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 03.02.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач - Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача -Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація» про стягнення економічних санкцій у розмірі 13611,81 грн. та зобов'язання виконати припис.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що на балансі відповідача знаходиться артезіанська свердловина. При перевірці встановлено, що при розрахунках із споживачами за холодне водопостачання відповідач застосовував вільні тарифи на постачання холодної води, чим порушив Розпорядження КМДА №640 від 30.05.2007р. та Розпорядження КМДА №1127 від 28.08.2007р. За виявлене порушення, на підставі ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держвнспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №35 від 20.06.2008р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 13611,81 грн.
Відповідач проти позову заперечує, та в обґрунтування зазначає наступне. Надаючи послуги по постачанню холодної води відповідачем були застосовані договірні ціни обраховані відповідно до Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення затвердженого Постановою КМУ №959 від 12.07.2006р. Посилання у позовній заяві на Розпорядження КМДА №640 від 30.05.2007р. є безпідставним, оскільки дане розпорядження визнано протиправним та скасовано постановою ОАС м. Києва від 24.01.2008р. №8/131. Крім того, 30.10.2008р. до Розпорядження КМДА №1127 від 28.08.2007р. внесено зміни, якими другу чергу споживачів, зокрема ВАТ «АК «Київ водоканал»- виключено із переліку споживачів комунальних послуг із централізованого постачання холодної води. Таким чином, відповідач не погоджується з тим, що за період з травня 2007 року по квітень 2008 р. ним необґрунтовано отримана виручка у розмірі 4537,27 грн.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:
-державних фіксованих цін (тарифів);
-граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі -Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі -Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні
Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:
1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;
2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;
4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;
5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;
6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.
Так, як свідчать матеріали справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги філії Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація».
Предмет перевірки додержання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності суб'єктів господарювання у 2007 році (період з травня 2007р. по квітень 2008р.)
За результатами перевірки був складений Акт №112 від 28.05.2008р.
Філія «Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»створена за наказом Президента АТ «Українська автомобільна корпорація»від 27.01.993р. №8, здійснює свою діяльність відповідно до Положення, не є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та взято на облік платника податків в ДПІ у Голосіївському районі м. Києва 10.06.1997р.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»повноваження на встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги надані органам місцевого самоврядування - тобто Київській міській державній адміністрації.
Розпорядженням КМДА від 30.05.2007 р. № 640 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води" з 01.12.2006р. встановлені тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води для споживачів II групи - 1,35 грн. за 1 куб. м води без ПДВ. Цим розпорядженням погоджено Перелік споживачів комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення холодної та гарячої води.
Розпорядженням КМДА від 28.08.2007 р. № 1127 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води" встановлені тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води для споживачів II групи -1,35 грн. за 1 куб. м води без ПДВ. Цим розпорядженням погоджено Перелік споживачів комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення холодної та гарячої води.
На балансі у Філії «Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»знаходиться артезіанська свердловина.
Вибірковою перевіркою бухгалтерських документів з надання послуг по постачанню холодної води встановлено, що Філія «Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»в порушення вимог розпоряджень КМДА від 30.05.2007р. №640 та від 28.08.2007р. №1127 "Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачаня холодної води і водовідведення холодної та гарячої води" при розрахунках із споживачами за холодне водопостачання в періоді з 01.05.2007р. по 30.04.2008р. застосовувало вільні тарифи на постачання холодної води для споживача II групи у розмірі 5,84 грн. за 1 куб. м без ПДВ при запровадженні державного регулювання тарифу на постачання холодної води у розмірі 1,35 грн./куб. м без ПДВ (споживачі II групи).
Завищення тарифу за постачання холодної води Філією «Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»становило для споживачів II групи 4,49 грн./куб. м без ПДВ.
Згідно з п. 1.9 Переліку споживачів комунальних послуг з централізованого постачання холодної води, затвердженого розпорядженням КМДА від 30.05.2007 року № 640 ВАТ «АК «Київводоканал»відноситься до II - ої групи споживачів.
Згідно з п. 1.12 Переліку споживачів комунальних послуг з централізованого постачання холодної води, затвердженого розпорядженням КМДА від 28.08.2007 року № 1127 ВАТ «АК «Київводоканал»відноситься до II-ої групи споживачів.
Відповідно до договору №273 на відпуск води від 25.10.2002 року Філія «Київський головний центр «УкрАВТО» надавав послуги з постачання холодної води Департаменту експлуатації каналізаційного господарства ВАТ «АК «Київводоканал».
Згідно з рахунком-фактурою від 25.04.2008р. № СФ-0000589 Філія «Київський головний центр «УкрАВТО»відпустило Департаменту експлуатації каналізаційного господарства ВАТ «АК «Київводоканал»у квітні 2008р. 114 куб.м холодної води за тарифом 5,84 грн/куб. м. без ПДВ на загальну суму 665,95 грн. без ПДВ замість затвердженого тарифу 1,35 грн./куб.м, як для споживачів II групи.
Завищення тарифу становило 4,49 грн./куб.м без ПДВ (5,84 грн/куб.м - 1,35 грн/куб.м). Сума завищення становить 511.86 грн. без ПДВ (114 куб.м. х 4,49 грн/куб.м), 614,23 грн. з ПДВ (114 куб.м. х 4,49 грн/куб.м) х 1,2.
Всього за період з травня 2007р. по квітень 2008р. сума необґрунтовано нарахованої виручки при наданні послуг з постачання холодної води Філією «Київський головний центр «УкрАВТО»склала 6827,76 грн. з ПДВ. З урахуванням оплати сума необґрунтовано отриманої виручки склала 4537,27 грн. з ПДВ.
Таким чином, Філія «Київський головний центр «УкрАВТО»Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»за рахунок застосування вільних тарифів на послуги з постачання холодної води за умови запровадження для них режиму державного регулювання необґрунтовано отримала виручку за період з травня 2007р. по квітень 2008р. у розмірі 4537,27 грн. з ПДВ.
За порушення суб'єктами господарювання дисципліни цін основну відповідальність передбачено статтею 14 Закону № 507. Ту ж норму продубльовано і в Положенні № 1819, а також в Інструкції № 298/519, а саме: уся необґрунтовано отримана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню та зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки.
Вичерпний перелік порушень порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, наведено в п. 1.4 Інструкції № 298/519. Такими порушеннями, зокрема, є:
-нарахування не передбачених законодавством націнок до регульованих цін і тарифів;
-застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;
-застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує гранично встановлений відповідно до законодавства;
-застосування цін (тарифів) із порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни;
-завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються до структури регульованої ціни, або їх невключення до структури регульованої ціни;
-включення до структури регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені норми;
-включення до вартості продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт);
-застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір;
-застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), не передбачених певними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;
-застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання
За матеріалами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві, на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", винесено Рішення №35 від 20.06.2008р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме, вирішено:
- вилучити у АТ «Українська автомобільна корпорація»в доход державного бюджету суму 4537,27 грн. -надмірно отриманої виручки.
- в доход державного бюджету суму 9074,54 грн. -економічних санкцій.
Дане рішення було направлено для виконання в 10-денний термін АТ «Українська автомобільна корпорація. Відповідач самостійно дані санкції на суму 13 611,81 грн. не сплатив, тому позивач змушений був звернутися до суду з позовом про примусове стягнення сум заборгованості.
Згідно статті 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
На підставі п. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007р. №877, п. 4 Положення №1819 та п. 3.5 Інструкції №298/519, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві винесено Припис №41 від 20.06.2008р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Зокрема, Припис містить вимогу щодо усунення у місячний термін порушення державної дисципліни цін в частині застосування тарифів на послуги водопостачання для споживача ІІ групи шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог Розпоряджень КМДА від 30.05.07р. №640 «Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води». Розпорядження КМДА від 28.08.2007р. №1127 «Про погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води»та проведення перерахунків зі споживачем на суму 6827,76 грн.
Позивач, в пункті 4 позовних вимог просить зобов'язати відповідача виконати вимоги припису №41 від 20.06.2008р. «Про усунення порушення державної дисципліни цін».
Проте, як встановлено судом, в ході судового розгляду справи так і в позовній заяві позивачем не було наведено жодних правових обґрунтувань та не наведено доказів щодо правомірності заявлених в пункті 4 позовних вимог.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити частково, шляхом задоволення позовних вимог про стягнення економічних санкцій в сумі 13611,81 грн., оскільки у позивача наявні докази існування заборгованості у відповідача.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позивач довів правомірність застосованих економічних санкцій, але не надав обґрунтування, щодо необхідності зобов'язання судом відповідача виконати вимоги припису №41 від 20.06.2008р. «Про усунення порушення державної дисципліни цін». За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»в доход державного бюджету (р/р №31117106700011, код 21081100, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) суму 4537,27 грн. (чотири тисячі п'ятсот тридцять сім грн. 27 коп.).
3. Стягнути з Акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація»в доход державного бюджету (р/р №31117106700011, код 21081100, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) економічні санкції в сумі 9074,54 грн. (дев'ять тисяч сімдесят чотири грн. 54 коп.).
4. В іншій частині позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.