ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
05.12.2008 р. № 13/107
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши матеріали справи
за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
до приватного підприємства «Олімп-сервіс» м. Київ
за участю третьої особи Київської міської ради
про стягнення податкового боргу у сумі 120690,88 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, Відповідач не сплачує орендної плати, передбаченої Законом України «Про плату за землю»та іншими нормативно-правовими актами, за земельну ділянку, якою користується на підставі договору оренди земельної ділянки від 30.09.04 р. за адресою м. Київ, пр-кт Паладіна, 33.
Позивач просить суд зобов'язати Відповідача сплатити податковий борг у сумі 120690,88 грн.
Відповідач в судовому засіданні усно повідомив, що проти позову заперечує, вважає його необґрунтованим та таким, що не відповідає обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши подані докази, суд -
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»відповідач зобов'язаний своєчасно сплачувати податки і збори .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-ХІІ до завдань органів державної податкової служби відноситься здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і вчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів)...
При цьому за приписами п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” із змінами і доповненнями, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно п.2.3.1. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“ органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Приватне підприємство «Олімп-сервіс»24.11.03 р. зареєстровано Печерською районною державною адміністрацією та присвоєно ідентифікаційний код 31407747.
30.09.04 р. між Київською міською радою та Відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, про що зроблено запис від 06.10.04 р. за №75-6-00139 у книзі записів державної реєстрації, місце розташування якої пр-кт Паладіна, 33 у Святошинському районі.
Відповідно до п.4.2 договору оренди за зазначену ділянку, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 4 відсотків від її нормативної грошової оцінки.
Пунктом 4.4 договору передбачено, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
На виконання вимог суду, позивачем надано розрахунок податкового боргу, де останній зазначив, що Відповідачем було подано податкові декларації орендної плати за земельну ділянку від 01.02.2007 року № 1862 (за 2007 рік) та № 1794/6 (за 2008 рік). Розмір орендної плати передбачений до сплати відповідно до даних декларацій (в яких в ході проведення камеральної перевірки помилок не виявлено) становить: 52489,29 грн. за 2007 рік та 103374,98 грн. за 2008 рік.
Як зазначає Позивач, податковий борг Відповідача виник починаючи з 30.08.2007 року у сумі 2371,19 грн. (за липень 2007 року), який було зменшено у зв'язку із частковою переплатою у сумі 1304,65 грн. та частковою сплатою податкового зобов'язання у сумі 330 грн. та становив 736,54 гривень. Надалі, у зв'язку із щомісячною несплатою податкового зобов'язання, податковий борг збільшувався на 2371,19 грн. за серпень 2007 року, на 236,91 грн. нарахованої штрафної санкції, на 1,09 грн. (пені за несвоєчасну сплату) та зменшився на суму 2340 грн. у зв'язку із сплатою. Починаючи із 30.11.2007 року податковий борг постійно збільшувався на 8379,94 грн. за вересень 2007 року, на 8379,94 грн. за жовтень 2007 року, на 8379,94 грн. за листопад 2007 року, на 8379,94 грн. за грудень 2007 року, на 8614,58 грн. за січень 2008 року, на 8614,58 грн. за лютий 2008 року, на 8614,58 гривень за березень 2008 року, на 8614,58 гривень за квітень 2008 року, на 8614,58 грн. за травень 2008 року, на 8614,58 грн. за червень 2008 року, на 8614,58 грн. за липень 2008 року, на 8614,58 грн. за серпень 2008 року, на 8614,58 гривень за вересень 2008 року, на 8614,58 грн. за жовтень 2008 року, на 19,59 грн. (пені за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання). Загальна сума податкового боргу з орендної плати станом на 05.12.2008 становить 120 690,88 грн.
Також Позивачем подано розрахунок штрафної санкції де зазначено, що ним була проведена перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку за період з 03.07.07 по 21.08.07 рр. Під час перевірки встановлено порушення строків сплати податкових зобов'язань по орендній платі за землю передбачених п.п.5.3.1., п.5.3., ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та нарахована сума штрафної санкції 236,91 грн.
Керуючись вимогами п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.00 року № 2181-ІІІ Позивачем надіслано відповідачу першу податкову вимогу від 02.11.2007 року № 1/2867 та другу податкову вимогу від 21.02.2008 року № 2/439.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІП (далі Закон № 2181) активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Судом враховується, що згідно з п. 8 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»плата за землю віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) і стягується у вигляді земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня й до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Ст. 7 даного Закону зазначає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Згідно із ст. 19 Закону, розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі»орендар зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
На підтвердження позовних вимог Позивачем надано необхідні докази про наявність заборгованості. На момент вирішення спору заборгованість не погашена. Тому позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи Позивача, Відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішується на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства «Олімп-сервіс»(м. Київ, вул. Суворова, 11, кв. 47 код ЄДРПОУ 31407747) податковий борг у сумі 120690,88 грн. (сто двадцять тисяч шістсот дев'яносто гривень 88 коп.) на рахунок №33217812700009 в УДК у Святошинському районі м. Києва, МФО 820019,банк одержувач -ГУ ДКУ у м. Києві, ідентифікаційний код 26077945.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 12.01.09 р.