Постанова від 15.09.2008 по справі 13/97

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15.09.2008 р. № 13/97

Окружний адміністративний суд міста Києва

у складі головуючого -судді Степанюка А.Г.,

при секретарі Федоровій О.В.

розглянувши справу за адміністративним позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році та пені у сумі 264507,55 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.09.2008 року в 14 год. 25 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів ВАТ «Укртелеком»звернулося до суду з позовом до Українського державного підприємства поштового зв'язку «УКРПОШТА»про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році та пені в сумі 264507,55 грн..

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Сумська дирекція УДППЗ «Укрпошта»27.03.2007 року направила до Сумського обласного відділення Фонду статистичний звіт за формою 10-ПІ (поштова-річна) Про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, підписаний керівником підприємства, головним бухгалтером та завірений печаткою підприємства. У цьому звіті самостійно визначено норматив інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві. А тому відповідач надав право своїм структурним підрозділам самостійно забезпечувати норматив для працевлаштування інвалідів та нести відповідальність. За поданим звітом середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 3761 чоловік, норматив інвалідів-штатних працівників -150 рбочих місць. Фактично ж було створено 107 робочих місць для працевлаштування інвалідів. Отже, як стверджує позивач, Сумською дирекцією УДППЗ «Укрпошта»не виконано норматив зі створення 43 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 5872,96 грн.. А тому сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання Сумською дирекцією УДППЗ «Укрпошта», нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 252537,28 грн.. Дані кошти не були сплачені, а тому заборгованість складає 252537,28 грн.. Пеня за несвоєчасну сплату санкцій на 20.09.2007 року становить 11970,27 грн.. Загальна сума заборгованості становить 264507,55 грн.. Просили стянути з відповідача 264507,55 грн..

У письмовому запереченні проти позову, а також повноважний представник відповідача у судовому засіданні повідомив, що проти позову заперечує. В обгрунтування свого заперечення вказує, що Сумськ дирекція має статус філії та не є юридичною особою. Головне підприємство -УДППЗ «Укрпошта»може самостійно приймати ршення щодо виконання 4% нормативу робочих місць або за рахунок оловного підприємства, або за рахунок тільки відокремлених підрозділів, або за рахунок як головного підприємства так і за рахунок відокремлених підрозділів. Згідно звітів за 2006 рік норматив перевиконано в наступних філіалах УДППЗ «Укрпошта»: Чернівецька дирекція УДППЗ «Укрпошта» - перевиконано норматив на 6 робочих місць, Тернопільська дирекція -на 1 р.м., Рівненська дирекція -на 6 р.м., Одеська дирекція - на 2 р.м., Миколаївська дирекція -на 13 р.м., Луганська дирекція -на 1 р.м., Кіровоградська дирекція -на 3 р.м., Івано-Франківська дирекція -на 3 р.м., Волинська дирекція -на 27 р.м.. Таким чином перевищення нормативу робочих місць по УДППЗ «Укрпошта»становить 62 робочих місця проти 47 необхідних в Сумській дирекції, а тому приводу для застосування штафних санкцій немає. Обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладено на відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Державну службу зайнятості за умови інформування їх про вільні робочі місця та вакантні посади на підприємстві. Дирекція протягом 2006 року щомісчно інформувала служби зайнятості (міську та районні) в повному обсязі, про наявність робочих місць та вакантних посад, тобто, Дирекція вжила всіх заходів, передбачених чинним законодавством щодо забезпечення працевлаштування інвалідів. Обов'язок підприємства створювати робочі місця для інвалідів не призводить до необхідності займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Невиконання Державною службою зайнятості своїх обов'язків щодо працевлаштування інвалідів, а також незвернення безпосередньо інвалідів на підприємство відповідача для працевлаштування у 2006 році, виключає відповідальність відповідача в зв'язку з відсутністю вини. Крім того звертає увагу суду на те, що позивачем пропущено річний строк звернення до суду, оскількисанкції за порушення нормативу створення робочих місць для інвалідів - до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення цього нормативу (перебіг строку почався з 16.04.2007 року, позивач звернувся до суду 13.05.2008 року). А тому просив у задоволенні позову відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

ДППЗ «Укрпошта»згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №010482 зареєстровано в Шевченківській районній у місті Києві державній адміністрації 15.12.1993 року, ідентифікаційний код 21560045.

Видами діяльності за КВЕД є діяльність національної пошти; інші види видавничої діяльності; інш види оптової торгівлі; роздрібна торгівля з лотків та на ринках; роздрібна торгівля поза магазинами, не віднесена до інших групувань; інше грошове посередництво, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АА №002453.

Статутом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»(нова редакція), затвердженого наказом Міністра транспорту та зв'язку України №599 від 22.05.2008 року та зареєстрованого державним реєстратором 27.05.2008 року передбачено, що до складу Підприємства входять філіали -дирекції, які не є юридичними особами, здійснюють свою діяльність на підставі Положення про них. Згідно з Додатком 1 до Статуту до переліку філіалів позивача належить Сумська дирекція.

Сумська дирекція УДППЗ «Укрпошта»не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені Підприємства в межах повноважень, наданих їй Підприємством і закріплених цим Положенням (п.1.6.). Сумська диркція є платником податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством України (п.1.9.); реєструється у статистичних органах (п.1.11).

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін (ч.1 ст. 100 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався з позовом до Сумської дирекції УДППЗ «Укрпошта»про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 264507,55 грн. до Господарського суду Сумської області 04.10.2007 року та ухвалою від 03.12.2007 року провадженняя по справі було закрито.

З наявної у справі ухвали Окружного Адміністративного суду м.Києва від 21.04.2008 року у справі №11/421 вбачається, що позивач звертався з аналогічним позовом. 03.03.2008 року було відкрито провадження у справі та внаслідок повторної неявки представника позивача і неповідомлення про причини неявки, справу було залишено без розгляду.

А тому посилання відповідача на пропуск строку звернення до суду та відмови у задоволенні позову з даної підстави не приймається до уваги судом.

Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 року з наступними змінами і доповненнями передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст.18).

Відповідно до ст. 19 згаданого вище Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Як вбачається зі звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік (форма №10-ПІ) у філіях відповідача було перевиконано норму працевлаштування інвалідів, зокрема, у Волинській дирекції -на 27; в Івано-Франківській дирекції -на 4; у Кіровоградській дирекції -на 3; у Луганській дирекції -на 1; у Львівській дирекції -на 7; у Миколаївській дирекції -на 13; у Полтавській дирекції -на 40; у Рівненській дирекції -на 6; у Тернопільській дирекції -на 1; у Чернівецькій дирекції -на 6.

Таким чином, судом встановлено, що філіями відповідача перевиконано норматив працевлаштування інвалідів на 108 осіб.

Згідно ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що Сумська дирекція УДППЗ «Укрпошта»входить до складу відповідача та не є юридичною особою.

А тому посилання позивача на нестворення філією відповідача у 2006 році 43 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів як підставу для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій, зазначених вищевказаним Законом, не приймається до уваги судом, оскільки в загальному юридична особа перевиконала норматив працевлаштування інвалідів.

Таким чином вимоги позивача про стягнення з УДППЗ «Укрпошта»адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»є безпідставними.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що підстав для стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

А тому, адміністртивний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є безпідставним та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році та пені у сумі 264507,55 грн. -відмовити.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.Степанюк