01 лютого 2013 р. Справа № 804/20/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
при секретарі Грушко Н.В.
за участю:
представника відповідача Кучеренко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення, -
02 січня 2013 р. Державне науково-виробниче підприємство «Цирконій» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач) з вимогами про скасування рішення № 245 від 01.10.2012 р. в частині не прийнятих до зарахування виплат в сумі 22 358,84 грн., як такого, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника. В обґрунтування позовних вимог позивачем в позовній заяві зазначено наступне. Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено планову перевірку з питань сплати та використання коштів за період з 01.07.2011 р. по 07.07.2012 р. За результатами перевірки складено акт, який став підставою для винесення відповідачем рішення № 245 від 01.10.2012 р. про стягнення з Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 25 196,28 грн. Актом перевірки встановлений факт неправомірного використання коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 Порушення обґрунтоване встановленням в односторонньому порядку умов матеріального забезпечення.
Вказане порушення не мало місця, оскільки у наказі від 16.09.2011 р. про призначення виконуючого обов'язки генерального директора Міністерством енергетики та вугільної промисловості України не визначено посадовий оклад, тому розмір посадового окладу ОСОБА_2 встановлено на підставі колективного договору. Наказом від 17.04.2012 р. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України доповнило зазначений наказ, встановивши розмір посадового окладу. З 17.04.2012 р. наказом по підприємству посадовий оклад в.о. генерального директора приведений у відповідність вимогам наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. Проведеною перевіркою встановлено факт неправомірного використання коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та вагітності на загальну суму 25 196,28 грн., з них 22 358,84 грн. зайво виплачені по 10 листках непрацездатності застрахованій особі.
Неправомірне використання коштів виникло внаслідок самовільного встановлення в.о. генерального директора підприємства собі посадового окладу в розмірі 11 440,00 грн. З розміру цієї заробітної плати було виплачене матеріальне забезпечення.
Вказані дії посадової особи позивача є неправомірними, оскільки при призначенні на посаду посадовий оклад Міністерством енергетики та вугільної промисловості України визначений не був, а при доповненні наказу про призначення положеннями, які встановили посадовий оклад, розмір посадового окладу був менший, ніж самовільно встановила посадова особа. Позивачем були проігноровані положення вказаного наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та не здійснено перерахунок заробітної плати з моменту самовільного визначення розміру матеріального забезпечення до доповнення Міністерством наказу про призначення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.
13 вересня 2012 р. виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку сплати та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.07.2011 р. по 01.07.2012 р. страхувальником Державним науково-виробничим підприємством «Цирконій».
За результатами проведеної перевірки складено акт № 415 від 13.09.2012 р. (а.с. 5-12).
В висновках акту встановлено неправомірне використання коштів Фонду у сумі 25 196,28 грн. в частині використання коштів на виплату матеріального забезпечення (а.с. 12).
Наявність порушення позивачем законодавства обґрунтовано в акті перевірки тим, що в.о. генерального директора ОСОБА_2 особисто встановив собі посадовий оклад в розмірі 11 440,00 грн. За перевіряємий період ОСОБА_2 було надано до оплати 10 листків непрацездатності. Для нарахування матеріального забезпечення було взято посадовий оклад в розмірі 11 440, 00 грн. При цьому, наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 17.04.2012 р. даній особі встановлено посадовий оклад в меншому розмірі. Таким чином, посадовою особою було допущене неправомірне збільшення середньоденного розміру заробітної плати, що призвело до неправомірного збільшення середньоденного розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності (а.с. 9).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 16 вересня 2011 р. № 99-к/к призначено ОСОБА_2 виконуючим обов'язки генерального директора Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» (а.с. 34).
Наказом Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» від 21 вересня 2011 р. № 136/ЛС встановлено посадовий оклад виконуючого обов'язки генерального директора у розмірі 11 440, 00 грн. (а.с. 31).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 17 квітня 2012 р. № 48-к/к доповнено наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 99-к/к абзацом такого змісту: «Установити ОСОБА_2 посадовий оклад у розмірі: з 21.09.2011 р. - п'ять тисяч двісті сімдесят гривень; з 01.10.2011 р. - п'ять тисяч п'ятсот шістнадцять гривень; з 01.01.2012 р. - шість тисяч дев'ять гривень; з 04.01.2012 р. - шість тисяч сто двадцять шість гривень» (а.с. 32).
Наказом Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» від 20 квітня 2012 р. № 142-П установлено виконуючому обов'язки генерального директора місячний посадовий оклад у розмірі 6 126 грн. з 17.04.2012 р. (а.с. 33).
На підставі акту перевірки № 415 від 13.09.2012 р. виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 245 від 01.10.2012 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (а.с. 21).
Відповідно до вказаного рішення кошти у розмірі 25 196,28 грн. підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, Державне науково-виробниче підприємство «Цирконій» звернулось до Дніпропетровського обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зі скаргою.
Рішенням № 10 від 05.11.2012 р. про результати розгляду скарги Дніпропетровським обласним відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності рішення № 245 від 01.10.2012 р. визнано таким, що прийнято згідно вимог чинного законодавства та нормативних актів Фонду, в задоволенні скарги відмовлено (а.с. 22-24).
Рішення № 245 від 01.10.2012 р. та рішення № 10 від 05.11.2012 р. були оскаржені позивачем до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 29 листопада 2012 р. № 178 Державному науково-виробничому підприємству «Цирконій» відмовлено у задоволенні скарги (а.с. 25-28).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхуванню підлягають: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 27 зазначеного Закону України страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страховик зобов'язаний: забезпечувати фінансування матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 даного Закону України фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Відповідно до ст. 98 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Згідно п. 4 Положення про порядок укладання контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, при найманні на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 203 від 19.03.1993 р. наймання на роботу керівника підприємства, що є у державній власності, здійснюється відповідними міністерствами або іншими підвідомчими Кабінету Міністрів України органами виконавчої влади (надалі - органи управління майном).
Відповідно до ч. 2-3 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
У разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та сторонами не заперечується факт встановлення в односторонньому порядку виконуючим обов'язки генерального директора підприємства посадового окладу та, в подальшому, визначення органом управління майном посадового окладу цій особі в меншому розмірі.
Самостійне встановлення собі посадового окладу виконуючим обов'язки генерального директора Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» суперечить вимогам чинного законодавства та призвело до неправомірного збільшення розміру середньоденного розміру заробітної платі, та, як наслідок - до неправомірного збільшення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Враховуючи зазначене, рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 245 від 01.10.2012 р. в частині неприйнятих до зарахування виплат в сумі 22 358, 84 грн. відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
04 січня 2013 р. ухвалою суду відстрочено Державному науково-виробничому підприємству «Цирконій» сплату судового збору за даним позовом до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).
Враховуючи викладене, судові витрати в розмірі 223,58 грн. підлягають стягненню з Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» до Дніпропетровського обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 245 від 01.10.2012 р. в частині неприйнятих до зарахування виплат в сумі 22 358,84 грн., як такого, що не відповідає вимогам чинного законодавства - відмовити.
Стягнути з Державного науково-виробничого підприємства «Цирконій» до Державного бюджету України судові витрати у розмірі 223,58 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 06.02.2013 року.
Суддя О.С. Рябчук