Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/10/13- а
12 лютого 2013 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді - Нечуй Б.П.
при секретарі - Кравчук К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління юстиції в Житомирській області, третя особа: старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Житомирській області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування постанови про повернення виконавчого документа, зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом в якому просила визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області ОСОБА_2 щодо повернення їй, як стягувачці виконавчого листа, виданого 11.01.2010 року Лугинським районним судом по справі № 2 -А- 639/10 про стягнення з УПСЗН Лугинської РДА на її користь коштів в сумі 8525,12 грн., передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними; скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 20.11.2012 року ОСОБА_2 про повернення йому виконавчого листа, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом по справі № 2 - А- 639/10 про стягнення з УПСЗН Лугинської РДА на її користь коштів в сумі 8525,12 грн., передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління юстиції в Житомирській області відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Лугинським районним судом 14.04.2010 року по справі № 2 - А- 639/10 про стягнення з УПСЗН Лугинської РДА на його користь коштів в сумі 8525,12 грн., передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та поновити на черзі до виплати по даному виконавчому листу відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.04.2010 року, внесеній до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.
Зазначені вимоги позивачки обґрунтовуються з посиланням на те, що 27 грудня 2012 року вона отримала постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Житомирській області ОСОБА_2 від 21.11.2012 року про повернення виконавчого листа виданого Лугинським районним судом по справі № 2 -А- 639/10 без виконання, з посиланням на те, що в Державному бюжеті на 2012 рік відсутні кошти на ці цілі.
Вважає, що дії державного виконавця є незаконними, постанова винесена передчасно з порушенням вимог законодавства, тому підлягає скасуванню.
Позивачка в судове засідання не з'явився; надіслала заяву у відповідності до якої просить зазначену справу розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача надіслав заперечення проти позову, в якому просить зазначену справу розглянути без участі представника ГУЮ у Житомирській області та в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю за безпідставністю.
Третя особа старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Житомирській області ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, хоча й була належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Житомирській області ОСОБА_2 від 21.11.2012 року було повернуто позивачу виконавчий лист №2 -А-639/10, виданий 14.04.2010 року Лугинським районним судом в справі №2 -А-639/10 від 02.04.2010 року за позовом ОСОБА_1 до УПСЗН Лугинської РДА про визнання дій протиправними та стягнення 8525,12 грн. невиплачених коштів, передбачених ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В зазначеній постанові державний виконавець зазначив, що з метою повного, належного виконання судового рішення до боржника застосовано заходи примусового виконання судового рішення передбачені ЗУ “Про виконавче провадження”, а саме:
- 10.09.2008р., 17.03.2009р., 17.03.2010р., 27.01.2011р., 13.10.2012р. винесено постанову про арешт коштів боржника, яка направлена на виконання до Управління державної казначейської служби України в Лугинському районі, Житомирської області;
- 13.08.2012 року, надійшов лист Міністерства праці та соціальної політики України про те, що видатки на виконання судових рішень за бюджетною програмою КПКВК 2501200 Міністерству на 2012 рік не передбачено.
- 24.10.2012 року, направлено запит до боржника, щодо фінансування виплат відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - заборгованості по рішеннях суду на 2012 рік.
- 09.11.2012 року, надійшов лист від УПСЗН Лугинської РДА про те, що фінансування виплат відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - заборгованості по рішеннях суду на 2012 рік не передбачено.
- 12.11.2012 року, направлено запит до боржника УПСЗН Лугинської РДА, щодо наявного майна, яке не використовується в основній діяльності боржником і на яке може бути звернене стягнення та надання кошторисних видатків на 2012 рік.
- відповідно до постанови КМУ № 845 від 03.08.2011 року “Про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ” підготовлено та направлено платіжні вимоги від 21.10.2012 року до УДКСУ в Лугинського району для здійснення списання коштів з рахунків боржника УПСЗН Лугинської РДА по рішеннях суду.
- 12.11.2012 року УДКСУ в Лугинському районі Житомирської області повернуло платіжні вимоги в зв'язку з відсутністю у паспорті бюджетних програм на 2012 рік УПСЗН Лугинської РДА фінансування виплат по рішеннях суду.
- 14.11.2012 року, надійшов лист з УПСЗН Лугинської РДА про те, що майно яке не використовується в основній діяльності боржником і на яке може бути звернене стягнення відсутнє, та кошторисом видатків на 2012 рік виплата коштів по рішеннях суду не передбачена.
- відповідно до п.40 Порядку державним виконавцем перевірено майновий стан боржника та 14.11.2012 року складено акти державного виконавця про те, що майно яке не використовується УПСЗН Лугинської РДА в основній діяльності не виявлено, відсутні кошти та майно на які можна звернути стягнення, вжиті державним виконавцем заходи щодо виявлення такого майна виявилися безрезультатними.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. №606-XIV, із змінами і доповненнями (далі - Закону), виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з ч.1 ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Суд вважає, що державний виконавець дійшов передчасного висновку, виносячи постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві, оскільки він не здійснив усіх можливих вичерпних заходів виконання судового рішення.
Так, у матеріалах справи відсутні докази щодо звернення державного виконавця до суду з поданням про відстрочку чи розстрочку виконання судового рішення з огляду на відсутність у боржника коштів для виконання судових рішень на певний бюджетний рік, оскільки обставини, що виникли, ймовірно перешкоджали виконанню судового рішення.
Відсутність коштів на рахунках боржника не є підставою для повернення відповідачем виконавчого листа з цих мотивів.
Суд дійшов даного висновку з урахуванням також і наступного.
Приписами ст. 19 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року (надалі-Конвенція), передбачено, що для забезпечення дотримання Високими Договірними Сторонами, однією з яких є Україна, їхніх зобов'язань за Конвенцією та протоколами до неї, створюється Європейський суд з прав людини. Він функціонує на постійній основі.
Статтею 46 Конвенції передбачено, що Високі Договірні Сторони зобов'язуються виконувати остаточні рішення Суду в будь-яких справах, у яких вони є сторонами.
Крім того, статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до п. 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі "Жовнер проти України" державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.
Згідно п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.
Боржником у даній справі виступає держава, яка в особі компетентного органу повинна повернути борг позивачу. Відтак, відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, і повернення виконавчого листа стягувачу.
Оскільки у відповідності до ч.2 ст. 11 КАСУ суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони звернулись, тому суд виходить за межі позовних вимог та приходить до висновку про необхідність визнання дій Головного управління юстиції в Житомирській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області щодо не виконання виконавчого листа № 2-А-639/10 від 02.04.2010 року, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом протиправними та зобов'язання Головного управління юстиції в Житомирській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області відновити виконавче провадження ВП №18813868 по виконанню виконавчого листа № 2-А- 639/10 від 02.04.2010 року, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом.
Керуючись ст.ст. 9, 11,71,158-163, 181 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління юстиції в Житомирській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області щодо не виконання виконавчого листа № 2-А-639/10 від 02.04.2010 року, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом протиправними.
Постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_2 про повернення виконавчого документа стягувачеві від 21.11.2012 року по виконавчому листу №2-А- 639/10 від 02.04.2010 року, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом визнати незаконною та скасувати.
Зобов'язати Головне управління юстиції в Житомирській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області відновити виконавче провадження ВП №18813868 по виконанню виконавчого листа № 2-А- 639/10 від 02.04.2010 року, виданого 14.04.2010 року Лугинським районним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Лугинський районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя:
ОСОБА_3