вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
м. Сімферополь
03 вересня 2012 р. 15:41 Справа №2а-8445/12/0170/7
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Фурлетовій Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Аверс"
до Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Сімферопольська районна державна адміністрація в АР Крим
про визнання відмови незаконною та спонукання до виконання певних дій
за участю:
від позивача - Кайшиєв Ю.М.
від відповідача - Висовєнь О.Б.
третя особа - не з'явилася
Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом, в якому просить визнати відмову Управління державного комітету по земельних ресурсах в Сімферопольському районі АРК від 21 травня 2012 незаконною; зобов'язати Управління державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі АРК провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки загальною площею 7,1157 га, пасовищ для ведення підсобного господарства із земельної ділянки площею 15,5897га раніше переданої в оренду позивачу на території Гвардійської селищної Ради, від 19 січня 2012р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод «Аверс» і Сімферопольською райдержадміністрацією АР Крим.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим з заявою щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки. В той час, відповідач відмовив в реєстрації відповідного договору з підстав необхідності складання проекту відводу земельної ділянки. Позивач вважає відмову відповідача такою, що не ґрунтується на вимогах норм закону та вважає її протиправною.
Відповідач позов не визнав, вважає позовні вимоги необґрунтованими, просив у задоволенні позову відмовити. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов (а.с. 36-37).
Представник третій особи просив адміністративний позов задовольнити, правова позиція третьої особи викладена в письмових поясненнях на позовну заяву (а.с.46-47).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши та вивчивши пояснення представників сторін, третіх осіб, дослідивши наявні докази, суд -
Товариству з обмеженою відповідальністю «Завод «Аверс» було передано земельну ділянку площею 15,5897 га в довгострокову оренду строком на 10 років для ведення підсобного господарства (договір оренди від 02 березня 2000р.).
Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрацією в Автономній Республіці Крим №2883-р від 18.10.2007р. ТОВ «Завод «Аверс» надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку у зв'язку з добровільною відмовою від частини земельної ділянки на території Гвардійської селищної ради.
Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрацією в Автономній Республіці Крим №2640-р від 28.12.2011р. затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ТОВ «Завод «Аверс» загальною площею 7,1157 га, також даним розпорядженням вирішено передати позивачу в оренду строком на 3 роки земельну ділянку, загальною площею 7,1157 га пасовищ, для ведення підсобного господарства із земельної ділянки площею 15,5897га раніше переданої в оренду позивачу на території Гвардійської селищної Ради.
Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрацією в Автономній Республіці Крим №2640-р від 28.12.2011р. позивача зобов'язано укласти договір оренди земельної ділянки з Сімферопольською райдержадміністрацією.
19 січня 2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод Аверс» і Сімферопольською районною державною адміністрацією АРК було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 7,1157 га пасовищ для ведення підсобного господарства із земельної ділянки площею 15,5897 га раніше переданої в оренду позивачу на території Гвардійської селищної Ради.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 21.05.2012 р. №1693/10-2-3 відповідач відмовив в державній реєстрації зазначеного договору з підстав відсутності розробленого проекту відводу земельної ділянки.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно до положень ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Право оренди земельної ділянки - це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).
Згідно статті 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Згідно статті 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Як було вказано вище, одною з підстав відмови у проведенні державної реєстрації договору оренди, стало відсутність проекту відводу зазначеної земельної ділянки.
У відповідності до ст.118 Конституції України, виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Згідно положень ст.119 Конституції України, місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують: виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади; законність і правопорядок; додержання прав і свобод громадян; виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; підготовку та виконання відповідних обласних і районних бюджетів; звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; взаємодію з органами місцевого самоврядування; реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Положеннями ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року N 586-XIV визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Як було вказано вище, пунктом 2 Розпорядження Сімферопольської районної держаної адміністрації в АР Крим від 28.12.2011р. №2640-р вирішено передати ТОВ «Завод «Аверс» в оренди строком на 3 роки земельної ділянки площею 7,1157 га пасовищ для ведення підсобного господарства із земельної ділянки площею 15,5897 га раніше переданого в оренду позивачу на території Гвардійської селищної Ради. Пунктом 3 вказаного розпорядження зобов'язано позивача в місячний термін укласти з Сімферопольською районною держаною адміністрацією в АР Крим договір оренди зазначеної земельної ділянки.
Розпорядження Сімферопольської районної держаної адміністрації в АР Крим від 28.12.2011 р. №2640-р на час розгляду справи не оскаржено та є чинним. Відповідачем, в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України, суду не надано належних доказів прийняття компетентним органом рішення про визнання протиправним або скасування вказаного розпорядження.
За таких обставин, відмова Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим в реєстрації договору оренди, укладеного, на виконання зазначеного вище Розпорядження Сімферопольської районної держаної адміністрації в АР Крим, є за своєю суттю безпідставним та необґрунтованим ухиленням від виконання Розпорядження Сімферопольської районної держаної адміністрації в АР Крим прийнятого в межах її компетенції.
Відтак, суд не може погодитись з правомірністю відмови Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим в реєстрації договору оренди від 19.01.2012р. укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод Аверс» та Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим.
Крім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні: план тимчасового землекористування, де зазначені межі земельної ділянки (з посиланням на геодезичні точки знаходження відповідних меж), яка передана в оренду позивачу, кадастровий план відповідної земельної ділянки, акт встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, яка передана в оренди позивачу. На думку суду, вказана технічна документація є достатньою для визначення меж земельної ділянки, яка передається в оренду.
За таких обставин, посилання відповідача на відсутність, належно визначеного предмету договору оренди земельної ділянки від 19.01.2012р. не знайшли свого підтвердження у матеріалах справи.
Враховуючи викладене адміністративний позов підлягає задоволенню.
Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено 07.09.2012р.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати противоправною відмову Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим в реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 7,1157 га укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод Аверс» і Сімферопольською районною державною адміністрацією АРК.
3. Зобов'язати Управління Державного комітету по земельних ресурсах у Сімферопольському районі Автономної Республіки Крим зареєструвати договір оренди земельної ділянки площею 7,1157 га від 19.01.2012р. переданої позивачу на підставі Розпорядження Сімферопольської районної держаної адміністрації в АР Крим від 28.12.2011р. №2640-р.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Маргарітов М.В.