Постанова від 30.01.2013 по справі 103/5228/12

Дата документу: 30.01.2013 Справа №103/5228/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2013 року м. Бахчисарай, АРК

Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Нікіщенко М.І., при секретарі Лагута С.В., за участю:

Представника позивача -ОСОБА_1 паспорт серія НОМЕР_1, довіреність б/н від 07.11.2012 р.,

представник відповідача - не з'явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином, клопотань, заяв не надіслав,

представник третьої особи -Дюльберова З.А., довіреність № 06-1274 від 06.11.2012 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бахчисарайської міської ради міжвідомчої комісії з розгляду питань, що стосуються відключення споживачів від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання, третя особа -БКУП "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради про визнання дій незаконними, спонукання до виконання певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 31.10.2012 року звернувся до суду із адміністративним позовом до Бахчисарайської міської ради міжвідомчої комісії з розгляду питань, що стосуються відключення споживачів від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання щодо відмови у відключенні від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання незаконними, зобов'язання розглянути питання надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, зобов'язання БКУП "Місктепломережа" Бахчисарайської міської ради АРК надати технічні умови на відключення від системи централізованого опалення і гарячої води.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу належить квартира АДРЕСА_1 Квартира позивача підключена до централізованого опалення та водопостачання. У зв'язку з неякісним наданням послуг по теплопостачанню 10.08.2012 року ОСОБА_1 звернувся до міжвідомчої комісії по розгляду питань відносно відключення споживачів від мереж централізованого опалення територіального товариства м. Бахчисарай при виконавчому комітеті Бахчисарайської міської ради, а також в БКУП "Міськтепломережа" БМР з вимогою надати дозвіл на відключення від мереж централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального опалення в квартирі., але в цьому йому було відмовлено. Свою відмову комісія мотивувала тим, що відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі по тексту - Порядок) відключення від централізованого опалення передбачено за умови відключення всього будинку. Вважає рішення комісії незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

У судове засідання позивач з'явився, на вимогах наполягав з мотивів, викладених у позові.

Представник відповідача у судове засідання явку не забезпечив, про дату, час та місце повідомлений належним чином, будь-яких заяв, клопотань суду не надав.

Представник третьої особи у судове засідання з'явився, проти позову заперечував з підстав того, що правовідносини щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюються Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, яким передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до комісії з письмової заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування в будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Можливості щодо відключення окремих житлових приміщень Порядком не передбачено. Крім того, відповідно до змін до Порядку, заборонено відключення окремих приміщень у зв'язку з необхідністю запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, оскільки відключення окремих приміщень викликає розбалансування в системі теплопостачання будинку та як наслідок неможливість забезпечення нормального теплопостачання до інших приміщень цього будинку. Влаштування індивідуального опалення в окремих приміщеннях також створює ризик перевантаження існуючих мереж електро- та газопостачання, що загрожує виникненням аварій, інших надзвичайних подій техногенного порядку. Вважає, що рішення постійно діючої міжвідомчої комісії є законним і правомірним, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 06.12.2012 року закрито провадження у частині позовних вимог щодо обов'язання БКУП "Місктепломережа" Бахчисарайської міської ради АРК надати технічні умови на відключення від системи централізованого опалення і гарячої води.

Суд, заслухавши представників позивача, третьої особи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності дійшов висновку, що в задоволенні позову відмовити із наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 (а.с.5). З витягу з протоколу засідання постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від ЦО і ГВП від 04.09.2012 року № 14 вбачається, що позивачу відмовлено в наданні дозволу на відключення від мережі ЦО і переведення зазначеного житлового приміщення на індивідуальне газове опалення (а.с.10).

Відповідно до ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ЗУ від 02.06.2005 року № 2633-ІУ «Про теплопостачання»(з наступними змінами та доповненнями) до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації. Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку,

встановленому законом та у відповідності з пунктом 24 Закону України "Про теплопостачання", за яким споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Таким чином, вказані законодавчі акти декларують право споживача відмовитися від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Можливість споживача відмовитись від користування послугою, а саме: процедура відключення регламентується підзаконними актами, зокрема Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 (далі -Порядок), та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі -Правила).

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.11.2007 року за № 1320/14587.

Згідно п. 2.1 цього Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. У заяві про відключення від МЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (далі -Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення

з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. (пункт 2.1. Порядку).

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. (пункт 2.2. Порядку).

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (підпункт 2.2.1. Порядку).

Згідно підпунктів 2.2.2., 2.2.3 пункту 2.2 Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

З наведених норм Порядку вбачається, що здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливо лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.

Згідно приписів постанови КМУ № 1268 від 31.10.2007 року «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, подачі холодної та гарячої та водовідведення»встановлено, що відключення споживачів (всього житлового будинку) від мереж центрального опалення та постачання гарячої води здійснюється у випадку, коли технічна можливість такого опалення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування згідно ЗУ «Про теплопостачання»схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому та запровадження заходів відносно дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будівель, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівничої теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розробки і затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування, реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Як не заперечувалось у ході судового розгляду представником позивача та встановлено судом при подачі заяви щодо відключення від мережі централізованого опалення і надання дозволу на встановлення автономного газового опалення позивачем не отримана згода всіх споживачів (мешканців) житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та не дотримані інші вимоги, зазначені Порядком, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Зазначені висновки суду відповідають висновкам, викладеним в ухвалі Вищого

адміністративного суду України від 17.01.2013 року у справі № К/9991/1894/12; в ухвалі ВАСУ від 13.12.2012 року у справі № К/9991/10293/12.

За змістом приписів ст. 94 КАС України у разі відмови у задоволенні позову питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Повний текст постанови складений 04.02.2013 року.

Керуючись ст.ст. 6-14, 69-71, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: