Справа № 2-а-5297/11
Провадження № 2-а/0182/5/2013
01.02.2013 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рибакова В.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач 31.10.2011 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі (далі - УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі), яким остаточно просив поновити строк для звернення до суду, визнати неправомірними дії щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії згідно ст.ст. 56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.10.2011 року, зобов'язати зробити призначення, перерахунок та виплату пенсії згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з середньомісячного заробітку за 30 фактично відпрацьованих календарних днів березня 1987 року роботи із збільшенням розміру на % згідно перевищення трудового стажу з дати звернення до відповідача 06.10.2011 року з заявою про перерахунок пенсії (а.с.5-7,23).
Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 2).
06.10.2011 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, при цьому надав необхідні документи, однак 17.10.2011 року отримав відмову в перерахуванні пенсії.
Вважає таку відмову необґрунтованою та безпідставною на підставі наступного.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Відповідно ч.1 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У разі обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулась за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи за кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи, із збільшенням розміру на % згідно перевищення трудового стажу і нарахування додаткової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Його середньомісячний заробіток за 30 календарних днів березня 1987 року роботи на територіях радіоактивного забруднення 800,42 крб. СРСР, що підтверджується архівною довідкою від 30.09.2011 року № 1627 та відомостями № 174 ДП УМС від 05.10.2011 року.
Відповідач надав суду письмові заперечення (а.с.47), просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючи на наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком з 22.06.2006 року. Призначення та виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, регламентовані Законами України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розрахунок пенсії за віком проводиться відповідно до норм статей «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії обчислено відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях; ЗП - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону. Статтею 40 цього закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Щодо обчислення середньомісячного заробітку відповідно до ч. 2 ст. 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заначив, що відповідно до абзацу 2 зазначеної статті при обчисленні середньомісячного заробітку за будь які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення, розрахунок пенсії проводиться відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього закону. Статтею 19 Закону України «Пенсійне забезпечення» передбачено що, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 3 мінімальних пенсій за віком, а відповідно до постанови КМУ від 15.04.2003 № 544 мінімальний розмір пенсій за віком призначених відповідно до цього закону складає 50,00 грн., максимальний - 150,00грн. Іншого для призначення пенсій обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» не було передбачено. Таким чином проводити перерахунок пенсії відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не доцільно, так як суттєво зменшує розмір пенсії, про що було повідомлено позивачу. Відповідно до довідки наданої ОСОБА_1 в УПФУ для перерахунку від 30.09.2011 року № 1627 за березень 1987 року зазначений розмір суми 193,70, а місячний заробіток в сумі 800,42 крб. - відсутній. УПФУ не виявлено протиправних дій у не здійсненні перерахунку пенсії позивача.
Вивчивши матеріали справи, заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі (а.с.8,9).
29.08.2011 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив прийняти рішення про виплату йому державної пенсії, розмір якої слід визначити виходячи з щомісячної основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виплачувати йому вищевказану пенсію з ати призначення пенсії, а також з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочки розрахунку. Позивач у вказаній заяві також зазначив, що якщо вказана ним та розрахована відповідачем пенсія буде менше пенсії, що йому виплачується в даний момент, просив меншу пенсію не застосовувати.
На заяву позивача від 29.08.2011 року (а.с.12), відповідач надав відповідь № 4604/12 від 07.09.2011 року (а.с.13,14), в якій зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Нікополі та Нікопольському районі та отримує пенсію за віком з 22.06.2006 року, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Призначення та виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, регламентовані двома Законами: «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунок пенсії за віком проводиться відповідно до норм статей цього Закону. Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 2, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1, розмір додаткової пенсії обчислювався виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком - 19,91 грн. Отже в період з 22.06.2006 року по 31.12.2007 року позивач отримував додаткову пенсію в розмірі 5,97 грн. (19,91 грн. х 30%). Для пенсій призначених відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір додаткової пенсії обчислювався виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком - 19,91 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» внесені зміни до статті 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої особам, віднесеним до 2 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Пунктом 4 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності з 22.05.2008 року установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до 2 категорії - 15%. Пунктом 1 постанови КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до 2 категорії - 15%. Враховуючи вищевикладене, починаючи з 01.01.2008 року до основного розміру пенсії щомісяця додаткова пенсія позивачу виплачується в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та збільшується в зв'язку зі зростанням розміру прожиткового мінімуму. Розрахунок пенсії позивачу з 01.09.2011 року проведено наступним чином: 1002,60 грн. - розмір пенсії за віком (1971,68 грн. середньомісячний заробіток х 0,50850 коефіцієнт стажу); 91,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж (764,00 грн. мінімальний розмір пенсії х 12 % за 12 понаднормативних років); 114,60 грн. - додаткова пенсія ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії; 8,06 грн. - підвищення з 01.03.2010 в зв'язку із зростанням середньої заробітної плати штатного працівника. Отже розмір пенсії позивача з 01.09.2011 року складає 1216,94 грн., що і виплачується позивачу згідно чинного законодавства.
06.10.2011 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та виплату пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з середньомісячного заробітку за 30 календарних днів роботи на території радіоактивного забруднення в березні 1987 року, виходячи з суми 800,42 рубля СРСР зі збільшенням розміру пенсії на % згідно перевищення трудового стажу, а також з урахуванням індексу при переводі рубля СРСР в Український карбованець і далі в гривню, коефіцієнта підвищення заробітної плати та інше, згідно діючого законодавства (а.с.10). Позивач у вказаній заяві також зазначив, що якщо вказана ним та розрахована відповідачем пенсія буде менше пенсії, що йому виплачується в даний момент, просив меншу пенсію не застосовувати.
На заяву позивача від 06.10.2011 року, відповідач надав відповідь № 4714/12 від 17.10.2011 року, в якій зазначив, що проводити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не доцільно.
Суд приходить до висновку, що такі дії відповідача є правомірними, виходячи з наступного.
Відповідно ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Статтею 19 Закону України «Пенсійне забезпечення» передбачено що, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 3 мінімальних пенсій за віком, а відповідно до постанови КМУ від 15.04.2003 року № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій» мінімальний розмір пенсій за віком призначених відповідно до цього закону складає 50,00 грн., максимальний - 150,00 грн. Іншого для призначення пенсій обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» не було передбачено.
Про те, що при проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суттєво зменшиться розмір пенсії позивача, останньому було повідомлено (а.с.11).
З урахуванням викладеного, беручі до уваги те, що позивач у своїй заяві від 06.10.2011 року зазначив про те, що у разі, якщо розрахована за його заявою пенсія буде меншою ніж та яка йому виплачується, то меншу пенсію просив не застосовувати, а при розрахунку пенсію за заявою позивача відповідачем було встановлено, що така пенсія буде меншою, то відповідач правомірно не провів перерахування пенсії за відсутності згоди на таке позивача. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9-15,17,18,159-163,167,183-2 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може були оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: В. В. Рибакова