про залишення позовної заяви без руху
24 квітня 2012 року 2а-1937/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом Васильківського міжрайонного прокурора Київської області
доВасильківської районної державної адміністрації Київської області
проскасування розпорядження
Васильківський міжрайонний прокурор Київської області (надалі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Васильківської районної державної адміністрації Київської області (надалі - відповідач) про скасування розпорядження відповідача від 16.02.2012 № 148 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1, цільове призначення якої змінюється, з ведення особистого селянського господарства на ведення індивідуального садівництва на території Іваковичівської сільської ради, за межами населеного пункту».
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Так, частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
У розумінні Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Під владними управлінськими функціями, що здійснюються на основі законодавства, зокрема, на виконання делегованих повноважень, слід розуміти будь-які владні повноваження у рамках діяльності держави чи місцевого самоврядування, що не належать до законодавчих повноважень чи повноважень здійснювати правосуддя.
В силу приписів статті 361 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 № 1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Таким чином, на прокурора, як на суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, покладається обов'язок при поданні позовної заяви приєднувати до неї докази надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Відповідно до частини першої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Абзацом двадцять сьомим пункту 2 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року N 270, визначено, що документом, який підтверджує надання послуг поштового зв'язку, є розрахунковий документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
З аналізу зазначеної норми вбачається, що розрахунковий документ, виданий поштовим відділенням, є доказом надання (оплати) послуг поштового зв'язку, проте він не дає можливості суду перевірити вміст поштового відправлення і не містить повної адреси одержувача.
Вміст поштового відправлення містить бланк опису вкладення, який згідно з пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв'язку заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові.
З огляду на викладене та з урахуванням вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, належним доказом надіслання суб'єктом владних повноважень відповідачу і третім особам у справі копії позовної заяви та доданих до неї документів може бути опис вкладення разом з розрахунковим документом. Також, будь-яким іншим доказом може бути письмове підтвердження відповідача (розписка, штамп про отримання, тощо), або третіх осіб про отримання позовної заяви та доданих до неї документів.
Дослідивши надану прокурором копію квитанції від 14.04.2012, суд звертає увагу на ту обставину, що вказаний документ не містить інформації, на яку адресу та які саме документи направлялись прокурором.
Крім того, у розумінні положень статей 6, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач при подачі адміністративного позову повинен чітко викласти обставини, якими обґрунтовує свої вимоги та підтвердити їх належними та допустими доказами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано до позовної заяви копії оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень та документів, які слугували підставою його винесення. Вказане підтверджується актом Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2012.
Зазначені вище обставини свідчать про невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням прокурору часу для усунення зазначених недоліків.
При цьому суд звертає увагу на те, що належним доказом надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів є фіскальний чек з доданими до нього повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення та бланком опису вкладення, оформлених відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» від 05.03.2009 № 270.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом надання суду доказів надіслання відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів та надання копії оскаржуваного розпорядження відповідача.
Керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залишити без руху позовну заяву Васильківського міжрайонного прокурора Київської області.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 04 травня 2012 року.
3. Повідомити позивача, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом оформлення позовної заяви із врахуванням обставин, зазначених у даній ухвалі.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута заявникові.
5. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Колеснікова І.С.