Постанова від 31.01.2013 по справі 2а-14854/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2013 року справа № 2а-14854/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства «Овруцький Хлібозавод»

доЦентрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій №1390-ЦД-1-Е від 15.08.2012 в частині

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ВАТ «Овруцький Хлібозавод» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій №1390-ЦД-1-Е від 15.08.2012 в частині.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова суперечить вимогам Закону України «Про акціонерні товариства», статуту товариства, оскільки постанову прийнято уповноваженою особою комісії з перевищенням наданих законом їй прав та повноважень. Зазначає, що відповідно до Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, до нього може бути застосовано лише попередження.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.12.2011 №93-П-ЖИ про усунення порушень законодавства про цінні папери зобов'язано усунути у термін до 09.06.2012 порушення чинного законодавства про цінні папери та письмово проінформувати територіальне управління про розпорядження.

Постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.07.2012 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №09/4389/ПП порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Овруцький Хлібозавод» та зобов'язано керівника (або уповноваженого представника) з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень до 01.08.2012.

Актом №1411-ЦД-1-Е від 01.08.2012 про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено ознаки порушення ВАТ «Овруцький Хлібозавод» п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09.12.2011 №93-П-ЖИ, термін виконання якого закінчився 09.06.2012.

Постановою директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Жупаненко В.М. від 01.08.2012 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів повідомлено позивача про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів 15.08.2012.

Постановою директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Жупаненко В.М. від 15.08.2012 №1390-ЦД-1-Е за невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів на позивача накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00грн.

Зазначеною постановою встановлено, що відповідно до акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.08.2012 №1411-ЦД-1-Е встановлено факт порушення позивачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»: невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №93-П-ЖИ від 09.12.2012, термін виконання якого закінчився 09.06.2012.

При вирішенні справи по суті, суд виходив з наступного.

Винесення розпоряджень про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів регулюється Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2008 №2272 (надалі по тексту - Правила №2272) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за №120/14811 (чинного на момент виникнення правовідносин).

Відповідно до п.1 та п.2 розділу ХІV Правил №2272, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Згідно п.3 розділу ХІV Правил №2272, розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень.

Отже, розпорядження №93-П-ЖИ від 09.12.2011 винесено в зв'язку з порушенням позивачем вимог ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»: не здійснено емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30.04.2011 та п.5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства»: не приведення до 30.04.2011 статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до п.1, 2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» акції товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Згідно ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування. Емітентом акцій є тільки акціонерне товариство. Порядок прийняття відповідним органом акціонерного товариства рішення про розміщення акцій визначається законом, що регулює питання утворення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

Пунктом 5 розділу 17 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.

Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.

Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності: 1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі); 2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог; 3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру; 4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем; 5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування; 6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру; 7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання розпорядження №93-П-ЖИ від 09.12.2011 ВАТ «Овруцький хлібозавод» не надано підтверджуючих документів усунення порушень законодавства про цінні папери. В зв'язку з чим порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою №1390-ЦД-Е від 15.08.2012 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено факт порушення ВАТ «Овруцький хлібозавод» п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»: невиконання розпорядження №93-П-ЖИ від 09.12.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 01.10.2012).

Пунктом 10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

За невиконання даного Розпорядження, уповноваженою особою Комісії на підставі ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» прийнято рішення про накладення штрафу у розмірі 17000,00грн.

Відповідно п.8 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд не бере до уваги посилання представника позивача, що розпорядження №93-П-ЖИ від 09.12.2011, не виконано у зв'язку з тим, що загальні збори акціонерів товариства, які скликались, не проведено у зв'язку із тим, що був відсутній кворум, необхідний для проведення загальних зборів акціонерів товариства. Зазначене не є достатньою підставою для звільнення позивача від адміністративно-господарської відповідальності, виходячи з наступного.

Статтею 46 Закону України «Про господарські товариства» в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу.

У роботі наглядової ради акціонерного товариства з правом дорадчого голосу беруть участь представники профспілкового органу або іншого уповноваженого трудовим колективом органу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу.

В акціонерному товаристві, яке налічує понад 50 акціонерів, створення наглядової ради акціонерного товариства обов'язкове.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено та не надано належних доказів не порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів, а отже позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст.9, 11, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Овруцький хлібозавод» відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук