27.11.06 р. Справа № 19/321
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі судового засідання Волошиної О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Самбук О.І., за довіреністю
Від відповідача: Сєрова І.В., за довіреністю
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк
до відповідача Приватного підприємства “Бель» м. Донецьк
про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 44 968,83 грн. та пені в сумі 2 148,89 грн.
В судовому засіданні 07.11.2006 р. оголошувалася перерва до 20.11.2006р.; в судовому засіданні 20.11.2006 р. оголошувалася перерва до 27.11.2006р.
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк, звернувся до суду з позовом до відповідача, Приватного підприємства “Бель» м. Донецьк, про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 44 968,83 грн. та пені в сумі 2 148,89 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на недотримання відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», екземпляр звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. за формою №10-ПІ; лист Донецького міського центру зайнятості № 01-18/2961 від 12.09.2006р., розрахунок суми позову.
Відповідач через канцелярію суду надав пояснення на позовну заяву (вх. №02-41/39344 від 17.10.2006р.), в якому проти позовних вимог заперечує, послався на те, що приватне підприємство “Бель» створило робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувало Фонд соціального захисту інвалідів і центр зайнятості про створення зазначених робочих місць усно, а також направляло листи на адресу зазначених організацій. Проте інваліди на підприємство для працевлаштування не направлялись, а також не було безпосередньо звернень інвалідів до відповідача стосовно працевлаштування. Зазначив, що підприємством був укладений договір від 21.01.2005р. з СПД Романовою В.А. про надання послуг з підбору персоналу, якій надавалися заявки на пошук працівників на створені для інвалідів робочі місця. За результатами виконаних робіт інваліди на зазначені робочі місця не були знайдені.
Ухвалою від 26.09.2006р. було порушено провадження в адміністративній справі №19/321 та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою від 17.10.2006р. закінчене підготовче провадження та справа передана до судового розгляду.
Головуючим були роз'яснені процесуальні права та обов'язки сторонам, передбачені статтями 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України. Також було повідомлено про можливість примирення згідно зі статтею 113 Кодексу адміністративного судочинства України.
Під час судового розгляду були досліджені: розрахунок суми позову, звіт відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік; лист Донецького міського центру зайнятості від 12.09.2006р. № 01-18/2961; наказ Фонду соціального захисту інвалідів від 21.07.2006р. № 65-в; Положення про Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів; довідка № 101-568 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; довідка про рахунки Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів; заява; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи сер. АОО № 301348; статут ПП “Бель»; довідка № 7-22-433 з ЄДРПОУ; довідка про найменування підприємства та банківські реквізити; договір № 120-01/05 про надання інформаційно-консультаційних послуг “Пошук та підбір персоналу» від 21.01.2005р.; заявки № 3 від 10.01.2005р. та № 5 від 12.09.2005р. на пошук співробітників за договором № 120 -01/05 від 21.05.05р.; акти прийому-передачі від 10.05.2005р. та від 10.11.2005р. до договору № 120-01/05 від 21.01.2005р.; звіт відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2004 рік; оригінали всіх означених документів.
У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України - розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства, слід зазначити наступне.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1434:
Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому (пункт 1);
Основними завданнями Фонду є:
участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (пункт 3);
Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4);
Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 5).
У приписах пункту 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. № 1767 визначено, що:
“Контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.»
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №338 від 29.12.2004р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2004р. за №1671/10270) відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1767 від 28.12.2001р., була затверджена форма №10-ПІ поштова - річна «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів».
Вказана форма поширюється на всі юридичні особи та їх відокремлені підрозділи незалежно від форми власності і організаційно-правових форм господарювання, на яких працює від 8 і більше осіб. Звіт складається підприємствами щорічно і до 1 лютого, наступного після звітного періоду, подається за місцем державної реєстрації територіальному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до показників статистичної звітності форми №10-ПІ за 2005 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по ПП “Бель» у 2005 році становила 308 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 4 особи.
У рядку 03 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік за формою №10-ПІ, наданого до регіонального відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відповідач зазначив, що кількість інвалідів - штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 12 осіб. Відповідно до рядку 06 Звіту, сума коштів штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів становить 44 969,00 грн.
Норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначається виключно Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-XII.
Відповідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини першої статті 20 цього Закону підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Отже, норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів ПП “Бель» складав 12 осіб та виконувався відповідачем в неповному обсязі.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача за 2005 рік становить 5 621,10 грн., таким чином, сума штрафних санкцій за 8 робочих місць, не зайнятих інвалідами дорівнює 44 968,83 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
До числа таких заходів відносяться обов'язки підприємства, визначені у пунктах 3, 5 та 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995р. Зокрема, у пункті 14 названого Положення передбачено, що підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
На вимогу суду відповідачем не додано до матеріалів справи доказів подання до Донецького міського центру зайнятості щомісячних звітів по формі 3-ПН, в яких містилася інформація про наявність та кількість вакантних посад на яких можуть працювати інваліди.
Відповідно до наявного у матеріалах справи листа Донецького міського центру зайнятості № 01-18/2961 від 12.09.2006р., відповідач не повідомляв державну службу зайнятості про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів та про потребу підприємства у 2005 році в працевлаштуванні інвалідів.
Відповідачем також не надано доказів вжиття інших заходів, направлених на виконання обов'язку встановленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме - включення відповідних заходів до колективного договору, інформування Фонду соціального захисту інвалідів, Управління праці та соціального захисту населення про потребу в інвалідах, визначення видів виробництв, цехів та дільниць, посад, де доцільно використовувати працю інвалідів; доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та ін.
Відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1767 від 28.12.2001р. суми штрафних санкцій сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Згідно із частиною 2 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Позивачем була нарахована пеня у розмірі 2 148,89 грн. за період з 15.04.2006р. по 14.09.2006р. з використанням ставки Національного банку України в розмірі 9,5% чинної до 10.06.2006р.
Суд зазначає, що пеня розрахована невірно.
В період з 15.04.06 р. по 14.09.2006 р. розмір облікової ставки НБУ змінювався, що не враховано позивачем при розрахуванні пені.
Так, згідно Постанови Національного банку України № 275 від 09.08.2005р. з 10 серпня 2005р. був встановлений розмір облікової ставки на рівні 9,5% річних. Листом Національного банку України № 14-011/1373-6039 від 06.06.2006р. з 10 червня 2006р. розмір облікової ставки встановлений на рівні 8,5% річних.
Отже, розмір пені, нарахованої внаслідок несплати штрафних санкцій в сумі 44 968,83 грн. становить 2 005,48 грн.
Відповідач не надав до матеріалів справи доказів виконання в 2005 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, або доказів сплати штрафних санкцій та пені за невиконання нормативу.
Відповідачем до матеріалів справи доданий договір № 120-01/05 про надання інформаційно-консультаційних послуг “Пошук та підбір персоналу» від 21.01.2005р., та заявки №3 та № 5 на пошук співробітників за договором № 120 -01/05 від 21.05.05р.
21.01.2005р. між відповідачем та Суб'єктом підприємницької діяльності Романовою В.А. укладений договір № 120-01/05 про надання інформаційно-консультаційних послуг “Пошук та підбір персоналу» від 21.01.2005р., відповідно до якого Приватне підприємство “Бель» (замовник) доручило, а СПД “Романова (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання з надання послуг в пошуку та підбору кандидатів на посади, вакантні у замовника відповідно до вимог, що вказані у Заявках, які є додатками до даного Договору ( п.2 договору).
Пунктом 3.1.1. договору, Виконавець зобов»язався особово або с залученням третіх осіб підбирати кандидатів на вакантне робоче місце у відповідності з вимогами замовника, згідно заявки № 3. Отже, заявка № 5 не відносна до договору № 120-01/05 від 21.05.05 р.
Згідно заявок № 3 від 10.01.2005р. та № 5 від 12.09.2005р. відповідачем дійсно надавалося замовлення з пошуку та підбору інвалідів, що мають робочу групу інвалідності, на вакантні посади оператора комп'ютерного набору, діловода , експедитора, бухгалтера, обліковця, двірника.
Відповідно до актів прийому-передачі робіт від 10.05.2005р. та від 10.11.2005р. до договору № 120 -01/05 від 21.01.2005р. за підсумками виконаних робіт кандидати, що відповідають вимогам заявок №3 та № 5, які мають робочу групу інвалідності, не знайдені.
Відповідачем не надано до матеріалів справи відповідних листів про повідомлення органів, на які покладені функції працевлаштування інвалідів - Центру зайнятості, Фонду соціального захисту інвалідів та Управління праці та соціального захисту населення, громадських організацій інвалідів, - про потребу в інвалідах, та про створені вакантні посади, перелічені в вищезазначених заявках. Звернення відповідача до підприємця не знімає з нього обов»язку дотримання нормативу працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Отже, укладання відповідачем договору № 120-01/05 про надання інформаційно-консультаційних послуг “Пошук та підбір персоналу» від 21.01.2005р., не можуть бути підставою для відмови позивачу у позові.
27.11.2006 р. відповідачем до матеріалів справи надано доповнення до відзиву на адміністративний позов, в якому повідомлено, що в 2005 році на підприємстві відповідача фактично працювало 7 інвалідів. На підтвердження зазначеного надав ксерокопії довідок про інвалідність вказаних осіб ( оригіналів не надано в зв»язку з відсутністю).
Суд зазначає, що доказами праці інвалідів на підприємстві, окрім документів про інвалідність, можуть бути накази про прийняття на роботу та накази про звільнення з роботи, трудові книжки. До того ж всі копії документів, що надаються до судової справи мають надаватися з оригіналами для порівняння копії документу та оригіналу. Інвалід повинен працювати на підприємстві повний рік.
Документів, що підтвердили б працю на ПП “Бель» в 2005 році семи інвалідів, відповідачем до матеріалів справи не представлено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Приватного підприємства “Бель» м. Донецьк про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 44 968,83 грн. та пені в сумі 2005,48 грн. У задоволенні вимог про стягнення пені в сумі 143,41 грн. слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 9, 17, 48, 49, 51, 69, 71, 122-154, 160, 162, 163, 167, 185, 186, 254, пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Задовольнити частково позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Приватного підприємства “Бель» м. Донецьк про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 44 968,83 грн. та пені в сумі 2 148,89 грн.
Стягнути з Приватного підприємства “Бель» м. Донецьк на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк штрафні санкції за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005 р. в сумі 44 968,83 грн. та пеню в сумі 2005,48 грн.
У залишку вимог відмовити.
В судовому засіданні 27.11.2006 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29.11.2006 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня виготовлення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дучал Н.М.
Ч.В.В.
Надруковано 3 екземпляри:
1 - позивачу;
1 - відповідачу;
1- суду.