Копія
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-7992/12/0170/10
23.01.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лядової Т.Р.,
суддів Ілюхіної Г.П. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М. ) від 16.10.12 у справі № 2а-7992/12/0170/10
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим (вул. Кірова, 16,Чорноморське,Чорноморський район, Автономна Республіка Крим,96400)
про спонукання до виконання певних дій,
У липні 2012 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим, в якому просив зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га, розташованої у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства, а також зобов'язати відповідача прийняти рішення у формі розпорядження про надання дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га, розташованої у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.10.12 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим відмовлено.
На зазначене судове рішення від позивача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Сторони та їх представники у судове засідання не з'явилися, про місце та час розгляду справи сповіщені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі нез'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам, оскільки суд апеляційної інстанції не визнавав обов'язковою участь у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195,197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 25.05.2012 року звернувся до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим із клопотанням (заявою) про надання йому у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га із земель резервного фонду колишнього КСП "Дальний", та відповідно надання йому дозволу на розробку проекту відведення зазначеної земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Далеківської сільської ради Чорноморського району АР Крим, у районі "Бурнель" (арк.с. 7).
До клопотання позивач надав оглядову схему місця розташування земельної ділянки, яку він бажає отримати у власність (арк.с. 8).
Відповідач розглянув клопотання позивача, про що надав відповідь листом за вих. №02-14/1851 від 15.06.2012 року про неможливість прийняти розпорядження на розробку проекту землеустрою із посиланням на ст. 90 Водного Кодексу України.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходив з того, що розпорядження про відмову у наданні земельної ділянки державною адміністрацією не приймається оскільки Земельним кодексом України це не передбачено, у цьому разі Кодексом передбачено надання мотивованої відмови у наданні земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно ч.1 п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до Закону.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Враховуючи викладені норми, судова колегія зазначає, що відповідач отримавши заяву особи, зацікавленої в отриманні земельної ділянки у власність, повинен розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі - розпорядження, а отже лист відповідача за вих. № 02-14/1851 від 15.06.2012 року про неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою із посиланням на ст. 90 Водного Кодексу України - є неналежною відповіддю.
Крім того, судова колегія зазначає, що положеннями ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України, чітко визначено перелік підстав які можуть бути покладені у висновок щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, разом з тим у відповіді відповідача відсутні встановлені законодавством підстави для відмови.
Враховуючи викладені обставини справи, судова колегія приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га, розташованої у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства у відповідності до норм чинного законодавства та з дотриманням встановленої процедури.
Вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти позитивного рішення по заяві позивача, не підлягають задоволенню, з тих підстав, що суд не має повноважень щодо зобов'язання Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим прийняти рішення, яке приймається суб'єктом владних повноважень із використання адміністративного розсуду чи на основі політичної доцільності, зокрема саме Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим наділена правом розсуду при вирішення питання про прийняття рішення у формі розпорядження про надання або про відмову у наданні дозволу ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою.
Вивчив наявні докази, в їх сукупності, судова колегія дійшла до висновку про те, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.195, ст.196, ст. 197; п.3 ч.1ст.198, п.1, п.4 ч.1ст.202, ч.2ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М. ) від 16.10.12 у справі № 2а-7992/12/0170/10 - скасувати.
3. Прийняти по справі нове рішення.
"Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію Автономної Республіки Крим розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га, розташованої у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити."
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова
Судді підпис Г.П.Ілюхіна
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.Р.Лядова