ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
23 листопада 2006 р.
Справа № А-10/139
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шелест С.Б.
При секретарі судового засідання: Бабінець У.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державного територіально-галузевого об»єднання
“Львівська залізниця», м. Львів-7, вул. Гоголя, 1
в особі Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень
м. Івано-Франківськ, вул. Привокзальна, 15
до відповідачів: 1.Виконавчого комітету Івано-Франківської міської Ради
м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21;
2. Івано-Франківської міської ради
м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів:
Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів
м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 34
про спонукання вчинити дії
За участю представників сторін:
від позивача: Левчук І.М. - нач. юр. сектору, (довіреність № НЮ-434 від 16.03.06р.)
від відповідачів : Сегін -головний спеціаліст юр. відділу,
(довіреність № 1171/05-17/07 від 02.08.06р.)
від третьої особи : не з»явився
встановив:
Державним територіально-галузевим об»єднанням “Львівська залізниця» заявлено вимогу про визнання за ним права постійного користування земельною ділянкою по вул. Грюнвальдській, 17 в м. Івано-Франківську та спонукання Івано-Франківської міської Ради видати державний акт на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Грюнвальдській, 17 в м. Івано-Франківську.
Заявою № 369-ю від 31.10.06р. /вх.8340 від 02.11.06р./ позивач змінив позовні вимоги та просить суд зобов»язати Івано-Франківську міську Раду розглянути клопотання та матеріали інвентаризації на земельну ділянку по вул. Грюнвальдській, 17 щодо надання її в постійне користування Івано-Франківській дирекції залізничних перевезень ДТГО “Львівська залізниця».
Відповідно до ст.51 КАС України позивач має право змінити предмет адміністративного позову до закінчення судового розгляду, а тому заява позивача від 02.11.06р. підлягає прийняттю та розгляду по суті.
Позивач в судовому засіданні змінені та зазначені вище позовні вимоги підтримує, мотивуючи їх тим, що Івано-Франківською міською радою, всупереч вимогам чинного законодавства, без жодних правових підстав не розглядається клопотання позивача про надання в постійне користування земельної ділянки по вул. Грюнвальдській,17 в м.Івано-Франківську. Зволікання у розгляді даного клопотання та доданих до нього матеріалів інвентаризації та у прийнятті радою відповідного рішення порушує права позивача, у господарському віданні якого перебувають об»єкти нерухомого майна, розміщені на земельній ділянці щодо надання якої позивач звернувся із заявою.
Представник відповідачів заперечень по суті змінених позовних вимог не навів.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів в судове засідання не з»явився. Неприбуття третьої особи в судове засідання не є перешкодою для розгляду даної справи, тому справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
З метою одержання в постійне користування земельної ділянки по вул. Грюнвальдській, 17 в м. Івано-Франківську для обслуговування культурно-побутових будівель залізничного транспорту, Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень звернулася із відповідним клопотанням від 26.09.05р. за № 899 до Івано-Франківської міськради через міське управління земельних ресурсів, додавши до нього матеріали інвентаризації земельної ділянки для оформлення права простійного користування земельною ділянкою.
У зв»язку з тим, що дані матеріали не розглядалися , позивач 19.12.05р. подав повторне клопотання до міської ради з вимогою розглянути дане питання та прийняти відповідне рішення, про що свідчить лист позивача лист № 1134 від 19.12.05р.
10.01.06р. позивач звернувся до міської ради з запитом щодо роз»яснення причин , з яких розгляд матеріалів позивача та його клопотання зволікається.
У відповідь на даний запит, Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів своїм листом № 1-24/277 від 09.03.06р. зазначило, що управлінням передано на розгляд виконавчого комітету міськради проект рішення з матеріалами інвентаризації по вказаній земельній ділянці, проте для його розгляду не набрано достатньої кількості голосів.
Представник міської ради суду пояснив, що підставою для відмови в розгляді клопотання позивача було невнесення даного клопотання до порядку денного сесії, у зв»язку з ненабранням для цього відповідної кількості голосів.
Суд вважає такі дії міської ради неправомірними, вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.
В силу ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування .
Обставини даної справи свідчать про те, що заява позивача про надання земельної ділянки в постійне користування на сесії міської ради не розглядалася.
Стаття 19 Конституції України зобов»язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України.
Статтею 123 Земельного кодексу України регламентований порядок надання в постійне користування земельних ділянок юридичним особам. Відповідно до її частини 5 відповідна рада у місячний строк розглядає клопотання юридичної особи, зацікавленої в одержанні земельної ділянки в постійне користування, і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. В силу частини 9 цієї ж норми Земельного кодексу України, відмова органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку.
Доводи відповідача про те, що для розгляду даного клопотання та внесення його до порядку денного сесії необхідне погодження більшості депутатів ради, - необґрунтовані та не узгоджуються з вимогами наведених вище норм закону.
Діюче законодавство не надає суб»єкту владних повноважень право розглядати або не розглядати клопотання позивача, навпаки, зобов»язує міську раду в силу належних їй повноважень розглянути таке клопотання та прийняти відповідне рішення. Відсутність обґрунтованого рішення міської ради з приводу розгляду заяви позивача, позбавляє останнього права на захист його інтересів у спосіб, визначений земельним законодавством.
За наведених обставин та норм Закону, вимоги позивача про спонукання Ради до прийняття відповідного рішення щодо результатів розгляду клопотання позивача, - обґрунтовані та підлягають задоволенню.
За змістом норм Кодексу адміністративного судочинства України, суд, установивши порушення вимог законодавства, має захистити права та охоронювані законом інтереси, самостійно обравши спосіб, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені (статті 7, 8, 11, ч. 4 ст. 112, ст.162 КАС України).
У зв»язку з цим та з метою дотримання гарантій і захисту прав позивача від порушень з боку суб»єкта владних повноважень, суд вважає за доцільне на підставі зазначених норм та п.6 ч.1 ст.162 КАСУ зобов»язати міську раду негайно виконати дану постанову.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 19,124 Конституції України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.6 Прикінцевих та перехідних положень, ст. ст. 94,158,160,161,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задоволити.
Зобов»язати Івано-Франківську міську Раду розглянути клопотання та матеріали інвентаризації на земельну ділянку по вул. Грюнвальдській, 17 щодо надання її в постійне користування Івано-Франківській дирекції залізничних перевезень Державного територіально-галузевого об»єднання “Львівська залізниця».
Стягнути з місцевого бюджету на користь Державного територіально-галузевого об»єднання “Львівська залізниця», м. Львів-7, вул. Гоголя, 1 в особі Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень м. Івано-Франківськ, вул. Привокзальна, 15 (код 25910967) 3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження
Дана постанова підлягає негайному виконанню.
Суддя Шелест Світлана Богданівна
Постанова складена у повному обсязі 30.11. 06р.
Виготовлено в діловодстві
Кузишин У.Б.